Haibike Impact je svou povahou někde na pomezí maratonského a enduro biku, o čemž kromě jeho charakteru vypovídá také zdvih 120 mm vpředu a 110 mm na zadním kole. Je to zkrátka takový všeuměl, lákající potenciální uživatele mimo jiné také celkem příznivou cenou 42 990 korun.
Čtyřčepovou koncepci se svisle umístěným tlumičem lze označit za klasickou, stejně tak její kombinaci s propedalovým tlumičem Fox RP2. Provedení vahadla, tedy poměr mezi jeho rameny a celková robustnost konstrukce, se tváří, jako by před námi stál pomalu all-mountain stroj s bezmála sto padesáti milimetry zdvihu. Zdání trochu klame, ovšem dostatečné dimenzování rámu je určitě přínosem, byť za cenu pár gramů navíc. Reálná hmotnost 13,6 kilogramu ve velikosti 48 cm je bohužel trochu vzdálena katalogové hodnotě 12,9 kg, i tak je ale Haibike Impact SL na svou robustnost až překvapivě živým kolem, dobře použitelným pro celodenní brouzdání lehčím, či těžším terénem, klidně i na pohodově pojaté maratonské trati.
Doba, kdy byl negativní průhyb spodní trubky rámu poznávacím znakem konkrétního výrobce, je tatam. Takže také impact využívá toto řešení, o jehož praktickém významu se lze vlastně jen dohadovat, zvlášť při takto vysoko umístěném tlumiči.
I přes téměř cross-countryový zdvih nechybí na rámu mohutné výztuhy, a to jak vpředu pod hlavou, tak i ve spoji spodní a sedlové trubky. Uchycení vahadla a spodního oka tlumiče do jednodílného nosníku, navařeného zpředu na sedlovou trubku, je sice funkční, ale po estetické stránce nepříliš zdařilé. Výrobce si tímto prvkem trochu zjednodušil práci, dva samostatně navařené nosníky čepů by se nám zde rozhodně líbily více a usnadnily by i čištění.
Pochvalu zaslouží provedení zadní stavby i její napojení prostřednictvím hodně robustních čepů. Obdélníkové průřezy jednotlivých ramen navazují vpředu na frézované dílce a vzadu pak na masivní patky. Zadní čep je umístěn výrazněji pod úrovní osy zadního kola, použitá koncepce má tedy předcházet ponořování tlumiče vlivem tahu řetězu. Tvar zadní patky by si vyloženě říkal o uchycení třmenu standardem Post Mount, třeba se dočkáme u kolekce 2011.
Už první metry v sedle dávají tušit, že je testovaný Haibike pokorným, dobře ovladatelným strojem. Nepříliš natažený posed s výše umístěnými řídítky zlepšuje celkovou stabilitu především ve sjezdech a v techničtějších pasážích. I pokud jezdec zabrousí do extrémnějších úseků, kolo zde rozhodně nebude hrát proti němu. Dobrá stabilita je dominantním znakem již od nižších rychlostí, přitom k rychlé změně směru není nutné kolo příliš přemlouvat. I když se třeba na klikaté pěšině může zdát být ovládání zprvu trošinku vláčnější a jakoby rozvážnější, tento bike si jezdec hodně rychle osahá a brzy z něj dostane maximum. Povaha kola a jeho ochota stavět se na zadní navíc vybízí k různým hrátkám, skokům či pilování jízdy po zadním kole.
Samozřejmě, co je výhodou směrem z kopce, to se většinou negativně projeví ve stoupání. Výše umístěná řídítka v tomto případě ale naštěstí neznamenají, že by byly impactu hodně strmé výjezdy zapovězeny. Díky přitlačování zadního kola k terénu při záběru a neustálému kopírování povrchu může s tímto kolem jeho uživatel s trochou zručnosti vyjet daleko náročnější a techničtější kopce než vytrénovaný závodník na desetikilovém karbonovém stroji. Fakt, že zadní plášť neodskakuje od přejížděných kamenů a kořenů, je v tomto ohledu zásadní.
Pokud se zaměříme na komfort jízdy, může být Impact SL Jekyllem a Hydem v jedné osobě, a to zásluhou pouhé miniaturní páčky systému Pro Pedal. Ten je zde nastaven tak, že při jeho aktivaci se kolo s trochou nadsázky chová téměř jako hardtail a pobere až ty větší rázy. Takže při jízdě po klasické široké polní či lesní cestě přijde vhod tentýž mód jako při asfaltovém přesunu. V jakémkoli trošku členitějším terénu jsme však tlumič vždy přepnuli na plnou aktivitu, protože aktivovaný Pro Pedal by v tomto případě znamenal až přílišné okleštění schopností pružení, a tedy následného komfortu jízdy. Se sklony k pohupování je pak samozřejmě nutné počítat, jsou ale ve zcela rozumné míře a nijak výrazně jezdce neruší ani neokrádají o vynaloženou energii. K pohupování zde dochází pouze vahou samotného šlapajícího jezdce, nikoli záběrem a tahem za řetěz. Zkrátka vlastně vše funguje tak, jak má.
Přední vidlice je ve zdařilé souhře ze zadní stavbou, v obou případech je možné počítat se zcela dostatečnou citlivostí a v případě správného nastavení také s využitím většiny zdvihu. Ovládání lockoutu na řídítkách je příjemnou maličkostí, páčka na tlumiči je naštěstí také v dobrém dosahu jezdce.
Z dalšího osazení určitě stojí za zmínku výborně fungující brzdy Avid Elixir 5, pouze tvar jejich plechové lisované páčky nám úplně neseděl. Přední kotouč o průměru 185 mm znamenal rychlé zastavení za všech podmínek. Pláště svou šířkou 2,1“ odpovídají určení kola, jejich hrubý vzorek však logicky negativně ovlivňuje akceleraci na tvrdém podkladu.
Snad jediné, co nám na kole vyloženě nevyhovovalo, bylo zbytečně tvrdé sedlo Selle Italia XR, s nímž korespondovaly také užší pěnové gripy, které bychom raději viděli na závodním XC stroji než na tomto celoodpruženém biku. Jinak je ale Haibike Impact SL dobře vyváženým kolem, které rozhodně stojí za vaši pozornost při výběru nového materiálu.
Plusy: celková jízdní stabilita, robustnost rámu, výkonné brzdy
Minusy: tvrdé sedlo, provedení gripů, hmotnost
Rám: Alu 6061 FLS, 110 mm zdvih
Tlumič: Fox RP 2
Vidlice: Rock Shox Reba SL 120 mm
Kliky: FSA Comet 22/32/44
Brzdy: Avid Elixir 5
Řazení: Shimano SLX
Přehazovačka: Shimano SLX
Přesmykač: Shimano SLX
Kazeta: Shimano 11-34 (9)
Kola: Mavic Cross Ride
Pláště: Michelin WildGrip’r 2,10
Řídítka: XLC Pro
Představec: XLC Pro
Sedlovka: XLC Pro
Sedlo: Selle Italia XR
Pedály: XLC, nášlapné
Hmotnost: 13,6 kg (vel. 48 cm)
Cena: 42 990 Kč
Hardtail s vlastnostmi podobnými softridu, aneb tuhý závoďák s komfortem rekreačního stroje. Razzer s karbonovou zadní vestavbou je ryze…
Novinku v nabídce značky Ghost představuje celoodpružený model RT, určený pro závodní XC a maratony. Podobnost s loni představeným novým…