Velkoplošné zorníky nejsou u špičkových sportovních brýlí ničím novým, ovšem v posledních letech zažívají určitou reinkarnaci. Na rozdíl od minulosti k tomu však přidávají velmi stylový vzhled, což se týká i novinky italské značky Salice. Ta si pro sezónu 2019 připravila nepřehlédnutelný model s kódovým označením 021, jenž jsme ve verzi 021 RW White vyzkoušeli v praxi.
Samotný tvar a obrovské jednodílné sklo se zasloužily o to, že „nuladvacetjedničky“ nejsou pro každého. Na decentnost zde zapomeňte, tento model je všechno jiné, jen ne nenápadný! Pokud ale svým sebevědomím či širším obličejem splníte základní podmínky pro kompatibilitu s těmito brýlemi, zamilujete se do nich. Zrak, jakožto ten nejcennější ze smyslů, kterými disponujeme, jen málokterý model ochrání lépe – ať už při jízdě na kole, na běžkách či třeba inlinech. Základní podmínkou je zde ovšem alespoň středně široký, či ještě lépe širší obličej.
Z hlediska konstrukce a použitých materiálů se jedná o vyzkoušenou klasiku od Salice, jednoho z nejlepších výrobců brýlí na světě. Rámeček zde nevyužívá žádný centrální nosník, jeho úlohu suplují samotná, výrazně pružná skla, do nichž jsou na bocích uchyceny sklopné bočnice z vysoce houževnatého plastu. Zasazení je řešeno unikátním zámečkem dovolujícím snadnou výměnu skel – k námi zkoušenému modelu byly přiloženy ještě čiré zorníky. Vyjmutí či zasazení nánosníku je ještě jednodušší a je záležitostí pár sekund. Samotné tvarování nožiček i nánosníku opět ctí co největší univerzalitu a byť zde nenajdeme seřizování rozchodu dosedacích ploch, je v tomto ohledu vše v naprostém pořádku. Zahnutí bočnic i rozevření nánosníku byly provedeny tak, aby padly drtivé většině uživatelů. Zpracování všech detailů je pastvou pro oko, ať už pozornost zaměříme na panty, plastické logo či protiskluzové pryžové inserty.
Usazení na středně širokém obličeji je hodně pohodlné a rovněž výškové usazení brýlí vůči očím zasluhuje pochvalu. Celková plocha zorníků je z hlediska ochrany očí fantastická a stejně tak předsazení skel je ideální. Ani ve vysokých rychlostech nemá šanci do očí zafukovat, což ocení jak jezdci s citlivějším zrakem, tak třeba alergici. Absence horního centrálního nosníku rámečku je výhodou, neboť zde, mezi čelem a skly, vzniká praktická mezera zamezující nežádoucímu zamlžování při jízdě pomalými rychlostmi během zimních vyjížděk. Stejně tak adekvátní odsazení najdeme mezi spodní hranou skel a lícními kostmi, přestože bychom tomu vzhledem k ploše zorníků úplně nevěřili. Obrovská skla zde proto znamenají pouze pozitiva, pakliže nám i z estetického hlediska vyhovují.
Jednou ze silných stránek Salice jsou použitá skla, kdy ta s označením Mirror Hydro Purple s filtrem zatmavení kategorie 3 nabízejí příjemnou univerzalitu do vyloženě slunečného, i do ne zcela jasného počasí. Velmi příjemné namodralé kouřové zabarvení v praxi působí jako o něco méně zatmavené, nežli býváme u filtrů kategorie 3 běžně zvyklí. Proto daná skla použijeme i na biku, aniž by nás zabarvení limitovalo – je zde totiž patrná funkce zvýrazňující obrysy, byť o vyloženě rozjasňujícím efektu bychom asi nehovořili. Na ostrém slunci je zatmavení zcela dostačující a za zhoršených světelných podmínek naopak nasadíme čirá skla, jež sou přiložena v pevném transportním pouzdře.
Cena testovaných brýlí 021RW se skly „purple“ je 2390 korun. V nabídce ovšem nalezneme celou řadu variant, a to i s fotochromatickou funkcí zorníků a především v nepřeberném množství barev obruby, respektive kombinací barvy rámečku a konkrétních skel.
(kad)
Minimalizace odporu vzduchu je v současnosti určitým zaklínadlem při vývoji špičkových produktů pro silniční cyklistiku, ať už se jedná o…
Vyslovíme-li jméno domácí značky 3F Vision, většina uživatelů si primárně vybaví čistě sportovní modely brýlí, ty cyklistické nevyjímaje.…