Kola domácí značky 4Ever byla poprvé uvedena na trh již v roce 1995, takže kolekce 2020 představuje významné jubileum. Za dobu své existence 4Ever ušel hodně velký kus cesty, stále se však drží osvědčených postupů, mezi které patří třeba preference vlastní montáže před dovozem hotových kol z Asie. Toto je podle majitelů značky základní stavební kámen výsledné kvality. Pro kvalitu je však zásadní také podoba výroby, kdy od počátku dostala přednost stojanová montáž před tou pásovou, takže je možné každému kolu či elektrokolu věnovat maximální pozornost. Právě kvalita montáže je důvodem, proč se v halách 4Everu v moravské Studénce montují kola i pro mnohé další, často velmi prestižní značky, a to nejen z veloprůmyslu – jednou z takových dlouhodobých zakázek je třeba montáž exkluzivních skládaček Mini pro automobilku BMW.
My se ale na následujících řádcích budeme věnovat jen a pouze 4Everu, a to jak novinkám kolekce 2020, tak i všemu dalšímu, s montáží kol souvisejícímu. Ostatně v loňském roce ve Studénce vyrobili přes šedesát tisíc elektrokol (!!!) a kapacita produkce se s každou další sezónou navyšuje, a to díky neustále se rozrůstajícímu areálu firmy. Jenže, jak ale správně tušíte, to není jen o postavení nové montážní haly. Tu je třeba rovněž vybavit a především sehnat šikovné a spolehlivé lidi. Témat, kterých bychom se rádi v následujícím rozhovoru dotkli, je zkrátka více než dost. Vyzpovídali jsme proto osoby nejpovolanější, a sice Ivana Macháčka, který má z velké části na starosti technickou i designovou podobu každé nové kolekce 4Everu, a Milana Kohouta, jakožto jednoho z hlavních produkt-manažerů značky.
Pojďme se hned na začátku podívat na kolekci 2020. Jaké jsou důležité novinky?
Novinek je celá řada. Novým SXC se po dvou letech vracíme do kategorie celoodpružených karbonů, ale nyní na 29“ a se zdvihy 140/140. Dále jsme na přání zákazníků, tedy v tomto případě spíše zákaznic, rozšířili úspěšný karbonový hardtail Scanner o dva dámské modely. Důležitou novinkou je juniorský model Dark na 29“ kolech. V kolekci 2020 také reagujeme na trend jednopřevodníků, u nás již výhradně v kombinaci 1x12, ale stále zákazníkům nabídneme rovněž modely 2x11, dokonce i na karbonu. A také modely s trojpřevodníkem, které máme od nejlevnějších biků až do ceny třiadvacet tisíc, kde mimo modelu 2x10 nabídneme zároveň převody 3x10, možná jako jediní na trhu. Možná tím trochu jdeme proti proudu, ale my na to stále máme poptávku od zákazníků, jimž chceme dát možnost výběru.
Se zdvihem 140 mm na obou osách jde u SXC o určitý odklon od původní XC-maratonské koncepce, byl to od počátku záměr?
Ano, je to jiná koncepce než dříve, nové SXC je určeno pro pohodové a zábavné ježdění v terénu, určitě si ho jezdci hodně užijí na trailech, ale zároveň na něm lze objet pohodově i maraton. Všechny tři modely mají celokarbonový rám a jsou osazeny komponenty Shimano 1x12, vidlicemi a tlumiči Rock Shox. To vše za ceny od necelých sedmdesáti tisíc.
Nově máte v nabídce také gravely.
To ano. Jak asi víte, vyhýbáme se čistokrevným silničkám, ale gravel vidíme jako univerzál, po kterém rád sáhne biker, který si chce užít rychlou jízdu po silnici s možností kdykoliv skočit na polní nebo lesní cestu. Je to vlastně nejrychlejší univerzální kolo, což potvrdí každý cyklokrosař. Gravel není nic tak nového, většina z nás si kdysi stavěla podobné stroje právě na cyklokrosových rámech, protože to bylo univerzální rychlé a zábavné kolo. Dnes je to samozřejmě technicky jinde a také na to přišla ta správná doba. Cítíme to trochu jako návrat ke kořenům svobodné jízdy na kole.
Nový gravel Gromvel budete nabízet hned ve třech kvalitativních úrovních, můžete nám je popsat blíže?
Naše Gromvely mají všechny stejný základ – lehký hliníkový rám Superlite IRC a karbonovou přední vidlici s komponenty Shimano Tiagra / 105 / GRX 810, všude s použitím výkonných hydraulických kotoučových brzd. Ceny jsou 34 990 / 39 990 / 42 990 korun. Na Gromvely se hodně těšíme.
A elektrokola?
Ta samozřejmě také musíme zmínit, i když my je stále máme v katalogu až vzadu (smích...). U MTB elektro-biků nadále jako jediná česká značka používáme německé motory Brose s krouticím momentem 90 Nm, které jsou z našeho pohledu uživatelsky naprosto fantastické. Hlavní změnou je přechod na modernější motor Brose typ „S“. Také zde bude nový displej Brose Marquardt, který lze spárovat s mobilním telefonem. Samozřejmostí je integrovaná baterie 500 Wh a možnost výběru kol 29“ nebo 27,5+, v druhém případě s „pluskovými“ plášti šířky 2,8 palce. Dále zůstávají v nabídce oblíbená trekingová elektrokola s motorem Bafang Max Drive a s integrovanou baterií s kapacitou 630 Wh. Nabízíme je jak v čistě trekingové plně vybavené verzi se světly, blatníky a nosičem, tak i v holé crossové verzi.
Jaké jsou novinky mezi dámskými modely?
Kategorii MTB lady máme moc rádi, a to nejen proto, že je každým rokem téměř vyprodaná. Tvorba těchto kol je trochu něco jiného. Chlapi u svých kol řeší techniku a cenu, ale zeptejte se dam, jestli chtějí přehazovačku Deore nebo XT ? Většina neodpoví, zde jsou na prvních místech design, posed a snadné ovládání. Zkrátka pro ženy a dívky to musí být příjemné, snadné a hezké. Jak toho výrobce dosáhne, to už je na něm. Také cena nebývá na prvním místě. Takže k řadě MTB lady – základem je rám, ovladatelnost a hmotnost, která je v našem případě podpořena lehkými koly. A hlavně design, na nějž klademe opravdu velkou pozornost. Jak už jsme zmínili, rozšířili jsme kolekci o dva karbonové modely Scanner lady, opět ve variantách 1x12 a 2x11 s osazením SLX/XT a s vidlicí Rock Shox Reba. Rovněž jsme přidali nejvyšší model na hliníkovém rámu, a to s názvem Yoga na SLX/XT 2x11. Novinkou je i nejlevnější model Melody 29“ v ceně 13 990 korun.
S dámskými modely jsou u vás částečně provázány také ty juniorské.
Je to tak. V juniorské kategorii je důležitou novinkou již zmíněný Dark 29“. Vsadil na krátký rám velikosti 15,5“ s velmi obratnou geometrií. V kombinaci s lehkými koly, vzduchovou přední vidlicí a pohonem Sram SX 1x12 váží pouhých 12,4 kg, a to za necelých dvaadvacet tisíc korun. Svým projevem však může konkurovat podstatně dražším modelům. Dark podtrhuje své jméno elegantním a trochu drsňáckým designem. Jinak řada MTB Lady a model Dark budou v prodeji již před Vánocemi.
Líbí se nám koncept, kdy u modelů s dostupnou cenovkou nabízíte o třídu lepší kola, sestavená z lehkých ráfků a plášťů. Pro juniorské jezdce je to obrovský přínos.
Toto je pro nás stěžejní téma a lze říci, že je to takový poznávací prvek současného 4Everu. Skoro se až divíme, že už to někdo z konkurenčních značek neokopíroval (smích). Začalo to samozřejmě s příchodem 29“ kol, která mimo pozitiva přinesla i určité negativní vlastnosti – vyšší hmotnost a horší ovladatelnost. My jsme přemýšleli, jak udělat pro ženy, dívky a juniory jízdu na 29“ kolech příjemnou. Jak jim umožnit využití dobrých vlastností 29“ kol, s maximálním možným potlačením negativ. Je jasné, že odlehčení toho, co se točí, tedy kol, je nejefektivnější, a tak jsme začali používat velmi lehké ráfky Mach 1 Superlight a pláště Schwalbe Thunder Burt Performance. Jízdní vlastnosti se tím neskutečně zlepší. Dámy, které měly strach z velkých kol, tak po vyzkoušení byly nadšené, jak to lehce jede a dobře se ovládá. Je to sice dražší proti běžným komponentům, ale přínos z hlediska jízdního projevu je obrovský. Daný koncept kvůli vyšší ceně samozřejmě nelze dát na všechny modely, ale máme to na lady a juniorských modelech v cenách nad dvacet tisíc.
V předloňské sezóně jste začali podporovat profesionální bikovou formaci New Zealand Racing Team. Má zákazník stále možnost pořídit si repliku týmové verze hardtailu Scanner?
Ano, jedná se o model Scanner v nejvyšší výbavě Shimano XTR 1x12, s vidlicí Fox 32 Float, koly Mavix Crossmax Pro a komponenty Ritchey WCS. Máme jej standardně v nabídce.
Zákazníkům nabízíte navíc i jeden rok pojištění proti odcizení kola zdarma. Týká se to všech modelů?
Jistě, týká se to všech modelů a v té souvislosti vlastně vůbec nechápeme, že si kolo někdo nepojistí. Vždyť komerční pojištění stojí na běžné kolo kolem 1500 korun na rok, a to nemluvíme o elektrokolech, kde je to podstatně dražší. Domníváme se, že kolo nepojistí snad pouze nedůvěřivý zákazník, který nevěří, že je něco zdarma. Naše pojištění samozřejmě zdarma není, platí ho 4Ever, ale koncový zákazník skutečně nic neplatí a nevznikají mu žádné závazky do budoucna. Po jednom roce pojištění jednoduše zanikne a nikdo ho nebude dále obtěžovat.
V případě, že majitel o pojištěné kolo 4Ever skutečně přijde, jak vše následně probíhá?
Nejprve majitel kola logicky přivolá policii ČR, která učiní zápis a následně, po cca jednom měsíci, pošle poškozenému zpravidla vyrozumění o odložení případu, tedy pakliže se do té doby kolo nenajde. Toto vyrozumění nám spolu z prodejním dokladem (kopií) zašle do firmy 4Ever a my zasíláme nové kolo. Kolo si zákazník vyzvedne u prodejce, kde to původní zakoupil. Všechno je popsáno v podmínkách pojištění i na našich stránkách. Samozřejmě, že podmínky pojištění nesplní ten, kdo by si nechal nezamčené kolo před hospodou do rána a pak se divil, že tam není.
Kromě toho poskytujete na kompletní kola i tříletou záruku. To je hodně nadstandardní.
Tříletou záruku dáváme automaticky. Kola si montujeme sami, takže je dokonale známe a máme potřebné díly skladem. Jakýchkoli reklamací je však velmi málo, jsou to spíše výjimky.
Pokud si jakožto zákazník či obchodník budu chtít vyzkoušet třeba nového karbonového fulla SXC nebo e-bike s motorem Brose, co pro to musím udělat?
Je to snadné, stačí najít si nejbližšího prodejce 4Ever a domluvit se s ním. Prodejce prověří aktuální dostupnost požadované testovačky a dohodne se termín. Zákazník si kolo u prodejce převezme a opět ho tam vrátí.
Rozšířili jste montáž o další novou halu. Na kolika metrech čtverečních u vás nyní 4Every a kola dalších značek vznikají a jaká je maximální roční kapacita výroby?
Aktuální rozloha zastavěné plochy firmy je 6900 čtverečních metrů, ale výroba samotná z této výměry zabírá sotva jednu třetinu. Zbytek tvoří, po většinu roku, skladové prostory, ve kterých je nutno téměř stále skladovat komponenty na výrobu pěti až sedmi tisíc kol a přechodně také hotové výrobky. Kapacita výroby je závislá na typu vyráběných kol, pokud bychom vyráběli pouze plnohodnotně vybavená městská elektrokola, naše roční výrobní kapacita by byla někde kolem sedmdesáti tisíc elektrokol.
Tolik kol, to musí znamenat obrovské množství lidí v montáži, několik automatických centrovaček a podobně.
K dnešnímu dni se na vzniku jízdních kol v naší firmě podílí téměř devadesát lidí ve výrobě, skladu a administrativě. Vypletená kola nám do výroby dodávají čtyři montážní linky osazené poloautomatickými vyplétacími stroji a automatickými centrovačkami. K tomu jsou všechny čtyři linky osazené také automatickými aplikátory velovložek.
Takže nikdy nekončící investice…
Je to tak. 4Ever sídlí v areálu bývalého zemědělského družstva a každá budova vyžadovala značnou rekonstrukci. Do obnovy areálu jsme v posledních deseti letech investovali více než padesát miliónů korun. Mimo to jsme v posledních pěti letech dostavěli ke stávajícím budovám další tři skladovací haly o celkové rozloze 1600 m². Na konci roku 2018 jsme veškeré komunikace v areálu vybavili novým asfaltovým povrchem, takže ano, nikdy nekončící investice.
Zaslechli jsme, že pro příští rok připravujete výroční verzi některého elitního biku. Bude se jednat o hardtail nebo full?
Zatím můžeme prozradit pouze to, že půjde o limitovanou edici našeho špičkového karbonového hardtailu Scanner, a to k pětadvacetiletému výročí značky 4Ever. Dali jsme si s ním velkou práci, nejen jeho černo-zlatý design bude nepřehlédnutelný a patřičně luxusní.
Děkuji za rozhovor.
(kad)
Jen málokterá značka v cyklistickém průmyslu se může pochlubit tak zajímavou historií jako italské Pedemonte, které je jedním z…
Ty tam jsou doby, když se vyráželo na cyklistické vyjížďky ve vytahaných teplákách, rádiovce a sepraném tričku, za které jste si schovali…