LOOK2021_4
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike 2021.gif

Kenda, dostupná „plus size“

V prvním letošním vydání jsme se věnovali tématu mullet biků, tedy povětšinou celoodpruženým strojům, které kombinují vzadu menší, zato objemnější 27,5palcové kolo a vpředu větší a štíhlejší devětadvacítku. Vše jsme testovali na biku Lapierre Zesty, ovšem aktuálně se nám naskytla možnost přestavět na tuhle kombinaci starší model fullu Cube Stereo, v originálu určený pro pluskové sedmadvacítky.

Samotný rám bylo nutné osadit a hlavně naplést zadní kolo, protože přední devětadvacítku jsme již měli. A nejlépe v nějaké ekonomické, ale funkční variantě. Po delším hledání nakonec zvítězil ráfek Rodi Black Jack 27,5“ Ready 35, jehož aktuální cena je pod sedm set korun a tenhle výrobce pak nabízí i širší verzi s vnitřní šířkou 40 mm nebo asymetrická provedení. A do čeho jej obout, když je hlouběji do kapsy? Bezdušák, ačkoliv je na něj ráfek připravený, nepřichází kvůli vyšším cenám s ohledem na kevlarové patky v úvahu. Opět to vyřešila nabídka společnosti Cyklo Švec a volbou je plášť Kenda El Capo v šířce 2,6 palce, protože nějaký objemnější 2,8“ kousek už jsme kvůli horší akceleraci nechtěli. Tady se cena pohybuje díky drátěné patce a ekonomičtějšímu číslu TPI na hodnotě 30 na částce 490 korun a váha ukázala hmotnost 998 gramů, což je s ohledem na šířku rozumné, ale zase jde o plášť bez jakékoliv výztuhy bočnic.

 

 

Ráfek o hmotnosti 580 gramů jsme napletli do boostového náboje Shimano Deore a svou vnitřní šířkou 35 mm a vnější 40 mm byl pro náš záměr ideální. Výška ráfku je pak 18 mm, takže nejde o nějakého vysokého „macíka“. Při zaplétání a následném centrování neměl tendenci okamžitě podléhat většímu napnutí paprsků a příliš házet, takže je dostatečně tuhý a jednoduché kalíšky usnadňují dotahování niplů. Profil ráfku samozřejmě nese uvnitř prolisy na patky bezdušového pláště a po nalepení 35 mm široké bezdušové pásky namísto klasické vložky nám do nich El Capo hezky sednul i přesto, že na bezdušovou technologii připravený není.

 

 

Plášť jde nasadit velmi snadno a usadil se na první nahuštění na 30 PSI, kdy výrobce udává maximum 35 PSI. Směr otáčení je na boku vyznačen šipkou, takže se nelze splést, i když vzorek má jen menší náznaky směrové orientace výstupků. Dokonale kruhový profil pláště spoléhá na větší otevřené prostory mezi jednotlivými výstupky, což se podepsalo jednak na výborném samočištění v blátě, ale také na ochotě pláště jít do náklonu. Není to zrovna společník pro nejagresivnější tratě, tam bychom možná lehce „narovnali“ profil a zvýraznili boční výstupky, ale jako univerzál, schopný relativně slušně odvalovat, zakousnout se do bláta a podržet, není špatný. Od pláště za pětistovku je to slušný výkon, tedy na zadním kole, vpředu bychom přece jen užili něco s trochu měkčí směsí a agresivnějším vzorkem. Absence ochrany proti defektu v našem případě nedošla nějakého poznání, nekonal se, ale také plášť neabsolvoval to nejtěžší zatížení. Prostě funkce adekvátně ceně, pokud hledáte především objem, šířku a nehodláte tuhle gumu protáhnout na kamenitých trailech nejznámějších enduro destinací. Pro trailové pojetí jízdy bez problémů a v kombinaci se zmíněným ráfkem funkčně a hlavně cenově velice příjemná dvojice. Ráfek po několika testech nevykazoval nějaké újmy na vycentrování, takže rovněž schváleno.

 

 

(už)

Plusy: slušný poměr cena/výkon, hmotnost ráfku, samočištění pláště

Minusy: nižší TPI, absence ochrany bočnic pláště

datum: 17.08.20 - kategorie: Technika
id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign