Ráfkové brzdy německé značky Magura byly v devadesátých letech před příchodem véček a kotoučovek jedinou cenově rozumnou alternativou slušného brzdného výkonu. Nástup jednoduchých véček a rozmach kotoučovek je odsunul do pozadí zájmu, aby je ale stále nechal žít svým vlastním životem na kolech cestovatelů, dobroduruhů či trialistů nebo majitelů dvoukol. Ráfkové hydrauliky Magura tedy zdaleka nepatří do starého železa, či spíše kompozitu vzhledem k použitým materiálům, ale i dnes představují pro mnoho cyklistů zajímavou alternativu.
Na vlastní ráfky jsme otestovali cenově dostupnější model Magura HS 11, určený pro montáž na standardní čepy ráfkových brzd. Magura ještě nabízí model FIRM-tech, pro přímou montáž na speciální čepy k tomu uzpůsobených vidlic Magura. Brzdy mají páky s kompozitovým tělem a duralovou páčkou, z duralu jsou i objímky pístů čelistí. Uzavřený hydraulický systém pracuje s nízkým tlakem pumpujícím vlastní minerální olej Royal Blood, a díky nízkému tlaku lze hadičky jednoduše zkracovat bez obav o následnou netěsnost. Výrobce navíc poskytuje proti ztrátě těsnosti pětiletou záruku při zaregistrování na jeho stránkách. Páky se shodným designem na obou stranách lze umístit na levou i pravou stranu řídítek.
Samotná montáž brzdy je jednoduchá, na čepy se nasadí speciální podložky a podkova vyztužující zadní stavbu a současně tvořící opěrku proti rozevírání čelistí. Zatímco levá čelist se k čepu zajistí imbusem, pravá je nasazená na speciální čep, k němuž se upevní pomocí rychloupínací páčky. To usnadňuje demontáž zadního kola v případě defektu. Nastavení čelistí a špalíků vůči ráfku je proti véčkům výrazně zdlouhavější a je hodně náročné na přesné vycentrování ráfku. Čelisti jsou totiž prostorově objemnější a zasahují těsně pod plášť, takže výšková házivost ráfku je nepřípustná. Čelisti ze dvou dílů tvoří objímku pístku, který v nich lze vůči ráfku posouvat a nastavit tak délku kroku páky. Montáž tedy vyžaduje preciznost a dokonale souběžné nastavení špalíku s ráfkem, aby nedosedal nakřivo.
Ovládání pák je zcela odlišné od klasiky, tedy ne ve smyslu stisku, ale co se odporu na páce a progresivity jejího kroku týče. Zatímco véčka mají počáteční odpor a trochu pružnější projev, kotoučovky mají lehký odpor páky s konstantním chodem, tedy vyjma shimano modelů s posilovačem, tak ráfkové hydrauliky dají pocítit stálý odpor v páce. Stisk tedy nevyžaduje takovou sílu jako véčka s hodně předepnutými pružinkami, ale tato síla potřebná ke stisku páky je konstantní a jezdec v průběhu celého brzdění cítí plynulý odpor. Ten ovšem nenabírá na intenzitě ani v okamžiku dosednutí palíků na ráfek. Síla hydrauliky je tak obrovská, že špalíky dosednou, zabrzdí a ještě dokážou pěkně prohnout ramena sedlových vzpěr od sebe, aniž by jezdec musel na páce vyvinout větší sílu. Ráfková Magura je prostě drtič ráfku, který k dokonalému zabrzdění nepotřebuje silnější stisk páky, ale stačí mu k tomu téměř stejně intenzivní síla jako k pouhému rozpohybování pístků. Dávkování brzdného účinku na suchu tedy vyžaduje delší návyk, aby jezdec rozeznal rozdíl mezi samotným pohybem pístků a jejich účinným sevřením ráfku po dosednutí na něj, což je mimochodem poměrně zřetelný moment. Na suchu tedy nelze brzdám absolutně nic vytknout, snad jen lze mít obavu o životnost zadní stavby kvůli silnému namáhání. Za mokra je pak výkon rovněž dokonalý, ale samozřejmě, že účinnost klesá, stejně jako u všech ráfkových brzd. Samotný materiál špalíků nabídne poměrně vysokou životnost, což ocení hlavně cestovatelé, ale ani jejich výměna není nijak složitá. Lepší je vždy demontovat zadní kolo, než se snažit uvolnit čelisti a opět je složitě nastavovat.
Brzdy HS 11, s hmotností 458 gramů pro přední, s délkou hadičky 960 mm, určitě nabídnou jistotu vyznavačům jízdy s bagáží. Sice může hydraulika vyvolat mimo civilizaci určité obavy, ale je to stoprocentní kotva pro ty, kdo nechtějí kotoučovky. Cena 2930 korun za komplet přední a zadní brzdy je s dostupnějšími kotoučovkami plně srovnatelná, navíc zde odpadá nutnost použít speciální náboje. Na druhou stranu je nutné mít kvalitní a hlavně vycentrované ráfky.
(už)
Ondra Cink, závodnící za tým Multivan Merida Biking, je v současné době naším nejúspěšnějším závodníkem v cross country. Titul mistra…
Pražská cyklistická prodejna BIKE-ESHOP.cz se může pochlubit téměř desetiletou tradicí, přičemž od září loňského roku ji najdeme v nových…