LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Head 2020 – od všeho něco

Značka Head si pro sezónu 2020 přichystala celou řadu novinek a byť se zdá, že velká část výrobců vidí svou budoucnost především v elektrokolech, u Headu minimálně tutéž pozornost věnovali standardním modelům. A jaké hlavní meziroční změny v nové kolekci nalezneme? K tomu nejzajímavějšímu patří přepracované maratonské fully Adapt Edge, kde nejde o pouhou evoluci, ale o kompletně nové karbonové rámové platformy. Neméně důležitá je řada dámských modelů a přehlédnout se nedají ani elektro-gravely se systémem Fazua, případně široká škála horských či krosových elektrokol dávajících důraz na středové motory a plnou integraci baterií. Každopádně značka, jejíž modely kol vznikají od prvotního návrhu až po finální montáž v severomoravské Opavě, si toho pro letošní rok přichystala mnohem více, pojďme se na aktuální kolekci podívat trochu zblízka.

XC a maraton

Řada sportovních a závodních fullů začíná dvojicí kompletně přepracovaných modelů Adapt Edge III a II, sázejících na totožný karbonový rám s charakteristickými profilacemi předního trojúhelníku, se svisle orientovaným tlumičem před sedlovou trubkou a s upravenou kinematikou zadní stavby. Oba modely budou sériově využívat teleskopickou sedlovku Kind Shock, přičemž luxusnější z této dvojice bude se sadou Sram X01 Eagle a s vidlicí RS Sid vážit velmi příznivých 11,3 kilogramu. Z hlediska konstrukce i použitých geometrií jde Adapt Edge s nejnovějšími trendy a stejně jako u předchozí generace i ta nová spoléhá na flexibilitu karbonu nahrazující standardní zadní čepy. Mimochodem, na tutéž novou rámovou platformu se zdvihem sto milimetrů na obou osách spoléhá i dámský maratonský Adapt Edge Lady v nepřehlédnutelném starorůžovo-antracitovém hávu.

 

 

 

Hardtaily na sto způsobů

Horská kola s pevným rámem se u Headu dělí na prestižní karbonovou sérii Trenton a pak na střední třídu sestávající z modelových řad X-Rubi, Granger či Troy. Zde se sice pro letošní sezónu neodehrály výraznější konstrukční změny a jedná se spíše o další vyladění již stávajících modelů, ale z hlediska osazení, grafiky i barevných kombinací jsou dané hardtaily maximálně vychytané. To samozřejmě platí nejvíce u špičkové série Trenton, kdy topmodel se římskou pětkou na konci vsadil na Sram XX1 Eagle a s nejluxusnější specifikací vidlice RS Sid váží jen 9,3 kilogramu. Hodně sympatické je ovšem to, že na tentýž rám spoléhá jak popsaný Trenton V, tak i základní zástupce dané řady, Trenton 1 s osazením Sram NX. Zde se rozdíly v úrovni karbonu nedělají a běžný hobby jezdec s jen průměrným rozpočtem tak může sedlat totožný rám jako závodník z HEAD PRO TEAMU. Podobně se nám líbí barevná paleta a hodně živé designy všech sportovních hardtailů X-Rubi, Granger nebo Troy, což platí rovněž o modelech s přídomkem Lady nebo o celé řadě krosových kol X-Rubi Cross nebo i-Peak, případně také o široké nabídce dětských modelů.

 

 

Gravel a silnice

Populární gravely nenechávají značku Head chladnou, o čemž ostatně vypovídá již atraktivní model Picton, který v luxusnější z dvojice verzí prošel loni testem Cykloservisu. Letos jej doplnil špičkový I-Speed CrossPro na lehkém karbonovém rámu se sadou Sram Apex 1, jehož sportovní geometrie vychází právě z duralového sourozence Picton. Čistě silniční modely pak tradičně sází na výrazně aerodynamicky tvarované karbonové rámy doplněné o kotoučové brzdy, nicméně spokojeni budou i běžní hobby jezdci. Rámové platformy z uhlíkových vláken přecházejí po konstrukční stránce do letošní sezóny s jen minimálními změnami, ovšem těch designových je zde poměrně dost a velmi zajímavě působí grafika na plochých „aero“ sedlovkách, jak jinak než z karbonu. Nejluxusnější model spoléhá na elektronickou Ultegru Di2 a kola s vysokými aerodynamickými ráfky.

Byť elektrokolům věnujeme samostatný prostor, tak nové e-gravely a elektro-silničky musíme zmínit právě nyní. V této kategorii dává elektropohon rozhodně smysl a osvědčený systém Fazua, s motorem i baterií zasazenými do jediného kompaktního tubusu, fungují parádně a navíc umožní udělat z elektrokola jediným úkonem prakticky standardní model. Nejluxusnější elektro-silnička e-iSpeed II a elektro-gravel ePicton II spoléhají dokonce na karbonové rámy a jejich celková hmotnost nijak citelně nepřekračuje čtrnáctikilovou hranici!

 

 

 

Elektro-Head

Část elektro-nabídky jsme odhalili již na předchozích řádcích, nyní ale již ke standardním, převážně terénním e-bikům, vesměs s výkonnými středovými motory Shimano Steps či Bafang a převážně s plnou integrací baterie. Karbonový sto dvacítkový full Muret se středovým motorem Steps E8000 doplňují hned tři další celoodpružené e-biky, a to se zdvihem 150 milimetrů na obou osách. To platí jak o modelech Terni a Durango, tak o nepřehlédnutelném, úplně novém, bledě modrém Terni Lady. Právě zmíněná trojice čistě terénních e-biků je odpovědí Headu na nejnovější trendy, výrazně přesahující standardní trailovou kategorii a nahlížející do elektro-endura. Vedle hravých geometrií proto nemohou chybět ani teleskopické sedlovky.

Svými schopnostmi je se zmíněnými fully spřízněný také e-hardtail Lagos s plně integrovanou baterií, který bez větších změn přechází z kolekce 2019. Všechny zmíněné modely spoléhají právě na vyspělé pohony Shimano Steps, což platí také o strojích Davis, Granby (i v dámské verzi Lady) nebo o krosových elektrokolech řad e-iPeak či eRevelo. Na motory Bafang pak spoléhá další varianta e-biku Granby, dále elektro-treking Trivor nebo elegantní městský model eCity.

 

 

To byl tedy průřez nabídkou Head 2020 a blíže vás již s jednotlivými novinkami seznámíme prostřednictvím testů.

 

 

 

(red)

datum: 07.03.20 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign