deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Vracet se bude i poštovné a balné

Rozhodně nemilá zpráva přišla pro internetové obchodníky. Podle rozhodnutí Evropského soudního dvora musí internetové obchody, tedy i ty cyklistické, při vrácení zboží zákazníkem vracet i peníze, které si obchod naúčtoval za poštovné a balné. Pro obchodníky to znamená i přepisování a úprava smluv, pokud nechtějí dostat od České obchodní inspekce pokutu. Pokud zákazník zboží vrátí, poštovné, které hradil on, mu prodejce hradit nemusí.

Co to v důsledku bude znamenat v cenové politice internetových obchodů těžko odhadovat. Podle některých zdrojů vrací zboží ve lhůtě do 14 dnů, jedno procento zákazníků. A to není mnoho. Je však i možné, že zákazníky odrazuje od vracení zboží právě i zaplacené balné a poštovné k ceně zboží, které dosud zpět nemusel neobdržet a které u levnějšího zboží někdy dosahuje (a někdy i převyšuje)i ceny zaslaného zboží.

Zeptali jsme se některých významných internetových obchodníků, kteří nabízí cyklistické zboží, jak se s novou situací vyrovnají,  a jestli se nové nařízení projeví do ceny zboží.

Michala Gregorová, PR manažerka, MALL.CZ

Zboží vrací ve 14denní lhůtě zhruba 1-2 % zákazníků, jedná se tedy o poměrně malou část objednávek. V současné době nedokážeme říct, zda se soudní rozhodnutí projeví v cenách zboží. Osobně se domnívám, že spíše ne ,jedině že by zákazníci začali vracet zboží ve výrazně větší míře. Nemyslím si ale, že by to mělo nastat, protože náklady na vrácení zboží nadále zůstávají na straně nakupujících. Situaci však budeme sledovat a vyhodnocovat, zatím je brzy odhadovat důsledky.

Jan Tančin, KOLOSHOP.CZ

Svůj názor si na situaci zatím utvářím. Rozhodnutí Evropského soudního dvoru jsem zatím neměl možnost prostudovat a sám se přesvědčit, zda se skutečně jedná o klasické odstoupení od smlouvy, nebo bylo součástí kauzy nějaké pochybení prodejce.
Český soud se musí řídit evropskou směrnicí, z čehož lze předpokládat, že bude-li českému soudci známo toto rozhodnutí, vydá shodné rozhodnutí jako Evropský soud. Tím jsme povinni tyto částky vracet. Situace je však komplikovanější. Pokud tedy musíme vracet i náklady na poštovné, jak se máme zachovat v situaci, kdy si zákazník dva díly ponechá a jeden vrátí? Žádná poměrná částka neexistuje.  

Balné není naší firmou účtováno. Proto nemůže být účtováno nám. Pokud po prostudování výše uvedeného rozhodnutí dospějeme k názoru, že i bez našeho zavinění jsme povinni vracet tyto náklady, vracet je budeme. V koncových cenách se toto promítnout nemůže. Je to jen další náklad, který sebou nese internetový prodej, a který si obchodník připíše do nákladových položek, jenž mu nikdo nezaplatí.

Milan Kuk, KUPKOLO.CZ

Danou problematiku prozkoumáme a vyhodnotíme.

Aleš Verba, KOLOKRAM.CZ

Podíl vráceného zboží je u nás minimální, takže se případná změna systému na cenách určitě neprojeví. Se zákazníky komunikujeme a snažíme se předcházet všem nejasnostem, od volby správné velikosti oblečení nebo obuvi po doporučení vhodných komponentů. Navíc balné neúčtujeme a poštovné od hodnoty objednávky přesahující 3.000 Kč také ne.

datum: 05.10.11 - kategorie: Maloobchod
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign