Osvědčené jméno, jiný sortiment. To už jsme na našich stránkách psali a kolekci plášťů značky American Classic, původně známou svými náboji, ráfky a zapletenými koly, jsme představili. Od podzimu pak okupuje přední kolo redakčního mulletu plášť Tectonite, tedy enduro kousek s dezénem určeným na přední kolo.
Tectonite se vyrábí v obou hlavních průměrech, vždy v šíři 2,5 palce a s dvěma verzemi bočnic, tedy odlehčené TR s dual compound směsí na traily a vyztužené EN s triple compound směsí na enduro. Nicméně k nám se dováží zatím jen devětadvacítková enduro verze a tu jsme jezdili i my. Kostru pláště tvoří dvě vrstvy tkaniny se 120 TPI a navíc Apex výztuhou patky. Butylové a další výztuhy bočnic nečekejte, je to v porovnání s konkurencí ideální střed mezi lehkou trailovou a superodolnou sjezdovou nebo hard-enduro variantou. Při montáži na ráfek je znát lehce tužší bočnice, ale stále o dost poddajnější než jsou ty s butylovou výztuhou. Na ráfek Remerx RX2030 se 30mm vnitřní šířkou jde plášť lehce s jedinou montpákou, nahození do patek pak jde rychle a poměrně snadno. Plášť ale nemá patku tak těsnou jako některé konkurenční kousky, takže to chce kompresor, pumpou to může při prvním nahození chvilku podcházet. Jakmile je plášť v patkách, sedí rovně a nevykazoval žádnou házivost. Dodám ještě hmotnost, kde výrobce uvádí 1200 gramů, my jsme navážili o 145 gramů víc. Cena 1049 jej pak řadí s ohledem na provedení a směs k tomu nejlevnějšímu, co lze pro enduro sehnat, což je hodně příjemné a po otestování musím poměr cena/výkon hodnotit hodně vysoko.
Tectonite by měl ideálně jezdit v tandemu se zadním modelem Basanite, ale jelikož máme mullet, byl vzadu jiný plášť. Tectonite má hezký kruhový profil, ale boční výstupky jsou vyšší, takže je poloměr slušně velký a pozvolný, ovšem bez ostrých a zbytečně vysokých bočních hran. Rovnou plochu prostě neudělá, takže v zatáčkách skvěle navádí i v náklonu a jistota zatáčení na pevném podkladu je jeho nejsilnější stránkou. Záměrně píšu pevném, protože vzorek je středně hustý, takže vytváří velkou styčnou plochu s podkladem, tudíž třeba na hrabance lehce ztrácí a do bláta určitě nebude patřit mezi nejsilnější kousky. Na kamenech a kořenech nebo v bikeparku na hlíně je úžasný, tady sedí skvěle a jednotlivé profily se v náklonu tolik nekroutí, takže je ideálně předvídatelný s velkou oporou. Střed běhounu tvoří dál za sebou umístěné největší profily s náběhovou hranou a mezi nimi se střídá vždy dvojice obdélníkových profilů s průřezem nebo bez něj. Volné mezery směrem k bočním profilům vyplňují ještě jedny menší profily a na bocích pak je jeden typ s menším zoubkem a dvěma nebo třemi zářezy. Hustý vzorek, tudíž skvělé odvalování a precizní kontakt s terénem, kdy na kamenech vzorek dokonale sedí a totéž platí třeba pro štěrk. Tady téměř není hluché místo, kde by plášť dosedl na kámen volným prostorem, vždy je nějaký profil, který odvede svoji práci, respektive spíše skupina profilů. Náklon je o hodně velké jistotě a tohle můžete v zatáčce opřít jak je libo. Samozřejmě to má své limity, když vozíte nižší tlak a spoléháte třeba na tužší bočnice, že vás víc podrží. Tady to chce pár PSI navíc, aby plášť držel v náklonu tvar pevněji, ale to je standard. Nadmíru spokojeni budete na zmíněném tvrdém podkladu a v podstatě bych tohle klidně vzal do Finale Ligure, kde by snad jediným omezením byly stezky plné jehličí, vyžadující nějaký otevřenější vzorek s agresivnějšími profily. Do bikeparků mimo hrabanku ideální volba, kdybych měl srovnávat, tak s mojí oblíbenou kombinací Maxxis Assegai vpředu (o chlup agresivnější vzorek) a Maxxis Aggressor vzadu (o něco hustší vzorek) je to něco mezi nimi, nebo spíše mix obou. Tectonite totiž na kamenech nabídne skvělou odolnost a adhezi jako Aggressor a na hlíně nebo štěrku zase jistotu Assegaie, který se ale jen o trošku lépe drží v blátě. I když i tam se podobně jako Tectonite snáze ucpává. Odolnost směsi na běhounu pak vykazuje velice slušné vlastnosti, i když ani s adhezí na tom není vůbec špatně. Srovnání směsi s některou vyloženě „soft“ konkurencí asi nevyhraje, tady je směs o něco tvrdší, ale jen o ten praktický dílek navyšující lehkost odvalování i odolnost vzorku, na jistotě v zatáčkách to zas o tolik neubírá.
Tectonite bych tedy doporučil všem, kdo mají rádi tvrdší podklad, ať už suchý či mokrý, protože přilnavost směsi na běhounu je slušná, ale nebudou tak často mířit do blátivých extrémů nebo na hrabankové ilegály. Za danou cenu je plášť opravdu skvělý a během testování nedošlo k žádné deformaci kostry nebo poškození profilů, že by se trhaly či nadměrně ojížděly, prostě držák.
(už)
Připevnit si na zadní část kola již dávno není jen výsadou těch, kteří k tomuto kroku přistupují za snížené viditelnosti. Blikačku si vzadu…
Zavěsit kolo na tyč za sedlo, upevnit do servisního stojanu, nebo prostě jen opřít o cokoliv. V případě mytí kola či jednoduchého servisu…