cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Head Picton II

V kolekci značky Head se pro letošní sezónu objevila nová dvojice strojů kategorie gravel, konkrétně modely Picton I a Picton II, sázející na shodný rám s karbonovou přední vidlicí. Námi testovaný Picton II v nepřehlédnutelné matné, olivově zelené barvě spoléhá na osazení sadou Sram Apex a s cenovkou 37 990 korun má nemalé ambice oslovit zájemce o co nejuniverzálnější stroj, mnohdy nahrazující několik kol najednou, přesněji silničku a rychlý XC bike. Head Picton II dokládá, že cenová dostupnost se nemusí vůbec vylučovat s vytříbeným projevem – z hlediska ovladatelnosti a celkového přátelského naladění geometrie, stejně tak v otázce tuhosti rámu nebo preciznosti funkce použitého osazení, se totiž jedná o jeden z nejzdařilejších gravelů třiceti- až čtyřicetitisícové kategorie.

Duralový rám ze slitiny 6061 s dvojitě zeslabovanou stěnou trubek se dá označit za vzor čisté funkce. Průřezy trubek převážně vycházející z kruhu, žádné zbytečné kudrlinky navyšující hmotnost, mohutný profil spodní trubky, vyšší kónická hlava, mírný sloping a celkově spíše kratší geometrie – to jsou hlavní ingredience, z nichž byl namíchán hodně chutný koktejl. Máme-li být konkrétnější, tak torzní i boční tuhost by Picton II mohl doslova vyučovat, a to i v případě testované nejvyšší velikosti s označením 61 cm. Když k tomu přidáme celkovou hmotnost 10,2 kilogramu a velmi tuhá kola s ráfky Weinmann Impulse a fantastickými plášti Schwalbe G-One, výsledkem je velmi sebevědomé zrychlení, pocitově odpovídající spíše o třídu luxusnějšímu gravelu. Stejně tak v zatáčkách o sobě dá vědět tuhost rámu a vidlice, podpořená mimo jiné také pevnými osami.

Naladění geometrie je ideálním mixem někde na pomezí cyklokrosového speciálu a dokonale stabilního cesťáku. Picton proto dovede plnit hned několik rolí zároveň – jízda na něm je zábavná a přitom je dokonale čitelný, s příkladným vedením přímého směru. Délka rámu a sestava podložek pod představcem ctí maximální pohodlí, jízdní pozice rozhodně není zbytečně natažená a také tvarování speciálních gravelových řídítek je doslova návykové. Tento gravel zkrátka od prvního okamžiku dokonale padne do ruky, alespoň takové byly naše poznatky. Zmíněná řídítka s logem HBC, mírným rozevřením spodních konců a velmi příjemnou omotávkou bychom si dokázali skvěle představit prakticky na kterémkoli gravelu. Hodně nadstandardním komponentem je rovněž sedlo nesoucí logo Head a využívající titanové ližiny. Na pohled se sedlo sice tváří dost závodně, ale při delší jízdě zjistíme, že jeho plošší tvar i celková pružnost skeletu, potažmo vzpěr, perfektně fungují.

Většina doposud zmíněných aspektů se týká obou modelů řady Picton, nyní ale již k tomu, co je charakteristické pro verzi s římskou dvojkou na konci. V prvé řadě jde o převodovou kombinaci 1x11, neboť levnější z gravelů využívá dvojpřevodník, a pak je zde již výše zmíněná sada Sram Apex s hydraulickými kotoučovkami. Zůstaneme-li u brzd, tak ty nás svým projevem přímo nadchly. Perfektní dávkování účinku bylo doplněno výrazně nadstandardním výkonem, podpořeným také 160mm průměrem kotoučů na obou kolech. Vysoká hlavice brzdových pák je důsledkem integrace expanzních nádobek a třeba Shimano se podle nás s danou problematikou z estetického hlediska popralo lépe, ale samotná ergonomie držení je zde příkladná, což je tím hlavním.

Také řazení fungovalo bezchybně, i když systém s jedinou ovládací páčkou vyžaduje v prvních okamžicích určité přivykání, zvlášť pro dosavadní uživatele sad Shimano či Campagnolo. Ovšem když už si zvykneme, zjistíme, že je ovládání příjemné, s neměnnou pozicí ruky a prstů na páce. Jediný převodník se 44 zuby a kazetou s rozsahem 11-42 představuje kombinaci spíše do rychla, takže ani s větrem v zádech nebudeme mít na rovinkách pocit, že nám chybí těžší převody. V terénních výjezdech sice zprvu můžeme namítat, že by zde přece jen mohl být také o něco lehčí převod, ale brzy zjistíme, že převodová kombinace je zcela dostačující do terénu, do něhož se s gravelem odvážíme. Jinými slovy – chcete-li s prstem v nose zvládat ještě prudší a těžší výjezdy, vezměte si na to bike! Z hlediska gravelové univerzality je na tom však Picton II s terénní prostupností velmi dobře. Svůj nemalý podíl na tom nesou osvědčené pláště G-One s miniaturními, hustě rozesetými špuntíky, které mají schopnost doslova se přilepit k podkladu. Při vyšším tlaku se přitom skvěle odvalují i na asfaltu.

Terén, asfalt, zase terén…

Evoluce cyklokrosové techniky v gravelovou není nijak zvlášť složitá, oba světy se prakticky prolínají. Picton II má ke klasickému cyklokrosu poměrně blízko svou nadstandardní ovladatelností, která je velmi příjemná, nikoli však nadměrná natolik, aby s ní souvisela redukce celkové stability. Přesně takové naladění gravelu se nám hodně zamlouvá a dovoluje také bikepackingové využití kola. Cestování na těžko sice tento Head příliš neholduje, neboť mu schází větší počet závitů na zadní stavbě i přední vidlici, ale to podle našeho názoru ničemu nevadí. Sportovnost totiž z kola doslova čiší a ověšování nosiči by mu ani neslušelo.

Probrali jsme tedy funkci jednotlivých dílů i ovladatelnost, jak je na tom však tento gravel s celkovým jízdním komfortem? Příjemná řídítka a nečekaně pohodlné sedlo jsme již zmínili, ale ani sestava rámu a vidlice rozhodně není příliš tvrdá, a to přes svou jasnou orientaci na tuhost při záběru, tedy na výkon. Schopnost zahlazovat rázy od terénu by logicky navýšila instalace karbonové sedlovky, ale čtyřicet milimetrů široké pláště s velmi poddajnými bočnicemi a karbonová přední vidlice svedou hodně. Instalace ještě o něco málo širšího obutí by sice byla možná, ale z našeho pohledu jsou čtyřicítky ideálním kompromisem, který zvládne běžné lesní a polní cesty, ale současně jej nevnímáme jako omezení při jízdě po asfaltu.

Head Picton II nás zkrátka bavil, jak jen je to u kategorie gravelů možné. Jeho cenová dostupnost je už pouze bonusem navíc.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Rám: alloy 6061 TPR DB HT

Vidlice: carbon

Kliky: Sram Apex, 44

Brzdy: Sram Apex, 160 mm

Řazení: Sram Apex

Přehazovačka: Sram Apex

Náboje: HBC Pro

Ráfky: Weinmann Impulse

Kazeta: Sram PG-1130 11-42 (11)

Pláště: Schwalbe G-One, 40 mm

Řídítka: HBC, 440 mm

Představec: HBC

Sedlovka: HBC Pro

Sedlo: Head Ti

Hmotnost: 10,2 kg (vel. 61)

Cena: 37 990 Kč

 

 

datum: 12.08.19 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign