Kolekce vlastních sedel s logem Author se nejprve objevila na stejnojmenných kolech, aby se následně dostala na trh i samostatně. Za což jsme rádi, protože se jedná o propracovaná sedla, navíc s hodně příznivým poměrem cena/výkon. To platilo jak o nedávno testovaném dámském sedlu Fénix, tak třeba o pánském, chcete-li „unisex“ modelu nazvaném Summit. S tímto sedlem jsme již měli co do činění v případě dlouhodobého testu karbonové devětadvacítky značky Author a nyní se nám do redakce dostalo samostatně. Nemůžeme si odpustit poznámku o tom, že nás při pohledu na sedlo Summit napadla určitá tvarová příbuznost se sedly Fi'zi:k, model Summit je však za podstatně jiné peníze, konkrétně za cenu 650 korun. A hned na začátku zaslouží zmínku, že z hlediska komfortu zastínil testovaný model celou řadu sedel legendární italské značky. Takže pokud přemýšlíte o sportovním sedle za dobrou cenu a s nadstandardní mírou pohodlí, jste na správné adrese.
Svými rozměry 290x135 milimetrů se jedná o klasiku a totéž platí o pevném skeletu či “ekonomičtějších“, černě lakovaných Hi-Ten ližinách. Hmotnost 341 gramů samozřejmě odpovídá jak ceně, tak především nadmíře polstrování z HDF pěny. Potah ze syntetické kůže sice na první pohled nevyzařuje přílišnou odolnost vůči mechanickému poškození, ale během testu a celkem častého opírání kola sedlem o zeď se předvedl v celkem dobrém světle. I tak ale nezastíráme, že by se nám vzadu na bocích líbilo zpevnění materiálu, případně plastové ochranné dílce.
Tvarem není sedlo Summit úplně tradiční, neboť při bočním pohledu vynikne jeho průhyb, nejvíce zřetelný v jeho zadní třetině. Samotné vytvarování však rozhodně označíme za anatomické a profil středové části i zadní partie sedla, která je uprostřed plošší, nám již od prvních metrů vyhovovaly. Zásadní je také přítomnost již výše zmíněné pružné výplně, která je o něco měkčí, než bývá u čistě sportovních sedel zvykem. Proto si dovolíme tvrdit, že sedlo Summit bude dokonale vyhovovat těm hobby bikerům, kteří nenajedou ročně tisíce kilometrů, a jejich zadní část těla proto není tak „vysezená“ jako u těch z nás, kteří jsme na kole minimálně obden. Každopádně rozložení tlaku nabízí summit naprosto vynikající, ve své třídě hodně nadstandardní. A nestává se tak často, aby nevyzkoušené sedlo jezdci vyhovovalo již od prvních metrů jízdy - právě Author Summit tento pocit zajistil, takže z hlediska pohodlí jednoznačně palec nahoru. Vyhovovalo nám také provedení bočnic či šířka středové části sedla. Stejně tak přesunutí na jeho úplnou špičku v extrémně prudkých výjezdech bylo bezproblémové, i zde se totiž nachází nadstandardní míra polstrování. Snad jediné, na co je třeba si zvyknout, je zmíněné prohnutí skeletu, které jezdce přirozeně usazuje do jediné ideální pozice. Pokud jste tedy za jízdy zvyklí se po sedle neustále přesouvat dopředu či dozadu, model Summit bude lehce proti. Je totiž přesvědčen, že ideální pozice vaší sedací části na sedle je pouze jedna. Což je fajn při běžných vyjížďkách, ale trávíte-li na kole v terénu třeba pět a více hodin v kuse, možnost posouvání a změny vaší pozice vám možná bude lehce chybět. Naopak šířka zadní partie sedla pomůže při snadném přesunutí těžiště vzad – třeba při sjezdu hodně prudkých klesání, a to i v případě, že jste zvyklí vozit volné kraťasy.
Takže verdikt na závěr? Pokud chcete nadmíru pohodlí a běžně najíždíte okolo padesáti terénních kilometrů, model Summit je právě pro vás. A navíc, sedlo pro značku Author produkuje firma Velo, tedy největší výrobce sedel na světě, což je samo o sobě zárukou kvality.
(kad)
Marin Rift Zone 9 Carbon je na rozhraní mezi maratonským a trailovým strojem, přičemž k oběma kategoriím má rozhodně co říci. Sto deset…
Model Inexxis je jednou z nejdůležitějších novinek domácí značky 4Ever a tato závodně zaměřená devětadvacítka nabídne takovou jízdní…