LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Campagnolo 2015

V případě nejzásadnějších komponentových novinek pro příští sezónu se už nějakou dobu vše točí okolo elektronické bikové sady Shimano XTR Di2. Japonci však zdaleka nejsou jediní, kdo má přichystány důležité novinky. Campagnolo, tato legendární italská značka, pro sezónu 2015 značně přepracovala své top silniční sady – a upřímně, už bylo na čase. Hlavní změny se dotkly obou měničů, klik a několika dalších dílů. A zatímco elektronické varianty EPS zůstávají ve většině ohledů shodné a podle našeho názoru si kvůli konkurenční Di2 nezískávají své vyznavače úplně snadno, mechanické verze špičkových komponentů Campagnolo se po delší odmlce posunují o značný kus dále. Designově i technicky.

My si hlavní inovace představíme na nejvýše postavené „mechanické“ sadě Super Record (na fotografii), jejíž cena 64 320 korun zahrnuje měniče, řadicí páky Ergopower, kliky se středovou osou, brzdové čelisti, kazetu a řetěz. Jako v případě předchůdce, i tentokrát se spoléhá především na karbon a titanové doplňky. Výsledkem je údajně ještě dokonalejší funkce všech dílů - jinými slovy, řazení by mělo být rychlejší a kliky znatelně tužší při silovém záběru. Současně je však nemilým překvapením, že hmotnostně jsou na tom nové komponenty většinou o něco hůře než jejich předchůdci, alespoň soudě dle dostupných katalogových údajů (viz samostatná tabulka). Největším „tahákem“ inovované sady se jistě stal tvar klik Ultra-Torque, které se odklonily od dosavadního konzervatismu a jejichž duté provedení je doslova pastvou pro oko, byť může někomu lehce připomínat předešlou verzi Shimano XTR. Samozřejmě zůstává i nadále zachována osvědčená koncepce s dvojicí poloos a se středovým ozubením jejich spoje. Inovace se ovšem dotkly také převodníků, konkrétně jejich náběhů. Minimálně stejně zásadní změny se pak udály u obou měničů, jejichž členitější tvar je nejen zajímavější, ale především ještě lépe funkční, navíc s menšími ovládacími silami. Na nich se podílí především změna přepákování, nejvíce patrná u prodloužení ramínka s úchytem lanka u přesmykače. Ať si pánové z Vicenzy říkají, co chtějí, zde je inspirace konkurenčním Shimanem naprosto evidentní. Ovšem, jak už to bývá, účel světí prostředky – a zde byl hlavním požadavkem komfort jezdce. Navíc přehazovačce, takřka kompletně vyrobené z karbonu, nelze upřít skutečně nádherný tvar. Avizované úpravy se dotkly také samotného mechanismu řadicích pák Ultra-Shift a dokonce i brzdových čelistí, na nichž jsou však změny patrné nejméně.

Nové top sady od Campagnola znamenají konstrukční i designový posun vpřed a už se těšíme, až je otestujeme v praxi. V posledních letech se totiž zdálo, že se Shimano a Sram svému italskému konkurentovi pozvolna vzdalují, takže výše zmíněné inovace nejenže byly na čase, ale dá se předpokládat, že se jimi Campagnolo opět dotáhne na své soky. A u kterých sad výše zmíněné novinky nalezneme? Jen u těch nejdražších, tedy u Super Record, Record a Chorus. Naopak sady Athena a Veloce si budou muset zatím vystačit jen s kosmetickými zásahy týkajícími se většinou jen povrchové úpravy. Je však více než pravděpodobné, že se v sezóně 2016 konstruktéři značky zaměří právě na ně, neboť je jejich cílová skupina možná i početnější než u prestižních sad.

(kad)

 

 

Super Record 2014

Super Record 2015

Kliky

584 g

603 g

Přehazovačka

155 g

166 g

Přesmykač

72 g

71 g

Páky Ergopower

330 g

342 g

Brzdové čelisti

272 g

272 g

datum: 31.12.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign