Už před časem jsme zmínili téma náhradní baterie pro elektrokolo, které je pro vyznavače ostřejšího elektro-bikingu stále aktuálnější. Někteří výrobci elektrokol to řeší držákem druhé baterie na spodní trubce, ostatním nezbývá nic jiného, než převoz v batohu. A jelikož se na trhu objevuje řada batohů, které jsou pro převoz baterie uvnitř přímo koncipované, podrobili jsme takové řešení dlouhodobému testu.
Některé batohy umísťují baterii co nejblíže zádům, což je logické z pohledu omezení jejího nechtěného pohybu za jízdy. Ovšem je tady druhý aspekt věci, a to přímé ohrožení zad jezdce při pádu, kdy tvrdá baterie nebude zrovna nejkomfortnější prvek tlumení nárazu. Sice může být mezi zády a baterií přítomen chránič páteře, ale i tak je třeba toto riziko brát v potaz.
Náš tester téměř rok zkoušel batoh Ace Pac Flux 20 (15, 20, 30 l) vybavený dodatkovým úchytem baterie Bosch, jenž výrobce umístil až do přední kapsy, tedy od zad oddělený nejen integrovaným chráničem páteře, ale případně i hydratačním vakem. Od těžiště tedy dále, nicméně v přímém působení na jezdce při pádu naopak daleko. Jaké to tedy bylo vozit skoro tříkilovoubaterii na zádech během vyjížděk po ještědském hřebeni nebo při testovací 140km jízdě z Liberce do Náchoda a druhý den nazpět?
V první řadě se podívejme na batoh, jenž nabídne štíhlejší tvar, objem dvacet litrů a zmíněný certifikovaný chránič páteře od SAS-TEC. Materiálem batohu je Hicor 3.0 RS a zádový systém využívá tvarovanou EVA pěnu krytou síťovinou. Bederní pás je našitý napevno a nechybí mu síťované kapsy na zip nebo masivní přezky s výztuhou. Ramenní popruhy tvoří za krkem jeden díl a kromě poutek pro hadičku hydratačního vaku nesou i dvojici hrudních popruhů. Na čelní straně batohu je pak dvojice kapes na zip, z nichž spodní ukrývá síťový kryt pro převoz přilby. Nechybí ještě ukrytá kapsa s pláštěnkou na spodní straně batohu. Vnitřní prostor má dvě hlavní části, z nichž ta blíže k zádům slouží pro převoz vaku, na nějž má dvojici poutek a spodní kapsu. Kapsa dále od zad je určena nákladu a v našem případě byla vybavena dvojicí poutek pro zajištění baterie. Pro ni je zde neoprenový obal, do nějž se nasune, provlékne spodním pružným poutkem v batohu a skrz horní poutko se protáhne pásek se suchým zipem, který zajistí baterii k batohu, ale i uvnitř pouzdra. Jednoduché, ovšem jak se s tímhle jezdí?
Středová partie zádového systému je zevnitř kryta zmíněným chráničem páteře, jenž je v samostatné kapse a lze jej snadno vyjmout. Materiál má perfektní absorpční schopnosti a po nárazu se vrátí do původního tvaru. Tohle spolu s polstrováním zad baterii dokonale odděluje od jezdce. Zajištění baterie v batohu je zcela bez diskuze, ta drží nehnutě na svém místě, ovšem zásadní je rozložení věcí v batohu a dokonalé stažení všech popruhů. Kompresní popruhy na horní i spodní straně batohu zvenku na bocích rozhodují o tom, zda se uvnitř něco pohne. Když jezdila baterie uvnitř bez vaku, sedí vše dokonale na zádech a díky bedernímu a dvojici hrudních popruhů se nehne a neobtěžuje ani v náročnějších sjezdech. Sice je pak třeba umístit svačinu a větrovku s dalšími drobnostmi nejlépe po stranách baterie, kde zůstane nějaký prostor, ale tohle je neprůstřelné řešení. Telefon má vlastní jemnou kapsu s vlastním přístupem shora, takže tady žádná komplikace a nářadí může být nad baterií v síťované kapse. V tomhle případě nebylo ani extra nutné mít stažené hrudní popruhy a bederní pás nějak nadoraz, vše je dokonale na zádech, jimž se tvar batohu dobře přizpůsobil a přitom byla zajištěná rozumná míra ventilace. Ramenní popruhy dobře rozloží hmotnost a nesedí zbytečně daleko od sebe, takže i štíhlý jezdec se bude s batohem cítit komfortně.
Druhá varianta je trochu rozporuplnější, protože usadit do první kapsy hydratační vak a do druhé baterii, to už znamená náklad dále od těžiště. Záleží hodně na tvaru vaku, a zda je zcela plný. V takovém případě je baterie dál a i přes stažení batohu pracuje náklad na zádech trochu do stran. S poloprázdným vakem je to výrazně lepší, ale tady už bychom polemizovali nad tím, jestli by nebylo lepší vyměnit pozici baterie a vaku vůči zádům. Opět ale platí, že při důkladném stažení kompresních popruhů nedochází k takovým pohybům v batohu, byť má celé zavazadlo za jízdy částečný vliv na jezdcovu stabilitu. Vývod pro hadičku je mezi ramenními popruhy, takže ji lze umístit libovolně na jeden z nich. Batohu pak nechybí reflexní proužky, vnější síťové kapsy na bocích či poutka pro uchycení trekových hůlek, takže nejde jen o cyklistický speciál, ale je to univerzál na všechno. Cena základní verze batohu je 2490korun, neoprenové pouzdro na baterii a úchyty jsou pak na objednávku za příplatek 399korun.
(už)
Semiintegrovaná baterie je u elektrokol takřka designovou nutností a domácí značka Leader Fox je si toho dobře vědoma. Jejich krosový model…
Jestliže se v tomto vydání věnujeme dětským kolům, testujeme dětskou šestadvacítku od RB a také rubrika Hobbybastler se zaměřila na…