LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Italská stylovka

Brýle s velkoplošnými zrcadlovými zorníky jsou dnes módou zvlášť v silničním profipelotonu. Stačí se podívat na záběry z jakéhokoli slavného etapáku či jarní klasiky a zjistíme, že profíci už nevozí skoro nic jiného. Jenže jaké jsou výhody takto rozměrných skel, jde skutečně jen o styl? Nikoli, velkoplošná ochrana očí znamená mnohem menší foukání pod brýle ve vysokých rychlostech, takže to, co nám nejprve přišlo jako zajímavé retro a posléze nám to připadá dokonale stylové, má praktický přínos. A přesně takové jsou i brýle s označením 022 italské klasiky Salice.

Model 022 je stále novinkou v kolekci italského výrobce a je zcela nepřehlédnutelný, zvlášť pak v provedení s všeříkajícím dodatkem „ITA“, což značí výraznou italskou trikoloru přes celou středovou partii rámečku. Jeho celoobvodové provedení zajišťuje perfektní usazení skel, která jdou ovšem nečekaně snadno vyjmout, pakliže chceme samozabarvovací zorníky RWX se zrcadlovým efektem vyměnit za čiré, jež jsou k brýlím přiloženy v pevném transportním pouzdru se zapínáním na zip.

 

 

 

 

Rámeček z odolného, velmi houževnatého grilamidu byl v našem případě matně černý, doplněný o zlatavou zrcadlovou vnější úpravu skel. Druhou možností je pak bílý rámeček, opět s italskou trikolorou a s atraktivní modrou vnější „revo“ vrstvou skel. Rámeček je doplněn o útlou zpevňující středovou příčku a ve srovnání s celkovým tvarem brýlí o poměrně minimalistické sklopné bočnice s bílým plastickým logem Salice a funkční protiskluzovou úpravou na vnitřní straně. Pryžový nánosník sice není stavitelný, ale jeho kontaktní plochy mají ideální rozevření i náklon, takže na nose sedí velmi jistě.

Rovná, tím myslíme nikoli vypouklá skla s plynulým průhybem však znamenají ještě další výhody než jen zamezení nežádoucímu foukání pod brýle ve vysokých rychlostech. Tou první je prostý fakt, že rámeček se z velké části dostává mimo naše zorné pole, tudíž nám vůbec nepřekáží ve výhledu. Navíc zde teoreticky dochází i k menšímu zkreslení pohledu nežli u vypouklých skel, což se však netýká značky Salice, jejíž zorníky jsou právě v tomto ohledu z naší vlastní zkušenosti dokonalé a pojem zkreslování je jim naprosto cizí. Perfektně zde fungovala i úprava proti zamlžování, která je zvláště u velkoplošných zorníků ještě důležitější nežli u klasických menších brýlí. V tomto ohledu od nás dostává Salice za jedna, i na biku a při teplotách pohybujících se jen těsně nad bodem mrazu netrpěly brýle na zamlžování.

Zabarvení skel RWX, s mírně rozjasňujícím efektem a především fotochromatickou funkcí, je navíc velmi příjemné, s hnědo-namodralým nádechem. Umožňuje použití jak za slunečného počasí, tak i při zatažené obloze plné mraků, a to právě díky samozabarvovací funkci s hodně velkým rozsahem, sahajícím od plně slunečních až po téměř čiré provedení se zatmavením kategorie 1. Nicméně pro čistě bikové použití či pro jízdu za zhoršených viditelnostních podmínek přesto doporučíme vyměnit skla za čirá, byť zorníky RWX patří díky své funkci k těm nejpříjemnějším.

Cena brýlí Salice 022 v provedení ITA RWX je 3390 korun.

(kad)

datum: 12.05.21 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign