deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Yeti Big Top 29´er

Yeti Big Top 29’er

Značka Yeti odjakživa patřila a bude patřit mezi kultovní, protože kolo s cepínem a horou ve znaku rozhodně nepotkáte na každém rohu. Ovšem ani tato značka neunikla tlaku cyklistického byznysu, takže zařadila do nabídky devětadvacetipalcový hardtail.

yeti_celk

Tuhost a šmrnc

Duralový rám na první pohled sice působí bytelným dojmem, ale na nějaké výrazné profilace se zde nehraje, dokonce i spodní trubka není u středového pouzdra výrazněji rozšířená. Pouze je mírně zahnutá pod hlavou, kde je dole větší 1,5‘‘ ložisko. Jednoduchost a elegance, to je základ. Zadní karbonová stavba se odlišuje od masové produkce obloukovitým provedením duralového přechodu řetězových v sedlové vzpěry. Toto řešení bylo hodně módní v devadesátých letech a zde působí naprosto originálně, navíc s příčnou výztuhou na straně brzdy. Když k tomu připočteme možnost výměny kompletního duralového dílu patek s oddělitelným hákem přehazovačky za drobné provedení s implantovaným napínákem určené pro singlespeed a závity I.S.C.G. úchytu napínáku řetězu na středovém složení, máme tu hodně variabilní provedení pro klasické bikery, ale i vyznavače jediného převodu.

yeti_sedlSedlové vzpěry jsou pak na sedlovou trubku napojeny opět originálně, takže to vypadá, jako by je někdo jen napřímo nalepil, spolu s typickým tyrkysovým odstínem tu máme opravdu lahůdkový rám.

Pro něj je charakteristická, na devětadvacítku až neuvěřitelná, tuhost. Rám se za jízdy nikde ani nehnul, ať jsme ze sedla zabírali, jak jsme chtěli. Tuhost rámu navíc podtrhuje i pevná 15mm osa přední vidlice Fox, takže ani přední partie v zatáčkách na tuhosti neztrácí.

Drtič

Jak jsme zmínili, tuhý rám se ani nehne a na jízdním projevu je to znát. Na devětadvacítku až neuvěřitelně snadná akcelerace jezdce doslova nadchne. Roztočit setrvačníky kol jde na tuto kategorii velmi snadno a bike ujíždí naprosto lehce. Velmi dobře nastavený úhel vidlice umožňuje okamžitou reakci na povely od řídítek, takže spolu s větší styčnou plochou pláště si jezdec může dovolit točit hodně agresivně i na méně jistém povrchu.

Kolo reaguje naprosto perfektně, do zatáček se snadno pokládá, ale zároveň není vrtkavé a nevyžaduje ruku zkušeného cyklisty. Plynule proplouvá terénem a jezdce přenese přes většinu nerovností. Tuhý rám občas dá pocítit vzhledem k průměru sedlovky tvrdost terénu, ale s výměnou sedlovky za karbonové provedení by zmizel i tento drobný neduh.

yeti_zadPřední vidlice pracuje na jedničku, takže jezdec si opravdu může dovolit leccos. Dostat kolo do vzduchu není problém, ovšem radost je zkusit ho ve vzduchu ovládat. Naklopit jej nebo měnit ve skoku nepatrně směr, to jde hladce a přeskakovat z jedné vyjeté koleje do druhé není žádný problém.

Díky velmi příjemnému posedu není jezdec nevyvážený, ale má pozici vhodnou jak pro táhlá stoupání a prudší výjezdy, tak pro prudší sjezdové pasáže. Z kopce kolo perfektně vede a díky skvělé ovladatelnosti si s ním jezdec yeti_hlavamůže dělat takřka, co bude chtít. Terénní hranu lze snadno odskočit výraznějším přitažením řídítek.

Svým chováním kolo inklinuje někam na pomezí mezi XC a maratón, přestože devětadvacítky na ostřejší XC příliš výhod neskýtají, spíše naopak. Tento model prostě jezdce dostane ve svižném tempu naprosto všude.

Osazení kola převody 2x10 nám zprvu tolik nevyhovovalo, ale jezdec si zvykne. Perfektní výkon předvedly pláště Racing Ralph, které jsou výbornými univerzály. Brzdy fungovaly stoprocentně a zrovna tak řazení, kde oceňujeme vedení bowdenů vnějškem v jednom kuse, to je nesmrtelné provedení. Přesmykač šroubovaný přímo na navářku na sedlové trubce uvolnil místo zadnímu plášti, a přestože jej nelze příliš naklápět do stran, ale regulovat jen na výšku, řadil naprosto přesně.

Tento bike možná neosloví každého, ale uchvátí opravdové znalce. Typická barva, elegantní tvary, nečekaný výkon a tuhost, to vše bude spolu s dobrou ovladatelností vzbuzovat závist nejednoho kolegy na vyjížďce.

Technická specifikace

Rám: Yeti Alu

Vidlice: Fox F29  Fit RLC 100 mm

Kliky: Truvativ 29-36

Kazeta: Sram 12-36/10

Řetěz: Sram 10 sp.

Řazení: Sram X.9

Přehazovačka: Sram X.7

Přesmykač: Sram X.7

Brzdy: Avid Elixir 5

Kola: DT Swiss 350/420

Pláště: Schwalbe Racing Ralph 2,25‘‘

Sedlo: WTB Rocket V

Sedlovka: Truvativ

Řídítka: Truvativ Stylo

Představec: Truvativ Aka

Hmotnost: 12,2 kg

Cena: 66 990 Kč

G

datum: 06.04.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign