Model Aspire nabídne prakticky vše, co si od špičkových brýlí můžeme přát. A to včetně nepostradatelného stylu, byl totiž právě POC, komu se již před lety povedlo udělat z rozměrných jednolitých zorníků vyloženě módní záležitost. Kombinace lehkého „retra“ z hlediska základního tvaru a naprosté moderny, již představují použité technologie, včetně skel od renomovaného výrobce Carl Zeiss – to zkrátka funguje a v případě Aspire jde o jeden z nejoblíbenějších modelů v kolekci POC, a to i mezi profesionálními závodníky. Podobně jako u přileb švédského výrobce, také u jeho brýlí platí, že si je nespleteme se žádnými jinými.
Jaký je přínos velkoplošných jednolitých zorníků? Za prvé je to logicky dokonalá ochrana očí před větrem i při jízdě vysokou rychlostí a za druhé – z velké plochy skel vyplývá fakt, že nám rámeček brýlí nijak nepřekáží ve výhledu, což možná ocení ještě více bikeři než silničáři. Obrubu, v tomto případě navíc poměrně tenkou a částečně transparentní, totiž pří jízdě vůbec nevnímáme. Navíc je i odolná vůči mechanickému poškození, neboť je vyrobena z osvědčeného Grilamidu, přičemž je skoro neuvěřitelné, jak moc jsou brýle jako celek tvarově poddajné. Za velké plus považujeme provedení sklopných bočnic, které mají plně nastavitelné pogumované konce, tudíž si můžeme „nožičky“ brýlí přesně vytvarovat v závislosti na šířce a zakřivení naší hlavy. Také panty bočnic jsou vychytané a mají dvě předpružené krajní pozice, což nám pomůže ve chvíli, kdy si za jízdy jednou rukou sundáváme brýle a strkáme je do kapsy, či naopak, pokud je vyndáváme se sklopenými bočnicemi a chceme si je nasadit na obličej. Nožičku stačí vychýlit a ona se už samovolně vyklopí (či sklopí) do požadované krajní polohy. Nánosník zde sice není nastavitelný, ale jeho pryžová dosedací část je z hlediska rozevření i tvaru maximálně univerzální, což vlastně platí i o brýlích jako celku.
Tím z našeho pohledu nejzásadnějším jsou ale především skla pocházející od společnosti Carl Zeiss. U testovaných brýlí měla velmi příjemné modrohnědé kouřové zabarvení a disponovala filtrem kategorie 3, tudíž se jedná o variantu určenou primárně do slunečného počasí. Skla mají ochranu proti roztříštění i poškrábání, přičemž především druhou jmenovanou jsme skutečně měli šanci posoudit. Funguje totiž znamenitě a během našeho testování se na sklech neobjevil sebemenší škrábanec, přestože nám brýle jednou dokonce upadly na zem. Špičková drahá skla tedy znamenají jasný přínos, ale nejen v odolnosti vůči mechanickému poškození, ale především z hlediska našeho vidění. Zorníky Carl Zeiss disponují technologií Clarity zvyšující kontrast povrchu, mají tedy rozjasňovací efekt, což jsme uvítali například v okamžiku, kdy jsme na silničním kole vjeli do lesního úseku s rozbitým asfaltem. Zorníky lze navíc poměrně snadno vyměňovat, jejich usazení v rámečku je však maximálně jisté.
Brýle POC Aspire stojí v testované variantě 4 990 korun. V nabídce je samozřejmě řada provedení s různými barvami obruby a odlišným zatmavením či zabarvením skel.
(kad)
Možná už vám přijdou ranní teploty pod deset stupňů trochu nepříjemné pro jízdu v kraťasech nebo návlecích přes kolena a začínáte uvažovat…
Přilba Root X0 je novinkou v kolekci domácího Authoru a za cenu 1250 korun nabídne nadstandardní zpracování, konstrukční prvky i usazení na…