Asi každý kdo si kupuje nové kolo, přemýšlí o tom, zda mu bude vyhovovat posed a jestli ho namontované sedlo nebude tlačit. Klasické stlačení sedla prsty a otestování jeho tvrdosti s tím, že „co je měkké bude pohodlné“, určitě není tím pravým ořechovým.
Tvrdost sedla totiž není tím rozhodujícím faktorem správného výběru, ale je součástí dobře či špatně fungujícího celku. Nelze tvrdit o sedle, že je špatné nebo dobré. Co vyhovuje jednomu, může pro druhého znamenat vyjížďku s odřeným pozadím. U sedla je to jako u obuvi, každému prostě vyhovuje něco jiného. Standardně montovaná sedla jsou tedy jakýmsi univerzálem zvoleným s ohledem na použití toho kterého modelu kola, ale nelze se trefit do vkusu všech uživatelů.
Půjdeme-li si kupovat nové kolo, pravděpodobně první věc, kterou nám bude prodavač ochoten na něm vyměnit, bude sedlo. Sice lze vyměnit gripy, pláště nebo pedály, ale sedlo je jako první hned v bezprostředním kontaktu s jezdcem a jeho kompatibilita s naším pozadím je více než důležitá.
První testovací metry u prodejny sice asi neukážou hned všechny nedostatky standardně montovaného modelu, nicméně pokud má sedlo nevhodný tvar, který nám hned od začátku někde nevyhovuje, těžko si na něj zvykneme. Spoléhat se na to, že si naše pozadí prostě na sedlo zvykne, může také znamenat desítky kilometrů strávených s nepříjemnými odřeninami a otlačeninami. Takže jak zvolit vhodné sedlo co nejrychleji a přitom nesáhnout vedle?
V první řadě bychom si měli uvědomit, jak nároční jsme jezdci. Pro rekreační svezení jednou za rok bude vhodnější širší sedlo s dostatečně komfortním polstrováním. Samozřejmě že hubený cyklista nezvolí extrémně široký model s ocelovými pery, který vyhovuje spíše naší babičce se širším pozadím, která se na kole denně dopravuje pouze pro rohlíky a potřebuje pod sebou pořádné „křeslo“. Šíře sedla by tedy měla být alespoň trochu přímo úměrná šířce pánve cyklisty. Například Specialized dodává speciální podložku s gelem, která po sednutí si na ni znázorní místa největšího tlaku, jejichž vzájemná vzdálenost potom určí výsledný rozměr sedla, který by měl zájemce zvolit. To samozřejmě není univerzální řešení pro sedla všech výrobců, nicméně alespoň trochu to respektuje zákonitosti anatomie.
Sportovní jízda ovšem vyžaduje kromě odpovídající šíře zadní sedací části také vhodný rozměr středu a špičky. Příliš široké partie totiž mohou při delší jízdě dřít do stehen a vyjížďku tak opět znepříjemnit. Delší špička umožňuje posunout se na sedle vpřed v prudších výjezdech a také měnit polohu při delší jízdě, a tak si částečně ulevit od tlaku na choulostivé partie. Samozřejmě, že od těchto problémů umí ulevit sedla s výrazným středovým kanálkem nebo dokonce otvorem, to je ale také potřeba vyzkoušet, abychom nečekali zázraky a přitom nám uprostřed sice bylo dobře, ale vzadu nás dosedací plochy nesnesitelně tlačily.
Sportovní sedla jsou tedy obecně užší a méně polstrovaná. Sedla na silniční kolo jsou proti bikovým taktéž drobnější a leckdy jde o tenkou vrstvu polstrování na karbonovém skeletu, či o skelet samotný. To jsou ale určité extrémy, týkající se spíše závodníků.
Otázka výměny sedla je záležitost několika vteřin a jednoho či dvou imbusů. Většina prodavačů ochotně tuto službu udělá, takže stačí zvolit model odpovídající našim proporcím a testovat. Rozumné je zkusit sedlo s výraznějším polstrováním, model s plošší zadní částí a také klasické provedení s oblým průřezem sedací plochy. K tomu lze připočíst ještě typ se středovým kanálkem či otvorem a rázem máme hned čtyři adepty, z nichž jeden nám zákonitě musí alespoň trochu vyhovovat. Pro různé disciplíny se vyrábí odlišná sedla, takže sjezdař bude vyžadovat něco jiného než silničář nebo maratonec.
Pro dámy pak platí, že by měly volit jim na míru vyráběná sedla, která mají kratší tělo a výrazněji rozšířené bočnice v zadní části. Co se týče švů, ty v kombinaci s vložkou v kraťasech nepředstavují většinou hrozbu v podobě odřenin či poškození kalhot. Obecně ale pro ženy i muže platí, že ne vždy je měkké rovněž pohodlné. Měkké polstrování v kombinaci s nevhodným tvarem toho totiž příliš nezachrání. Částečně pružit totiž umí i většina skořepin, takže absorpci rázů od terénu a komfort zajistí i bez několika milimetrů gelové nebo pěnové výstelky pod potahem.
Tvrdé karbonové skořepiny závodních sedel sice také nenabízejí moc pohodlí, ale vhodný tvar tvrdšího sedla může leckdy příjemně překvapit. Takže až se vám při nákupu nebude pod zadkem něco zdát, řekněte si o možnost vyzkoušet jinou variantu, abyste si kilometry v sedle užili bez omezení. Zachraňovat potom špatný výběr gelovým návlekem, který naprosto zahladí jakékoliv anatomické tvarování a stane se jen beztvarou vložkou, spíše škodící než pomáhající, to je to poslední, k čemu bychom se měli uchýlit.
(už)
Chcete vyhrát volný výběr cyklistického zboží v jakékoliv prodejně? Stačí se trochu porozhlédnout po internetu a pokusit se najít…
Americká značka Manitou, zabývající se výrobou odpružených vidlic a tlumičů, představila své novinky pro tuto sezónu. Nejvýznamnější…