deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

XLC = nohy v teple

Pokud jezdíte na kole celý rok, je investice do zimních treter asi tou nejlepší, kterou můžete, co se oblečení týká, udělat. Vyzkoušeli jsme už řadu zimních treter v cenách od tří do sedmi tisíc a popravdě vždy to byl proti návlekům znatelný rozdíl. Ty nejdražší tretry byly opravdové drtiče mrazu, ale kvalitní službu udělaly i ty nejlevnější. Hlavní je udržet nohy v teple a to se většině podařilo.

Nejinak je tomu i v případě aktuálně testovaných zimních treter XLC CB-M07, které zaujmou především svým designem. Kombinují totiž vnější obal s vnitřní botou a působí velice kompaktním dojmem. Základ tvoří hrubá podrážka z tvrdšího materiálu, takže zapomeňme na poddajnější pryžový vzorek, tohle je závodní klasika, a na mokrých kamenech to není úplný ideál. Naopak v blátě či na sněhu drží vzorek skvěle a navíc umožňuje montáž hliníkových kolíků, takže výběh na blátě nebyl žádný problém. Podrážka je přetažená přes špičku, což chválíme, a životnosti této partie to rozhodně přidá. Rovněž zezadu na patě je silnější materiál a reflexe, ale už ne tuhý plast. Nylonová podešev s vyšší tuhostí snese příměr s běžnými sportovními až závodními modely, takže zde jezdec nebude nijak ztrácet na přenosu síly na pedál. Chválíme i střih, uvnitř není prostor zbytečně široký a plochý, ale vložka lehce podporuje nožní klenbu. Vnější bota je tvořena spodní polyuretanovou částí, zajišťující pevný tvar a oporu chodidlu, a vrchním dílem, který je jakýmsi integrovaným návlekem. Má poddajnější materiál se silnějším vnitřním roubaix, výšku lehce nad kotník a kolem kotníku z vnitřní strany našitou gumu, kvůli lepšímu utěsnění vstupu. Nechybí velké reflexní poutko zezadu, pro stahování, nebo rozměrná garáž pro zip na přední straně. Tahle vnější část tretry se totiž rozepíná až skoro od špičky a má voděodolný zip, takže po obutí ukryje stahování vnitřní botičky a vznikne dokonale hladký elegantní celek. Pokud bychom chtěli brát aerodynamiku jako přínos i u zimních treter, tenhle model by stál hodně vysoko.

Vnitřní botička má bohaté polstrování všech partií a jazyk je přišitý k bočním dílům až skoro nahoru. Stahování centrální tkaničkou se zdrhovadlem funguje jednoduše, takže co se zajištění chodidla uvnitř boty týče, vše sedělo a ani pata se při chůzi nevyzouvala. Horší je to po nazutí se zapínáním vnější boty, která je nahoře dost těsná, a zip tak jde dost ztuha, několik prvních zapnutí byl tak trochu očistec. Kdo má vyšší nárt, asi bude trpět a musí zvolit určitě o číslo větší velikost, každopádně po pár vyjížďkách se materiál lehce vytáhl a zip už fungoval trochu lépe. Testovaná velikost 47 ideálně pasovala na středně silnou trekovou ponožku jezdci, který většinou obouvá velikost 46 a i letní tretry XLC má šestačtyřicítky. Nazutí bez problémů, vnitřní vložka s hustým chlupem odspoda hezky hřeje, ale není to nějaká měkká bačkora, a stahování jazyka bylo rychlé a funkční. Zmíněný zip vnější botičky zprvu trochu zlobil a bylo důležité i správné umístění konců nohavic uvnitř tretry. Partie kolem kotníku a vnější botičky totiž v těchto místech nejsou tak komfortní a byl cítit větší tlak na nárt při každé snaze ohnout nohu v kotníku směrem dopředu. Za jízdy to bylo po pár kilometrech v pohodě, při chůzi trochu trvalo, než se bota více poddala. Každopádně, předozadní ohebnost určitě není silnou stránkou tohoto modelu. Je celkově spíše tužší, pohodlí uvnitř mu ale nelze upřít a totéž platí pro výbornou odolnost vůči stříkající vodě nebo chůzi v mokrém sněhu. Vše dobře těsní, ale pozor, zip není všespasitelný, a jakmile stojíte chvilku ve vodě sahající až na něj, shora vám pronikne voda skrz. Šlápnout do kaluže či jet v dešti ale nepředstavuje žádný problém a výhodou je i snadné umytí treter třeba hadicí.

Při jízdě v terénu za teplot kolem nuly byl komfort uvnitř tretry naprosto bez připomínek a chodidlo neprochládalo ani odspodu, ani od špičky. Utěsnění kolem kotníku drží teplotu, ale není tak extrémní, takže termoregulace rovněž fungovala v rozumné míře a chodidla se nějak výrazně nepotila.

Pokud tedy hodláte investovat do zimních treter a nechcete utratit horentní sumu, jsou necelé tři tisíce za tenhle model s nepatrně tužším projevem na nártu při chůzi dobrou investicí. Nohy udrží v teple velice slušně, tuhá podrážka zvládne i větší výkon a proti vodě jsou imunní rovněž v dostatečné míře. Horší zapínání vnější boty přes nárt časem povolí, takže se neděste prvního dojmu.

(už)

 

datum: 22.01.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign