Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Zázračný Shimano Click'r

Zázračný Click'r

aneb SPD pro všechny...

Nad přínosem nášlapného mechanismu asi není třeba polemizovat, nabízí totiž pevné a současně bezpečné spojení tretry s pedálem. Z toho vyplývá nejen podstatně lepší záběr, ale i stabilita chodidla a v neposlední řadě také vyšší jistota například ve sjezdech, kdy nehrozí samovolné sklouznutí podrážky z pedálu. S trochou nadsázky se dá jízda na kole bez nášlapného mechanismu přirovnat k jízdě na lyžích, na kterých bychom se měli udržet jen tak v keckách, bez upnutí boty k vázání. Kdo si jednou na nášlapné pedály zvykne, jen těžko si bez nich dokáže představit cyklistiku, ať už silniční, či horskou. Je ale pravda, že první okamžiky nebývají pro novopečené majitele běžných nášlapných systémů zrovna nejpříjemnější a tu a tam se nepodaří nohu z pedálu "vycvaknout" včas, takže následuje pád, většinou v nulové rychlosti. Shimano se ale rozhodlo nabídnout nášlapný mechanismus úplně všem, a to třeba i svátečním cykloturistům.

Systém nazvaný jednoduše Click'r totiž minimalizuje veškeré obslužné síly potřebné k našlápnutí či uvolnění boty z pedálu. Po našem dlouhodobém testu si dovolíme tvrdit, že se koncept povedl na výbornou. Tento nášlapný systém dokáže bezpečně používat skutečně každý, od dítěte po důchodce. Ani by nás nenapadlo, že může standardně vyhlížející nášlapný mechanismus fungovat takhle lehce. Když jsme se totiž od zástupců značky na prezentaci novinek Shimano před necelým rokem dozvěděli detaily systému Click'r, příliš pozornosti jsme mu nevěnovali, mnohem více nás zajímaly inovace sportovních či závodních komponentů. Až nyní, po praktickém testu, můžeme říci, že se jedná o naprosto zásadní novinku z pohledu běžných, nejen rekreačních cyklistů.

Click'r na všechny způsoby

Nabídka modelů řady Click'r je poměrně obsáhlá, najdeme v ní čtveřici pedálů a stejně tak čtveřici treter, nebo přesněji řečeno univerzálních sportovně-turistických cyklistických bot. A přestože samotný nášlapný mechanismus vypadá na pohled takřka identicky s běžným bikovým SPD systémem (zarážky SM-SH56 jsou standardní), najdeme zde jemné rozdíly. Velice důležité je navíc i provedení samotné podešve, která byla navržena tak, aby zajistila optimální styčnou plochu mezi pedálem a obuví a současně aby umožnila chůzi co nejpodobnější běžným outdoorovým botám.

Námi testovaná sestava se skládala z pedálů PD-T420 a bot SH-CT70. Dané pedály s cenou 1041 korun představují    v nabídce modelů Click'r kvalitativní střed, naopak obuv je tím nejlepším, co pro daný systém výrobce nabízí, přičemž cena 1790 korun je příznivá. Kromě námi testované černo-šedé verze je v nabídce také podstatně výraznější černo-zelené provedení.

Pedály PD-T420 vsadily na duralové tělo s jednostranným ocelovým systémem zarážek a velice pevnou plastovou "platformou", která je oproti tělu otočná v rozmezí několika stupňů a její pevnou pozici pomáhá držet pružina. Jak jsme zvyklí za posledních dvacet let, pedály Shimano jsou prakticky nezničitelné, a vysokou životnost si dovolíme očekávat také od verze Click'r. Chrom-molybdenová osa a kvalitní utěsnění ložisek tento dojem jen potvrzují. Samozřejmě se jedná o cykloturistický pedál a právě v této souvislosti hovoříme o předpokládané nadstandardní životnosti. Určitě by nebylo dobré, aby si pedály Click'r pletli ostří hoši se standardními platformami pro DH či freeride. Ostatně určení pedálu potvrzují i odrazky.

Testované boty jsou na tom se životností podobně. Celkovým provedením svrchní části jsou přesně tím, na co jsme zvyklí ze světa outdooru, tedy snad vyjma přezky se suchým zipem, sloužícím nejen ke stažení přes nárt, ale především k zajištění tkaniček. Velice pevné materiály najdeme jak na patě a špičce, tak i z boku obuvi, ochrana proti okopání je tedy dostatečná. Po našem testu, který znamenal necelou tisícovku najetých kilometrů, v nichž nechyběla ani častá chůze v náročnějším terénu, stačilo boty pouze umýt a na první pohled se tvářily skoro jako nové. Výrobce sice primárně řešil odolnost materiálů, ale na rozdíl od běžných turistických bot zde upřednostnil alespoň částečnou ventilaci před nepromokavostí. Takže v tomto případě šedé panely, které by u outdoorových modelů byly nejspíš vyrobeny z nepromokavé Cordury, zde nabídnou částečnou prodyšnost, což jednoznačně chválíme.  A  palec nahoru od nás dostane také provedení podrážky, jejíž tuhost uživatele téměř neruší při chůzi a dá poměrně brzy zapomenout, že se jedná o cyklistickou obuv. Zvlášť pokud uživatel první kilometry absolvuje se zaslepenými montážními body pro kufry. Jakmile už je zarážka na svém místě, její poloha je sice lehce pod úrovní vzorku podrážky, ale třeba při chůzi po štěrku či jiném nerovném podkladu o sobě dá logicky vědět. "Kompromisní" tvrdost podešve nás však překvapila především svou zcela dostačující tuhostí pro silový záběr do pedálu. V případě spojení s pedály Click'r dochází k vynikajícímu rozložení tlaku a na rozdíl od řady turistických treter dovolila tato kombinace vyloženě sportovní jízdu, kdy ani po několika desítkách terénních kilometrů jezdec nevnímal nepříjemné ohýbání podešve v partii za pedálem. V tomto ohledu zasluhuje koncept Click'r také pochvalu. Stejně tak jsme byli velice spokojeni s vytvarováním boty a s dostatečně anatomickou vnitřní stélkou podporující přirozenou nožní klenbu. Hlavní přínos konceptu Click'r je však jinde...

Click'r nás přesvědčil!

Málokdy se stane, abychom byli doslova nadšeni z nějakého produktu určeného pro cykloturistický způsob jízdy. Přece jen jsme zhýčkáni špičkovým závodním materiálem. Nicméně funkce námi testované kombinace byla opravdu vynikající a naprosto rozumíme tomu, proč Shimano klade na nový Click'r, a to nejen marketingově, velký důraz.

Pokud necháme předpětí pružiny nášlapného mechanismu     v továrním nastavení, stačí položit podrážku na pedál a ani není nutné zabrat a pedál je pevně spojen s obuví. Tedy tak pevně, že zajistí bezpečné spojení ve sjezdech či při záběru, a to směrem dozadu i nahoru. Ovšem uvolnění mechanismu je snad ještě rychlejší než myšlenka na vystoupení z pedálů. Stačí minimální vychýlení boty nejen patou do boku, jak jsme zvyklí ze sportovního SPD mechanismu, ale k "vycvaknutí" postačuje třeba i vychýlení kolene z osy a jakési lehké vypáčení boty kotníkem do boku. Ovládací síla pro nacvaknutí i vypnutí mechanismu je natolik malá, že si tyto pedály dovolíme doporučit všem, kteří se nášlapného mechanismu dosud báli. Případně i těm cyklistům, kteří kvůli zdravotním problémům nechtěli riskovat jakékoli dosavadní nášlapné provedení pedálů. S přitažením předpětí pružiny se samozřejmě síly lehce zvýší, ale z hlediska uživatelského komfortu je systém Click'r někde úplně jinde než to, na co jsme byli u sportovních MTB pedálů po léta zvyklí. Mile nás překvapila také jistota, s níž gumový vzorek podrážky seděl na opačné, tedy nenášlapné straně pedálu. To je opět výhoda pro všechny, kteří se s nášlapným systémem teprve seznamují. Na druhou stranu to, co bude výhodou pro běžné cykloturisty, nemusí vyhovovat sportovněji laděným jezdcům - k vypnutí mechanismu stačí jen malé vychýlení boty, k němuž při jízdě  v tvrdším terénu dochází celkem běžně.

Pokud máme shrnout naše dojmy, tak koncepce Shimano Click'r nabídne nejen neskutečně přátelský systém nášlapných pedálů, ale také univerzální obuvi. Natolik univerzální, že si v létě na dovolenou, na níž máte v plánu pěší turistiku kombinovat s cyklistikou, můžete vzít civilní sandály a k tomu už jen cyklistické boty řady Click'r. Klidně v nich budete moct řídit auto, jít ráno do sámošky na nákup či večer do hospody. A jako bonus se vám v nich příjemně pojede na kole.

(kad)

datum: 02.01.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign