LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Jak fungují technologie skel?

Česká značka 3F o sobě dává neustále vědět a její sportovní i civilní brýle jsme zvyklí vídat nejen v cyklistických, ale i ve kvalitních outdoorových prodejnách. Kolekce se neustále rozšiřuje, přibývají špičkové modely s fotochromatickými či polarizačními skly, případně kombinující obě technologie dohromady, dále stále oblíbenější pakety s výměnnými zorníky a pozvolna se rozrůstá také nabídka dalších, nejen „cyklo“ doplňků s logem 3F. Jde například o stylové brýle na čtení, dále o cyklistické či sportovní rukavice a sympatická je rovněž nabídka vysoce kvalitních dětských doplňků, tedy jak brýlí, tak i rukavic. Díky aktuálnímu ročnímu období jistě zaujme rovněž lyžařská a snowboardová část kolekce.

Vyrazili jsme do sídla společnosti 3F Vision do Rudníku u Vrchlabí, abychom se dozvěděli nejen něco o samotných technologiích a funkci moderních skel, ale také co nového značka chystá pro následující rok. Na naše otázky odpovídal Kamil Nosek, spolumajitel značky 3F.

 

 

Začněme novinkami, na co nového se mohou vaši zákazníci těšit v kolekci 3F 2021?

Zákazníci se mohou těšit zejména na nové pakety sportovních brýlí s výměnnými zorníky, odnímatelnou spodní částí rámu a možností konverze na dioptrické brýle. V neposlední řadě se chystáme značně rozšířit nabídku cyklistických rukavic.

 

Stále populárnější jsou modely s fotochromatickými, tedy „samozabarvovacími“ skly. Kolik máte v nabídce cyklistických modelů s technologií Photochromic?

V tuto chvíli již více než deset různých modelů. Každý z nich v několika barevných provedeních a i v příštím roce počítáme s rozšiřováním nabídky těchto populárních skel.

 

 

Prošla tato technologie během posledních let nějakým vývojem, týkajícím se třeba větších rozdílů „hraničního“ zatmavení?

Inovací posledních let je možnost použití barevného zrcadlového efektu u těchto skel, čímž se značně rozšíří možnosti ladění barevného spektra a v neposlední řadě i designu. Další „vychytávkou“ jsou zorníky, které mění svojí barvu například z růžové na šedou, nebo z oranžové na hnědou. Tato skla mají navíc i velký rozsah zatmavení z kategorie filtru 1 až na kategorii 3. Také jako jedni z mála, přesněji jsme v ČR jediní, vyrábíme fotochromatická skla, která jsou zároveň polarizovaná.

 

Všimli jsme si, že polarizační a některé fotochromatické zorníky bývají často tenčí nežli ty standardní, z jakého je to důvodu?

Tyto čočky jsou vyrobené odlišnou technologií. Jedná se o sedmivrstvou technologii TAC (triacetát celulózy), která umožňuje spojit mnoho funkcí do jedné čočky o tloušťce pouhých 1,1mm.

 

 

Na jaké bázi polarizační filtr funguje a jaký je jeho hlavní přínos? Využije cyklista polarizační funkci skel?

Světlo se šíří všemi směry. Světlo, které se odrazí od nějakého povrchu, se již ale šíří pouze horizontálně. Polarizační filtr je založen na této vlastnosti světla a propouští světlo pouze ve vertikální rovině. Tím zabraňuje nepříjemným odleskům a oslnění. Bonusem této funkce je to, že se pozorované objekty zdají jasnější a jemnější. Tyto zorníky také oddalují únavu očí. Proto je polarizace velmi oblíbená i u mnohých cyklistů.

 

Zaměřujete se na variabilitu rámečku, přesněji na tvarové přizpůsobení nánosníku konkrétnímu obličeji. Na kolika modelech tento systém používáte?

Možnost tvarového nastavení nánosníku nabízíme již u více než deseti modelů brýlí. Tato jednoduchá, ale „inteligentní“ funkce umožňuje výškové nastavení brýlí, například když skla dosedají na lícní kosti a hrozí zamlžování, a zároveň umožňuje změnit vzdálenost, například když se dotýkáme řasami skel.

 

 

V nabídce máte i pětici sportovních/cyklistických brýlí s dioptrickou obrubou. Je zde nějaké omezení z hlediska počtu dioptrií, tedy tloušťky dioptrických skel?

U těchto brýlí vždy záleží na druhu oční vady, schopnostech a také ochotě optika. Podle mých informaci není problém vsadit do těchto rámů lehčená plastová skla do 6 až 10ti dioptrií.

 

 

Dnes jsou populární různé barevné zrcadlové „revo“ vrstvy, zde asi nejde pouze o image?

Barevné REVO vrstvy poměrně zásadním způsobem mění barevné spektrum základní barvy čočky. Například čirá čočka s červeným REVO povrchem má výrazný rozjasňující účinek. Nicméně se domnívám, že hlavním důvodem pro masovou oblibu těchto čoček je právě image...

 

 

Přesuňme se k rukavicím 3F. Vaše maličké dětské modely rukavic působí velmi propracovaně. Pro jak velké děti jsou určeny, přibližně od kolika let?

Nabízíme rukavice pro děti od tří let. Propracovanější modely, o kterých hovoříte, jsou určené pro větší děti, zhruba od šesti let, které již dokážou využít a ocenit jejich přednosti. V poslední době roste počet rodičů, kteří jsou ochotni dopřát dětem kvalitní vybavení, plně srovnatelné s kolekcí pro dospělé, což je určitě dobře.

 

 

Předpokládám že stejný trend se projevuje i u dětských brýlí?

Přesně tak, také u dětských brýlí je čím dál větší poptávka po propracovaných modelech připomínajících dospělé závodní modely. Také polarizovaná skla se již nastálo usadila v naší nabídce brýlí pro děti a uvažujeme i o fotochromatickém modelu.

 

V současné složité době je velmi populární nákup přes e-shop. Co když si objednám brýle a nebudou mi sedět, je možná jejich výměna za jiný model?

Ano i náš e-shop s brýlemi se těší každoročnímu nárůstu prodejů, a to i přes to, že výběr brýlí bez vyzkoušení je poměrně složitý a ovlivňuje ho kromě šířky hlavy mnoho dalších faktorů. Nevyhovující brýle je samozřejmě možné do 14 dnů vrátit, nebo vyměnit za jiné.

 

           

Děkuji za rozhovor.

 

(kad)

datum: 23.04.21 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign