LOOK2021_1
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Absolute Black

V případě bikové kazety lze o luxusním zboží hovořit u sad XTR či Sram XX1, případně malosériových výrobků zaměřených na snížení gramů využitím duralu či titanu. Jenže luxusní může být třeba jen část kazety, jako je tomu v případě značky Absolute Black, která se specializuje na převodníky a adaptéry kazet s větším počtem zubů.

Adaptér kazety od Absolute Black s pastorky 28-40 zubů řeší problém standardních Shimano či Sram kazet, které končí na čtyřiatřiceti či šestatřiceti zubech. Tedy ne všech, konkrétně je kompatibilní s desítkovými kazetami Shimano SLX 11-36, 11-34 a XT 11-36, 11-34 zubů nebo Sram PG 1050 11-36. U těchto provedení může čtveřice luxusně obráběných duralových pastorků ze slitiny 7075 nahradit jejich originální díl a odlehčit tak nejlehčí převod, kvůli kombinaci s jednopřevodníkem po vzoru sady XX1.

Co je tedy na adaptéru luxusního? Především jeho dokonalé zpracování se všemi odlehčujícími otvory a rameny a pak samozřejmě cena přibližně 3500 korun, což je za čtyři pastorky docela slušná porce. Za tuto částku získá majitel celkem 150 gramů hliníku s pastorky 28-32-36-40 zubů a upozorněním, že hmotnost jezdce je omezena na maximální limit 100 kilogramů.

Co se týče montáže, čtveřice nových pastorků nahrazuje původní trojici 28-32-36, takže je nutné ještě odebrat jeden menší pastorek, konkrétně 11 nebo 17 zubů, podle provedení kazety. Díky tomu dojde ke snížení hmotnosti originální kazety celkově o zhruba 50 gramů. Pozor ovšem na zatížení adaptéru, protože hliníková slitina sice vydrží hodně, ale na extrémní řazení v tahu a v blátě tenhle materiál není nejvhodnější, takže v tomto případě bude mít výkon a hmotnost jezdce i styl jízdy a řazení vliv na životnost. Za danou cenu je to tedy luxusní doplněk, který sice umožní dokonale „vytunit“ pohon, zvlášť když dopředu nasadíme ještě luxusně designovaný převodník téhož výrobce, ale životnost nebude jako u ocelových pastorků. Při montáži je ještě nutné zohlednit správnou délku řetězu a také vodítko přehazovačky, které by mělo být v dlouhém nebo středním provedení, krátké by rozhodně největší pastorek nezvládlo.

Anglická firma tedy v sousedním Polsku vyrábí designově velice zajímavý produkt, který jednak ušetří hmotnost kazety, nabídne lehčí převod, ale odlehčí rovněž vaší peněžence. Proti originální ocelové kazetě Sram XX1 je ovšem cena adaptéru spolu s cenou třeba SLX kazety stále nízká.

(už)

datum: 03.08.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign