deluxe-cycling
katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021

Test, Leader Fox Zero 27,5

Z nabídky jihočeského Leader Foxu jsme si do testu tentokrát vybrali sněhově bílý dámský hardtail Zero 27,5 s cenovkou 14 990 korun. Nabídne vyvážené osazení sestávající ze sady Shimano Alivio, kotoučovek Tektro či vidlice RST Blaze, to vše navěšeno na propracovaném rámu s řadou charakteristických konstrukčních prvků. Devizou může být šířka nabídky variant tohoto modelu – vedle tří různých designů, včetně zde prezentované dámské verze, je možné vybírat z průměrů kol 27,5“ nebo 29“.

Možnosti využití tohoto rekreačně-sportovního dámského hardtailu jsou však daleko širší a bezvadně se hodí také jako juniorský bike, zvlášť ve zde prezentované velikosti šestnáct palců. Pokud se říká, že již samotný obal prodává, tak to zde platí stoprocentně – bílý polomat a doplňkový tyrkysový odstín, opakující se na vidlici, ráfcích, sedlu, gripech, podsedlové objímce nebo podložce pod představcem – výsledný efekt je dokonalý. Mimochodem, zde použité sedlo s bledě modrou grafikou je u Selle Royal produkováno speciálně pro Leader Fox.

Osvědčená technika

Převody 3x9 s ideálním rozsahem, jemně pracující vidlice, fantasticky pohodlné sedlo upnuté v sedlovce s přímým zámkem nebo univerzální pláště Schwalbe Smart Sam, to vše jsou detaily výrazně zpříjemňující jízdu. Samotný posed je v sériovém provedení nastaven s co největší preferencí komfortu, což je u dámského biku patnáctitisícové kategorie zcela správně. Zde není jakýkoli prostor ke kritice a totéž platí o příjemně pracujících, dostatečně výkonných brzdách Tektro 275.

O něco vzpřímenější posed je výsledkem sestavy pocitově kratšího předního rámového trojúhelníku a vyšší pozice řídítek. Samotný rám, za přispění bílé barvy, působí bytelně. Nejvíce vynikne oválný profil spodní trubky s náznakem lehce bi-axiálního zploštění, poměrně mohutná sedlová trubka a pro Leader Fox typická, hydroformingem tvarovaná horní trubka s mírným obloukovitým průhybem a výrazným zploštěním zadní části. Tento prvek plynule přechází ve zploštělé sedlové vzpěry zadní stavby, tedy konstrukci nahrávající účinnějšímu pohlcování rázů od terénu. K nepřehlédnutelným prvkům patří odlehčené můstky zadní stavby nebo krásně tvarované zadní patky s Post Mount úchytem brzdiče situovaným před osu kola, tedy na levou řetězovou vzpěru. Levá zadní patka je uzpůsobena také pro přímou montáž stojánku, což může být zvlášť u dámského kola vítaný detail. Atraktivně působí rovněž vnitřní vedení řadicích bovdenů, ovšem hadice zadní brzdy je tažena po povrchu, což chválíme z hlediska případných servisních zásahů. Nevšední je tvarování středového pouzdra, respektive napojení na spodní trubku, kdy právě zde vyúsťují bovdeny řazení – opět výhoda pro servis. Plusem může být také množství závitů na zadní stavbě, a sice jednoho páru na vzpěrách a dvou párů na patkách. Montáž blatníku a nosiče bude hračkou.

K současné generaci sady Alivio není co dodávat. Sice disponuje „pouze“ devíti pastorky, ovšem vzhled jednotlivých komponentů je stejně parádní jako jejich precizní chod. Za takový design přehazovačky nebo klik by se ještě před pár lety nemusela stydět ani některá z elitních řad Shimana. Trojice převodníků 40/30/22 s kazetou 11-36 je pro dámský bike naprostým ideálem, ať si zastánci jednopřevodníků říkají, co chtějí. Hodně dospěle působí všechny díly s logem ExeRace, což je vlastní komponentová značka Leader Foxu. Týká se to představce, řídítek nebo sedlovky. Zajímavostí u sériového modelu bude také ne příliš často vídaná kombinace kotoučů 160/140 mm nebo 165 mm dlouhé kliky. Toto vše jsou detaily dokazující, že si s holčičím bikem u Leader Foxu skutečně vyhráli.

S maximem komfortu

Jak již bylo zmíněno, posed byl od počátku koncipován pro maximální komfort. Pohodlí zajišťuje délka rámu společně s přímým zámkem sedlovky a především výškovou pozicí řídítek. Posed není natažený, přesto jej nelze nazvat nesportovním. Předsazení řídítek se stane pomocníkem v prudších výjezdech, kde kolo netrpí sklony ke zvedání předku. Nicméně pro posouvání dovedností na jednodušším singletracku v opačném směru, tedy s kopce dolů, nebude od věci přece jen vyměnit představec za kratší, je to ale otázka osobních preferencí.

Jízda běžným terénem je s tímto kolem hračkou, přirozenou jízdní pozici doplňuje spolehlivé obutí. Schwalbe Smart Sam jsou osvědčenou klasikou, fungující jak v lehce rozmočeném terénu, tak i na suchém tvrdém povrchu, případně na asfaltu. Na dámský bike stále jedny z nejlepších plášťů, které se v šíři 2,25“ nemalou měrou podílejí rovněž na celkovém komfortu jízdy. Samozřejmě na ráfcích i obutí by se dalo něco odlehčit, ale není to nezbytné. Celková hmotnost kola 14,2 kilogramu odpovídá dané cenové hladině.

Pokud jsme v úvodu zmínili vidlici RST Blaze, tak ta v sobě spojuje dva světy, zdánlivou ekonomičnost vinuté pružiny s precizním olejovým tlumením. Ve výsledku, právě díky pružině, nabídne značnou citlivost zkraje svého stovkového zdvihu – na rozdíl od základnějších vzduchových vidlic se Blaze od prvních metrů projevil nečekaně kultivovaným chodem. Nutno dodat, že bez jakéhokoli prvotního zajetí, které bývá zvlášť u levnějších vidlic často důležité. Bude-li bike sedlat padesát kilo vážící bikerka, možná by nebyla od věci o maličko měkčí pružina, ale to je jediné, co lze „erestéčku“ vytknout. Jinak se vidlice předvede příjemnou, nikoli výraznou progresivitou chodu, dovolující u středně těžké jezdkyně využití většiny zdvihu.

Tuhost rámu není třeba u testované velikosti 16“ rozebírat, duralový rám v takto malém provedení z principu nemůže být měkký a vůbec zde neschází berličky typu pevné osy nebo kónické hlavy. Použitá geometrie se v zatáčkách jeví příjemně živá, takže položení kola do klopenky působí přirozeně a stejně tak obratnost na místě je díky rozvoru výhodou. Na zatáčkovitých pěšinách s kolem jeho novopečená majitelka rychle sroste a bude si projev užívat. Bike téměř vybízí k užití si točitých pasáží, přitom při potřebě držet přímý směr nepůsobí neposedně – v tomto ohledu se délka představce stává výhodou a totéž platí ve výjezdech, které jsou i přes vyšší pozici řídítek parádní disciplínou testovaného kola. Kladně hodnotíme také šířku řídítek 680 mm, zde Leader Fox zbytečně neexperimentuje a řídítka volí s ohledem na předpokládanou výšku jezdkyně.

Pokud bychom měli shrnout naše dojmy, pak musíme znovu vyzdvihnout celkový komfort a dokonale pracující osazení, které v této cenové relaci ještě nebývá úplným standardem. Pro prvotní kontakt s plnohodnotnou horskou cyklistikou bude model Zero 27,5 pro řadu novopečených bikerek spolehlivým společníkem, u něhož je líbivý vzhled příjemným bonusem navíc, což platí také u dostupné cenovky. Sedlo Selle Royal Verve si pak dámy stoprocentně zamilují, stejně jako příjemné gripy nebo pláště, na něž se lze spolehnout v jakémkoli terénu.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Rám: Alloy 6061

Vidlice: RST Blaze, 100 mm

Kliky: Shimano Alivio, 40-30-22

Brzdy: Tektro 275, 160/140 mm

Řazení: Shimano Alivio

Přehazovačka: Shimano Alivio

Přesmykač: Shimano Alivio

Kazeta: Shimano Alivio 11-36

Náboje: Formula

Ráfky: Weinmann

Pláště: Schwalbe Smart Sam, 2,25“

Řídítka: ExeRace, 680 mm

Představec: ExeRace

Sedlovka: ExeRace

Sedlo: Selle Royal Verve

Hmotnost: 14,2 kg (vel. 16“)

Cena: 14 990 Kč

 

 

datum: 30.05.19 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign