LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Apache Hawk A1

Apache Hawk A1      

Domácí Apache v letošní kolekci přepracoval značení jednotlivých modelů, přičemž všechny devětadvacítky nesou nově jméno Hawk, a to včetně populárního 29“ elektro-biku s pohonem Bosch. Naším testem tentokrát prošel druhý nejvýše postavený model Hawk A1 s cenovkou 34 999 korun, přičemž nad ním je v nabídce už pouze elitní karbonový 29“ hardtail Hawk C1.

Apache devětadvacítky zkrátka umí, o čemž nás přesvědčil již několikrát a ani testovaný bike není výjimkou. Jeho základem se stal robustně působící duralový rám ze slitiny 6061, s trojitě zeslabovanou stěnou trubek a nově také s kónickou hlavou, využívající 1,5“ spodní ložisko. Neméně výrazné jsou ale i další konstrukční prvky, ať už svou pozornost zaměříme na mohutnou rozpěru rozkládající účinně síly od zadní brzdy nebo třeba Post Mount úchyt třmenu. Nemůže chybět bi-axiální profilace spodní trubky, masivní můstky nebo typický profil ležaté kapky, použitý u řetězových vzpěr.

U osazení je jasně čitelný požadavek na co nejvyšší životnost v kombinaci s optimální funkcí a příznivou hmotností. Ostatně celková váha kola 12,9 kilogramu je asi o dvě stě gramů nižší než u loňské verze. Jedním z klíčových komponentů je samozřejmě vidlice Suntour Epicon RL-R Lite se stomilimetrovým zdvihem a 15mm pevnou osou, navyšující již tak vynikající tuhost celku. Nastavení odskoku doplňuje dálkově ovládaný lockout. Z dalších dílů zasluhují zmínku velice odolná kola, postavená na nábojích Shimano SLX a pevných kalíškovaných ráfcích Mavic TN 319D, obutých do plášťů Schwalbe Racing Ralph v šířce 2,25“. Všechny tyto komponenty jsou sázkou na jistotu, stejně jako kombinace dílů Shimano Deore XT, SLX a Deore na postu řazení a brzd. Kliky Deore představují rozumný standard a přestože by se nám na kole více líbilo dražší provedení, třeba SLX, z hlediska tuhosti i životnosti není použitým „deorkům“ co vytknout.

 

Ve sportovním režimu

Základní pojetí kola lze sice nazvat 29“ klasikou, ale současně je Apache Hawk A1 na devětadvacítku nadprůměrně ovladatelný a živý, neboť se snaží přirozená negativa použité koncepce co nejvíce eliminovat. Tak akorát široká řídítka, pohodlný a přitom dostatečně sportovní posed a především schopnost vyjet většinu prudkých stoupání, tak zní velice stručná charakteristika jízdního projevu testovaného biku. Průměrnou akceleraci pak doplňuje vynikající prostupnost členitým terénem, se schopností zahladit menší otřesy – na čemž má samozřejmě lví podíl skvělá odpružená vidlice. Možná se bude zdát, že se na adresu modelu Epicon snáší pochvala až příliš často, ale tato vidlice je skutečně vynikající a především ve své cenové hladině bude jen těžko hledat konkurenci - jak po stránce hmotnosti, tak především kultivovanosti chodu. Ale jedno rýpnutí si přece jen neodpustíme, páčka lockoutu není z hlediska ergonomie nejdokonalejší, pokud ji výrobce neumístí do bezprostřední blízkosti gripu, tedy mezi grip a objímku brzdové páčky.

Ale zpět k jízdnímu projevu kola. Tři a půl centimetru vysoká sestava podložek pod představcem je na devětadvacítku hodně nadstandardní a umožňuje tak značnou variabilitu nastavení, od takřka závodního modu až po maximální preferenci komfortu. Sériové naladění kola, s poměrně vysoko umístěným představcem, navíc nijak extra neokleští vrchařské schopnosti biku. Sice je nutné v prudkých výjezdech trochu pracovat s těžištěm a nalehnout více nad řídítka, výrazné potlačení tendencí ke zvedání předního kola (dané samotnou koncepcí) a především skvělá adheze zadního pláště však dokážou značně eliminovat případné jezdecké chyby.

Celkově je ovšem Hawk A1 spíše kliďasem, který se ovšem dokáže poměrně rychle „vytočit“ a nabídnout i určitou ostrost projevu. Ta vyjde najevo v zatáčkovitějších pasážích, do nichž není nutné kolo jakkoli přemlouvat či lámat. Sériové nastavení posedu s výše umístěnými řídítky navíc dovolí i nějakou tu jezdeckou parádičku, ať už je to nadhození předku při nájezdu na překážku či odskočení hrany. Testovaný Apache tedy rozhodně není oním, pouze rovně jedoucím tankem, jak si mnozí odpůrci 29“ segmentu někdy myslí. Dá se říci, že v ovladatelnosti je v pomaleji projížděných techničtějších úsecích hodně blízko sportovní šestadvacítce, oproti níž lehce ztrácí pouze v akceleraci, což ale dokáže více než vykompenzovat nejen pohodlím, ale především již zmíněnou schopností lépe akceptovat a dokonce i zamaskovat chyby jezdce, ať už ve výjezdu či sjezdu. Ve vyšších rychlostech však převažuje klid ve vedení přímého směru, na čemž se určitou měrou podílí rovněž setrvačná síla větších kol. Výhodou je ovšem v takových případech především jízdní stabilita, Apache Hawk A1 není strojem, který je nutné zkrotit, dá se říci, že od prvních metrů byl velice poslušný, s naprosto předvídatelným chováním.

Osazení není co vytknout, vše během testu fungovalo perfektně. Zvlášť z brzd SLX bude jejich uživatel stoprocentně nadšený, jejich výkon je plně srovnatelný s dražšími Deore XT. Výhodou je nejen skvělý účinek, ale také ergonomie samotných páček a jejich snadné nastavení vzdálenosti od gripu. Pochvalu zasluhuje, a to již tradičně, také sedlo Legend nabízející maximální pohodlí a rovněž sériová montáž nášlapných pedálů, byť „pouze“ provedení M505. Pláště Racing Ralph jsou osvědčenou klasikou, na suchém podkladu jsou bezkonkurenční a neztratí se ani v lehce rozmočeném terénu. Větší bláto už logicky příliš nerozdýchávají, což ale rozhodně není výtka. Z detailů se nám na kole líbila přítomnost 180mm brzdových kotoučů Shimano SLX s duralovými unašeči, dále klasická konstrukce přesmykače nebo ideálně široká řídítka s hodnotou 670 mm.

Pokud tedy hledáte vyváženou devětadvacítku s cenou okolo pětatřiceti tisíc, testovaný bike je dobrou volbou.

 

Technická specifikace 

Rám: Alloy 6061 Triple Butted

Vidlice: SR Epicon RL-R 15QLC 29“ 100 mm

Kliky: Shimano Deore 24-32-42

Brzdy: Shimano SLX, 180 mm

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore

Kazeta: Shimano HG 62 11-34 (10)

Náboje: Shimano SLX

Ráfky: Mavic TN 319D

Pláště: Schwalbe Racing Ralph 2,25“

Řídítka: Ritchey Comp

Představec: Ritchey Comp

Sedlovka: Ritchey Comp

Sedlo: Apache Legend

Pedály: Shimano PD-M505

Hmotnost: 12,9 kg (vel. 19“)

Cena: 34 999 Kč

 

datum: 15.08.13 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign