katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Zeštíhlující adaptér

Současné rámy se opět vracejí k užšímu průměru sedlovky 27,2 mm, jenž byl v minulosti kvůli nárůstu tuhosti rámů tak trochu vytlačen rozměry 30,9 nebo 31,6 mm, a honba za vyšším komfortem opět od silnějších trubek upouští. Jestliže ale máte rám s průměrem sedlové trubky 31,6 mm a hodláte si na svoji váhu pořídit nějakou komfortnější sedlovku s menším průměrem, logicky si musíte pořídit adaptér. Tedy v případě, že si nehodláte rovnou pořídit celoodpružený rám, případně nový pevný rám s menším průměrem sedlovky.

Adaptér Token TK3127-MTX řeší přechod z průměru 31,6 mm na 27,2 mm jednoduše tím, že se nasune do sedlové trubky přes původní objímku. Je vyroben z hliníkové slitiny a nese řadu odlehčovacích prvků, takže rozhodně nejde o nějakou jednoduchou tenkou proříznutou trubku. Adaptér má délku 105 mm, z toho 15 mm je přesah nad objímku sedlové trubky a 85 mm je délka ukrytá v sedlové trubce. Tím je splněna minimální délka styčné plochy sedlovky se sedlovou trubkou, která bývá kolem osmdesáti milimetrů, aby nedošlo k destrukci sedlovky, případně sedlové trubky. Přesazení nad objímkou sedlovky je vzadu vyšší kvůli zapření sedlovky, naopak vnitřní část ukrytá v sedlové trubce je delší v přední části. Oba body jsou přitom místem, kde se díky působení hmotnosti jezdce sedlovka nejvíce opírá, takže je tím zaručena dostatečná opora. Svislý průřez kvůli bezpečnému utažení zároveň není přímý, ale je obloukový, aby byl tlak lépe rozložen. Celková hmotnost tohoto dílu za xx korun je 29 gramů, takže na průměru sedlovky možná ušetříte stejnou hmotnost.

Co se týče upnutí v rámu, vyzkoušeli jsme adaptér na hliníkovém rámu Lapierre, kam pasoval naprosto přesně, a jeho límec se hezky usadil nad původní objímkou sedlovky, kterou ale neomezoval ve stažení, jelikož dosedla na sedlovou trubku rámu, a nesevřela límec uvnitř své horní části s vnitřním přesazením. Stažení sedlovky pak bylo naprosto spolehlivé a nebylo třeba nijak výrazněji přitáhnout odpor na páčce rychloupínáku. Vše je tedy plně funkční, pouze doporučujeme před instalací lehce namazat jak sedlovou trubku, tak vnitřní plochu adaptéru, aby se předešlo případnému lupání, jelikož se vzhledem k průřezu může dovnitř dostat voda mnohem snadněji než v případě původní sedlovky s originálním průměrem.

(už)

datum: 29.06.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign