Dioptrické cyklistické brýle by mohly být klidně samostatným tématem na jednu celou tiskovou stranu Cykloservisu, tentokrát zde ale máme test modelu Optical Special s kódovým označením 1020 od domácí značky 3F. A pokud bychom hledali dokonale padnoucí brýle s dioptrickým klipem za příznivou cenu, byl by právě tento model jedním z našich největších favoritů. Výhodou je již zmíněné, velmi jisté usazení na obličeji a s tím související univerzální tvar, kdy si troufneme tvrdit, že dobře padne cyklistům s užším i širším obličejem. Z hlediska použitých konstrukčních řešení se jedná o klasiku značky 3F a máme-li nasazena tmavá kouřová skla, vlastně není ani vidět, že se za nimi skrývá dioptrická obruba. Na rozdíl od některých konkurentů totiž nejsou vnější zorníky příliš předsazeny před dioptrická skla, díky čemuž pod brýle ani ve vyšších rychlostech nefouká více než u klasických sportovně-cyklistických modelů. Samozřejmě je nutné počítat s mírně omezeným periferním viděním, neboť je plocha dioptrických skel přece jen o něco menší než u nejběžnějších civilních modelů, ovšem průhledný rámeček nepůsobí nijak rušivě a při jízdě jej po chvilce vůbec nevnímáme. Podobnou pochvalu zasluhuje rozevření i úhel dosedacích ploch nánosníku, dále zahnutí nožiček a nakonec i jejich protiskluzová úprava. Plus vidíme také v celkové odolnosti hlavní obruby, vyrobené z osvědčeného materiálu Grilamid TR90.
V paketu, tedy v pevném zapínacím pouzdře, nalezneme vedle samotných brýlí a látkového transportního sáčku také další dva páry skel, konkrétně oranžová a čirá, čímž se výrazně zvyšuje celková univerzalita brýlí. Z našeho pohledu jsou však nejdůležitější tmavá skla s velmi příjemným kouřovým zabarvením s mírným modro-hnědým nádechem. Sice se jedná o zatmavení filtru kategorie 3, ale pocitově je spíše někde na pomezí trojky a dvojky. Velmi příjemný pocit z těchto kouřových zorníků je daný za prvé jejich vysokou kvalitou, vycházející mimo jiné také s nadstandardně tenkého provedení tloušťky 1,1 milimetru, a za druhé z přítomnosti polarizačního filtru. Tato kouřová skla jsme si hodně oblíbili a čirá či oranžová nasazovali pouze za výrazně snížených viditelnostních podmínek. Velmi jednoduchá je i samotná výměna skel, kterou si brzy osvojíme natolik, že to svedeme, aniž bychom se dotkli jejich plochy. To je ostatně důležité také z důvodu čištění, neboť dioptrická skla a přes ně klasické polykarbonátové zorníky přece jen znamenají více plochy k usazování nečistot. Lidé se zhoršeným zrakem navíc bývají právě na zašpinění či upatlání brýlí o dost citlivější, nežli klasičtí uživatelé brýlí slunečních. Instalace dioptrických skel (doporučujeme samozřejmě co nejkvalitnější plastová) proběhla také zcela bez problémů, námi zvolený optik prý dělá podobné cyklistické dioptrické brýle v posledních letech stále častěji. Cena výroby a instalace skel pak odpovídala běžným civilním modelům.
Brýle 3F Optical Special nám udělaly radost a staly se součástí vyjížděk jednoho z redaktorů Cykloservisu. Jejich cenovka je hodně příznivých 899 korun.
(kad)
Máte doma malého bikera, který nepustí řídítka z ruky, a občas trnete strachy, aby jeho obličej nemusela zdobit náplast s obrázkem?…
Poměrně často zmiňujeme u cyklistického oblečení nebo přileb přítomnost, či naopak absenci reflexních prvků, tak důležitých pro pasivní…