Vitaminy skupiny B pomůžou i při sportu
Jako B-komplex je označována skupina vitaminů B, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu, tedy látkové přeměny. I proto se vitaminy B hodí sportovcům. Jejich nedostatek je navíc často spojován s únavou a vyčerpáním, kožními problémy, neschopností soustředit se nebo náchylností k infekcím.
Vitaminy B-komplexu se doporučuje užívat například při nadměrné psychické i fyzické zátěži, takže sportovci jsou rozhodně vhodnými adepty, kteří by se měli o jejich příjem zajímat. Tělu je potřeba tyto látky neustále dodávat, protože jako vitaminy rozpustné ve vodě se dostávají močí z organizmu pryč.
B vitaminů je celkem osm a každý z nich má specifický přínos. Protože jsou jejich účinky vzájemně provázané, doporučuje se jejich podávání společně, což umožňují například vhodně zvolené doplňky stravy. Společným znakem vitaminů B je jejich přínos energetickému metabolismu, činnosti nervové soustavy, ale také pomoc pokožce a sliznicím.
Od jedničky do dvanáctky
Jako první ze skupiny B vitaminů byl objeven thiamin neboli vitamin B1 (proto ta jednička), který je zároveň považovaný za první objevený vitamin vůbec. Jde o příklad vitaminu B-komplexu, jehož potřeba stoupá při námaze a stresu, proto ho najdete třeba i v mnoha produktech sportovní výživy Enervit. Vitamin B1 je důležitý pro štěpení cukrů a škrobů, ale přispívá také k činnosti nervové soustavy a psychické činnosti, stejně jako činnosti srdeční soustavy.
Důležitou roli v energetickém metabolizmu hrají i vitaminy B2 a B3. Vitamin B5 se účastní metabolizmu všech živin a jeho aktivní forma je nutná zejména při přeměně sacharidů a tuků. Vitamin B6 se zase podílí na metabolismu aminokyselin. Také snižuje míru únavy a vyčerpání a přispívá k funkci imunitního systému, což je pro sportovce rovněž důležité.
Vitamin B7 známe i jako vitamin H, což je název odvozený od jeho přínosu pro naši pleť (z německého Haut – kůže). Vitamin B9 je zase známější pod názvem „kyselina listová“, jehož významným zdrojem je právě listová zelenina, například saláty a zelí.
Poslední z vitaminů B-komplexu je vitamin B12, který je obsažen prakticky výhradně v živočišných potravinách. Na jeho příjem ve formě doplňků by tak měli dbát zejména vegani, u nichž lze dostatek vitaminu B12 těžko zajistit jiným způsobem. Přitom jeho vliv na lidský organizmus je důležitý: vitamin B12 se podílí na procesu dělení buněk, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání, podílí se na funkci imunitního systému i nervové soustavy nebo tvorbě červených krvinek.
Kde hledat vitamin B?
Možností je mnoho, mezi zdroje vitaminů B patří jak rostlinné, tak živočišné potraviny, ale ne vždy v nich najdeme všechny – proto se sportovcům hodí i zmiňované doplňky stravy obsahující celé spektrum těchto vitaminů. Na B-komplex jsou bohaté například kvasnice, luštěniny, ořechy, maso a vnitřnosti, sýry, mléko, vejce, listová zelenina nebo celozrnné obiloviny. Je ale třeba myslet na to, že tyto vitaminy jsou hodně citlivé na teplotu a při vaření se ztrácejí, neprospívá jim ani mražení.
Nedostatek B vitaminů v našem těle může být způsoben řadou faktorů, mimo jiné třeba stresem nebo konzumací nekvalitních či nevhodně upravených potravin – například nadměrná konzumace rafinovaného cukru spotřebovává zásoby B vitaminů, stejně působí toxické látky z prostředí. Zvláště u některých B vitaminů by si pak měli dávat pozor na jejich dostatečný příjem vegetariáni a vegani, kteří nekonzumují maso, respektive všechny živočišné produkty.
Co se týče sportovců, ti najdou vitaminy skupiny B i v energetických doplňcích typu tyčinek, tablet, gelů nebo iontových nápojů – právě kvůli zmiňovanému přínosu energetickému metabolismu.
Fyziologické okénko pojmenovává problémy a procesy, které souvisejí s růstem výkonnosti a podstatou fungování lidského organizmu při sportu. Jeho cílem je, aby se vám sportovalo lépe.
Tento seriál vychází ze zásad projektu Sportujlepe.cz, jehož realizátorem je společnost VITAR Sport, oficiální distributor značek ENERVIT a ROYAL BAY v Česku.
Míry 40 x 35 x 15 a stylový vzhled! Ne, nejde o nejhubenější modelku v útlém věku, ale o nejmenší multiklíč, jaký jsme kdy testovali.…
U řídítkových brašen to už dávno není jen o hranatých tvarech, ale s příchodem bikepackingu se stále častěji vozí i válcová provedení. Tedy…