Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Zkrácení klik pro dětské kolo

Když chcete svému dítěti dopřát kvalitní čtyřiadvacítku, máte dnes docela slušný výběr z vpředu odpružených modelů, nově i fatbiků a stranou nezůstávají ani koutočovky. Prostě, děti si mají na čem hrát, ale prostor k tuningu se stále najde.

Dětská kola totiž používají kratší kliky, většinou délky 152 mm, což zrovna nesvědčí přímo těm nejlehčím modelům s hliníkovými převodníky, takže jde dost často o ocelové kliky, případně kombinaci hliníkových ramen a napevno montovaných ocelových převodníků, v lepším případě s plastovým krytem řetězu. Dopřát dítěti lehčí kliky, měnitelné převodníky a rockring, to v kombinaci s odpovídající délkou není zrovna jednoduchá záležitost. Měli jsme to štěstí podílet se na přípravě jedněch takových klik a výsledek rozhodně stál za to.

Shimano kliky řady Acera s měnitelnými převodníky sice byly v délce 175 mm, ale určení osmirychlostním převodům, měnitelné věnce a čtyřhran rozhodly, že přistanou na dětské čtyřiadvacítce v kompletním tuningu. Kliky putovaly k soustružníkovi, který odměřil výslednou délku v závislosti na rozměru nově vyříznutého závitu pro pedál. Tomu předcházelo uchycení kliky na desku, aby bylo rameno vodorovně, odvrtání odpovídajícího otvoru stojanovou vrtačkou a vyříznutí závitu speciálním závitníkem na pedály. Lze použít větší opravný závitník a vlepit ocelovou závitovou vložku, ale takhle jsme mohli mít nepatrně delší rameno kliky se standardním pedálovým závitem. Pak už jen zkrácení kliky na výslednou délku a zabroušení konce podle šablony tak, aby co nejvíce připomínal zaoblený originál. Uprostřed zakončení sice trochu lezly pozůstatky původního závitu, ale vše vyšlo přesně, a po natření lesklých konců černou barvou by jen šťoural poznal, že nejde o originál.

Kliky se standardní roztečí pro převodníky a délkou 155 mm jsme tak mohli osadit téměř libovolnými převody, ale nakonec to vyhrála standardní kombinace 22-32 a bytelný rockring Truvativ, takže se malý jezdec skoro nemusí obtěžovat s obezřetností při přejezdu klád. Celkem dost práce, ale výsledek stojí za to, co říkáte?

(už)

datum: 12.08.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign