Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Vycentruj si sám se SuperB

Profi vidlice

Vidlice pro profesionály může být buď lehký kousek předního odpružení se všemi nastavitelnými funkcemi odskoku a kompresí, nebo také pořádný kus železa, ovšem určený do dílny k centrování kol.

Otestovali jsme druhou možnost, tedy profesionální centrovací vidlici SuperB TB-PF30, která svým provedením a variabilitou nastavení měřicích jednotek uspokojí i náročného mechanika. Profesionální nářadí musí být odolné, což o tomto provedení díky kompletně železné konstrukci jednoznačně platí. Základem je dutý hranol se šroubovanou základnou ze silného plechu. Dvojice stavitelných kolmých ramen se ovládá plastovou maticí z boku, takže se souměrně rozevírají od sebe, aby pojala přední nebo zadní náboj téměř jakékoliv rozteče. Zakončení ramen jednoduchým výřezem do „V“ patří rychloupínáku a standardní ose, pro pevné osy 15 nebo 20 mm bude třeba použít delší rychloupínák či šroub pro zajištění osy mezi rameny, případně vyrobit adaptér. Upnutí kola je tedy jednoduché, měření všech výchylek ráfku už je trochu složitější, tedy spíše precizní ve všech rovinách.

Součástí vidlice je na kovovém nosníku umístěné pravítko, kterým se kontroluje vystředění ráfku vůči ramenům vidlice. Není tedy třeba kolo ve vidlici otáčet a porovnávat, vše je velice jasně vidět na stupnici pravítka. V případě rychlé opravy lze využít toto pravítko jako záchytný bod pro centrování, ovšem k preciznímu seřízení výpletu slouží dvě variabilní „ruce“. Jde o dvojici kovových ramen se zakončením kulovými čepy a centrální seřizovací plastovou maticí na středovém kloubu z duralu. Jeden kulový čep se našroubuje do základového hranolu, druhý nese držák centrovacích hodinek. Celý komplet lze povolením matice naklápět a vzájemně natáčet ve všech osách, takže se dá tato „ruka“ nastavit jednat na bok ráfku pro měření boční rzivosti, a rovněž i zespodu pro měření házivosti na výšku. Zároveň je možné díky délce nastavit měřidlo třeba ke kotouči a zjistit jeho výchylku.

Do držáků na koncích se jednoduše plastovou maticí upevní centrovací hodinky (úchylkoměry), které jsou součástí balení. Jde o jednoduché provedení kombinující plast s kovem a měřící výchylku ručičkou na ciferníku. Otočným plastovým prstencem lze nastavit i požadované rozmezí výchylek indikační ručičky, do něhož se chceme po vycentrování vejít. Hodinky tedy mají posuvný trn, který otáčí ručičkou a je třeba jej nastavit při naladění ramene co nejblíže k ráfku. Zároveň je ale na unašeči hodinek další stavěcí šroub, který dovolí pohyb celého mechanismu směrem ven, jednak pro ochranu hodinek, a zároveň třeba pro centrování bez nich, aby nedošlo k zaseknutí ráfku o pevně uchycený kovový díl.

Na hodinky pro měření vertikální házivosti se upevňuje ještě vodicí plech s válečkem, který dosedá na bočnice ráfku. Samotný trn hodinek by totiž byl jen málo přesný a mohl by z bočnice sklouznout. Variabilita nastavení všech měřicích bodů je téměř nekonečná, takže lze ve vidlici centrovat kola jak bez plášťů, tak i kompletně obutá. Vidlice pojme průměry kol 16-29 palců, samozřejmě největší jen bez pláště, a možnost nastavení měřičů si hravě poradí s každým rozměrem.

Ne každý mechanik je zvyklý pracovat při centrování s hodinkami, ale jejich přesné nastavení vůči ráfku a jisté upevnění díky masivnímu kloubu a plastové matici práci výrazně zpřesní. Ocenili jsme tedy jednak možnost dvojího přesného měření, tak hlavně stavitelné pravítko měřicí vycentrování ráfku na střed náboje, což celou operaci výrazně zjednodušilo. Hmotnost kompletní vidlice xx kilogramu pak zaručila vynikající stabilitu, takže nebylo nutné ji nikam upevňovat. Samozřejmě bez podložky ji lze uchytit do svěráku, což ale vzhledem k hmotnosti není moc pohodlné. Hlavní ramena na čepech vykazovala jen minimální vůli, ovšem po stažení kola mezi ně se celek téměř nehne a je maximálně tuhý, takže případnou výchylku to eliminuje na minimum. Pro precizní centrování je tato vidlice perfektním pomocníkem, navíc v ní lze centrovat i kotouče. Cena 9146 korun ji pak směřuje do profesionálních dílen nebo závodních týmů, domů si ji pořídí jen opravdový nadšenec.

(už

datum: 13.06.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign