LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

Author_pruh_leden_2021.jpg

Ravemen CR500

Je to zhruba rok, co jsme testovali stejné světlo značky Ravemen, jen s označením CR300, tedy se světelným tokem 300 lumenů, nyní jsme měli možnost prověřit jeho výkonnějšího brášku.

Ten nabídne shodně provedené tělo z hliníkové slitiny a světelný tok 500 lumenů, což už se dá použít i pro noční biking v terénu. Cé-er pětistovka má průměr 29 mm a délku 83,5 mm, takže jde o poměrně kompaktní svítilnu, vybavenou spínačem a micro USB portem na zadní straně. Přední strana patří speciální dvojité čočce, dá-li se tak speciální optika nazvat, schopné oříznout horní část světelného kuželu tak, aby nebyla příliš ostrá vůči protijedoucím automobilům či proti chodcům. Spodní strana světla pak patří dvojicí šroubu uchycenému adaptéru do držáku na řídítka. Trochu překvapí hmotnost 90 gramů, kdy malá svítilna působí v ruce poměrně těžkým dojmem, na čemž má hlavní podíl zabudovaný 1700mAh / 3,7V  akumulátor. Plastový držák na řídítka je poměrně bytelný a objímka pro průměr řídítek v rozmezí 22,2-31,8 mm se stahuje jednoduše rukou šroubem s rozměrnou plastovou hlavicí. Světlo lze navíc v držáku částečně natáčet do stran, a kdo nechce ovládat jednotlivé režimy svícení spínačem na zadní straně světla, může do micro USB konektoru připojit kabel dálkového ovladače, který se pak gumičkou upevní na řídítka v dosahu palce.

 

 

Co se týká výkonu světla, dioda CREE XP-G2 s životností až padesát tisíc hodin dává zmíněných 500 lumenů v maximálním režimu ze čtyř režimů konstantního svícení. Slabší mají 250, 100 a 50 lumenů, pulsní blikačka pak má 100 lumenů a klasická blikačka 50 lumenů. A teď pozor, zatímco tlačítkem na zadní straně se přepínají jednotlivé režimy postupně od nejsilnějšího k nejslabšímu a přes blikačky zase dokola, využitím externího tlačítka v dosahu palce lze v jakémkoliv režimu stiskem a držením tohoto tlačítka aktivovat nejvyšší výkon. Jakmile tlačítko jezdec pustí, opět naběhne předchozí navolený režim, prostě se takto sepne jakýsi pohotovostní bezpečnostní mód, ať už jako upozornění auta na jeho dálková světla, nebo nasvícení chodce před jezdcem vyšší intenzitou. Externí tlačítko ale neumožňuje světlo vypnout nebo zapnout, to umí jen to na jeho zadní straně.

 

 

To hlavní, co jsme ale testovali, byl výkon světla a vlastnosti světelného kuželu. Díky optice je totiž kužel světla jasně ohraničen po stranách, kde nevyznívá do ztracena, ale má přesně dané rozmezí jasného nasvícení a tmavého prostoru, nic mezi tím. Totéž platí i pro horní část kuželu před námi, kde nedochází k rozptylu světla nahoru, ale zase je zde jasná ohraničující linie. Nasvícený trojúhelník před kolem ale nemá žádná hluchá místa, tady musíme pokrytí světlem pochválit, a jezdec vidí perfektně jak prostor těsně před kolem, tak dál před sebou. Tady pak hodně záleží na sklonu světla, protože pokud jsme nastavili kužel hodně pod přední kolo, bylo nasvícení před námi dost intenzivní na vzdálenost 15 metrů, ale horní ohraničení už dále před námi znamenalo jen velice slabé a nízko posazené nasvícení keřů nebo stromů v cestě (obr. 1). Pokud jsme světlo nastavili začátkem světelného kuželu těsně před přední kolo, bylo nasvícení prostoru před námi stále hodně slušné, ale kužel nasvítil i prostor ve vzdálenosti 30 metrů a blíž k nám bylo vidět i nasvícení vyšších partií stromů (obr. 2). To platí pro maximální výkon, v němž světlo vydrží zhruba jednu a půl hodiny. Poloviční výkon přitom nabídne dvojnásobnou výdrž a 250 lumenů nám i v terénu nabídlo příjemné nasvícení, takže bychom s ním klidně vydrželi, ale přece jen pro ryzí noční biking v lese není tvar světelného kuželu úplně optimální a světlo bude vhodnějším společníkem spíše na silnici.

 

Stovka a padesátka už jsou vhodné spíše jen pod pouliční osvětlení nebo pro jízdu po silnici, nasvícený prostor je menší a nízká intenzita je v tomto případě hodně znát. Nicméně výrobce v těchto režimech udává sedm a půl nebo šestnáct a půl hodiny svícení, což by pro dojíždění do práce po silnici nemuselo být vůbec špatné. Pulsní blikačka kombinuje stálé svícení s nízkou frekvencí silnějších záblesků a byla opticky velice příjemná, na rozdíl od standardní blikačky, jejíž frekvence naopak moc příjemná není. Zelené podsvícení spínače na zadní straně (v plně nabitém stavu) i tlačítka dálkového spínače usnadňuje ovládání za tmy, v případě poklesu výkonu pod 50 % svítí spínač na světle červeně, a jakmile klesne kapacita baterie na 15 %, červená se rozbliká. Za cenu 1345 korun tak jde o velice kompaktní světlo se slušnou výdrží a světelným výkonem v poměrně, nebojíme se napsat, díky dvojitému tvaru čoček, kultivovaném provedení.

(už)

 

datum: 17.03.20 - kategorie: Různé
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign