katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Wheeler Passera 55 - kolo pro ženy

Wheeler Passera 55

Dámské modely jsou u wheeleru tradičně pojaty s určitou dávkou jemnosti a elegance. Žádné agresivní prvky nebo barvy, ale vše zvoleno decentně, aby to příliš nebilo do očí.

wcelkpas

Příjemný společník

Kolo pro ženy musí splňovat základní požadavek, musí odpovídat ženské stavbě těla. Passera s dámskou geometrií toto beze zbytku nabízí, což potvrdily i naše testerky. Kratší rám nabídne celkem pohodlný posed, i když se nedá tvrdit, že by byl vyloženě výletně vzpřímený. Délka představce totiž dostane ruce cyklistek do pozice, kdy mohou ještě výrazněji zabrat při ostřejší jízdě. Přesto se ale nejedná o stroj určený pro závodní pojetí jízdy. Díky stavitelnému představci jde posed přizpůsobit osobitému vkusu cyklistek, takže nakonec lze na kole sedět skoro jako za stolem, ovšem to zbytečně deklasuje jeho jízdní vlastnosti, které jsou nastaveny přece jen do trochu sportovnější roviny než jen na výlety kolem města.

whlavaJak už je u wheelerů tradicí, geometrie rámu je zvolena citlivě a nabízí velice dobrou ovladatelnost a zároveň spolehlivé držení směru. Kolo nabízí poslušnou reakci na povely ke změně směru, takže bezpečně projede i ostřejší zatáčky, zároveň ale díky vyrovnanému poměru stability nevyžaduje po jezdkyni přemíru zkušeností. Hravé a zároveň poslušné, to je výstižná charakteristika jeho chování.

Na výborné úrovni je tuhost rámu, která sice u žen není tak důležitá, nicméně tato vlastnost i u dámského kola potěší. Na záběr do pedálů reaguje kolo poměrně ostře, akcelerace je celkem slušná. Svůj díl na tom mají i pláště s hladším vzorkem, které jsou určeny spíše na silnici než do terénu. Suchý povrch polních a lesních cest jim ale nečinil potíže. Bláto a kořeny ale nejsou jejich kamarád. Tlumicí schopnosti přinesly něco málo na navýšení komfortu. Na tom se ale výraznou měrou podílí dostatečně polstrované sedlo s oblými tvary. Sice není nejideálnější pro ostřejší sportovní jízdu, pohodlí ale nabídlo dostatek.

Co se týče výkonu kola, svižná jízda a držení tempa jsou bez problémů. I do kopce má kolo lehký jízdní projev a díky geometrii na něm lze vyjet i ostřejší stojky. Samozřejmě limitující je zde vzorek plášťů. Směrem dolů pak kolo nabízí dobré vedení a v prudších pasážích není třeba jít nějak výrazněji za sedlo. Poměrně vnímavá je k terénním nerovnostem vidlice Suntour, jejíž pružina je i pro ženy dostatečně měkká, a nabídne jim solidní kopírování terénu s možností uzamčení.

Rám a komponenty

Všechny vlastnosti jsou hlavně zásluhou rámu, což je i u levnějších modelů značky Wheeler vždy záruka kvality. Zde je základem dural řady 6061 s hydroformingem tvarovanými trubkami. Spodní trubka má klasický kruhový profil s tvarovanou výztuhou pod hlavou a směrem ke středovému pouzdru se nepatrně rozšiřuje. Horní trubka má elipsovitý průřez s hranami namísto zaoblení a u sedlové trubky pak výraznou „ploutev“ suplující výztuhu. Zadní wriditkastavba nese jen lehké zahnutí a trubky mají elipsovitý průřez. Vedení bowdenů je ukryto pod horní trubkou, aby nenarušovalo designovou čistotu. Zadní stavba počítá jen s kotoučovými brzdami, takže na ní nejsou návarky pro véčka. Zadní patky mají pro wheelery typický tvar a samozřejmě jim nechybí závity pro montáž nosiče nebo blatníků.

Komponentové osazení spoléhá na sadu Deore s klikami v Octalink provedení osy. Řazení funguje spolehlivě a pro ženy je určitě dostačující. Zajímavý výkon nabídly brzdy Quad, které patří rozhodně mezi výkonnější hydrauliku. Delší páka poskytuje příjemný úchop a i pro drobnější dámskou ruku je dobře tvarovaná. Brzdy patří mezi trochu jedovatější kousky, takže bylo třeba chvilku se s nimi seznamovat, než jezdkyně získala ten správný cit pro ovládání.

Párové výplety jsou opět klasika značky, zde bychom v nich vzhledem k našim zkušenostem s nimi na již testovaných kolech a nižší hmotnosti cyklistek neviděli problém. Pochválit musíme ergonomické gripy a samozřejmě stavitelný představec. Zahnutí řídítek nabízí taktéž velmi příjemný úchop, takže ani delší vyjížďka testerku netrápila bolestmi zápěstí a dlaní.

wsedloPro ženy

Přesně tak, passera není kolem pro závodnice s výkonem muže, ale pro něžná stvoření, hledající kvalitní sportovní náčiní v dámském provedení a samozřejmě dostatečné kvalitě nabízející příjemné ovládání a lehkou jízdu.

Plus: posed, ovládání, tuhost

Minus: hladší pláště

 

 

Technická specifikace

Rám: Alu 6061 D.B. Hydratubing

Vidlice: SR Suntour SF 9 XCR LO 80 mm

Kliky: Shimano FC-M442 Octalink

Brzdy: Quad QHD-4 Axis

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore

Přesmykač: Shimano Deore

Náboje: KT-MD

Ráfky: Alex DP 17

Pláště: Cheng Shin 2,1‘‘

Řídítka: WBP

Představec: WBP

Sedlo: Velo

Sedlovka: WBP

Hmotnost: 13,7

Cena: 18 990 Kč (ceny se v jednotlivých obchodech liší a v současné době, s ohledem na snížení cen, cena nemusí být aktuální)
datum: 22.08.09 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign