katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Vittoria Absolute

Bikové tretry Absolute jsou v nabídce italské Vittorie na druhé nejvyšší pozici, takže se jedná o čistokrevný závodní materiál. Název Absolute není jen tak nahodilý – tato obuv se špičkovou karbonovou podešví nabízí absolutní přenos síly z nohy na pedál. Stejně tak z hlediska kvality usazení na noze i celkové hmotnosti se jedná o absolutní vrchol. Jinými slovy, dané tretry s cenovkou 5990 korun jsou po stránce výkonu podle nás plně srovnatelné s tím úplně nejlepším na trhu, tedy s ještě o nemálo dražší konkurencí. Poměrem cena/výkon tudíž bodují a nejen jím. My jsme dlouhodobě, tedy celou polovinu sezóny 2018, tyto tretry testovali, konkrétně ve velikosti 47. Nyní, na závěru sezóny, nastal čas pro jejich důkladnou očistu a prohlédnutí, jak se na nich podepsalo několik tisíc terénních kilometrů.

Nejdříve začněme stručným popisem použitých technologií, které jsou v tomto případě poměrně zásadní. Vittoria totiž vyvinula úplně novou špičkovou karbonovou podešev, jíž jsme zmiňovali například v souvislosti se zimními tretrami Polar MTB. Model Absolute ovšem vsadil na nejvyšší kvalitativní stupeň této ultralehké a současně ultratuhé podešve, závodní materiál zkrátka nesnese jakékoli kompromisy. Technologie výroby nazvaná FCT, tedy „Forced Carbon Technology“, využívá kratší řezaná vlákna, z nichž se za hodně vysokých teplot a současně tlaku vytváří výsledný kompozitní materiál. Daná technologie umožňuje ještě preciznější vytvarování záhybů a veškerých zpevňujících žeber. Výsledek je velmi přesvědčivý, zvlášť uvědomí-li si uživatel fakt, jak je podešev v reálu tenká, což je opět zásadní pro optimální přenos síly.  Vittoria si na extrémně tenkých a současně tuhých podešvích dlouhodobě zakládá – v případě silničních i MTB treter. Sympatické je, že se tato špičková podrážka na pohled netváří nijak zvlášť exkluzivně a jediné, co bude na jejím matně černém povrchu vodítkem o použitém materiálu, je plastický nápis Carbon Composite.

Další příjemný detail představuje vzorek podrážky, vyrobený z hodně tvrdé pryže, nikoli z měkčeného plastu. To je výhodou pro jeho přilnavost, ať už zrovna šmejdíme po samoobsluze s kluzkou podlahou a hledáme v regálu Tatranky, nebo právě přelézáme kluzké klády přes rozvodněnou říčku na etapovém závodě. V tomto směru musíme pochválit také přítomnost pryže ve středové partii podrážky. Samotné členění vzorku a jeho výška představují klasiku, jedná se o kombinaci nabízející jistý záběr a současně stabilitu, s důrazem na co nejvíce prostoru v bezprostředním okolí kufru. Pokud se nám nedaří v bahně našlápnout do pedálu, nejspíš bude někde zapříčený kamínek – konstruktéři udělali maximum pro vytlačení případného bláta z místa okolo zarážky. V tomto směru by mohla být Vittoria pro ostatní značky příkladem. Možnost instalace šroubovaných čepů do špičky podešve je již osvědčenou klasikou a v rozblácených výbězích skutečně pomohou.

Svrchní část treter vsadila na odolnou, současně však velmi lehkou syntetickou kůži s efektní povrchovou úpravou kombinující matné a lesklé plochy, doplněné jemnou grafikou. Zásadní je vyšší, ideálně uzavřená pata, lehoučký polstrovaný jazyk a především centrální stahování jediným otočným kolečkem Boa. Rozložení tlaku pod stahujícím lankem je naprosto perfektní – systém Boa ušel za roky své existence obrovský kus cesty a jeho současná generace je jednoduše bezchybná. Terénnímu užití odpovídá jak zpevněná špička, tak i plastem vyztužená pata, na níž najdeme velké bílé „V“, tedy logo značky, a rovněž efektní italskou trikoloru. Co je však nejdůležitější, to je celková poddajnost použitých materiálů. Jen těžko bychom hledali jiné závodní bikové tretry s takto sebevědomým přenosem síly, které by se současně natolik ochotně přizpůsobily každému záhybu našeho chodidla a nártu. Platí to nejen v oblasti vnějšího a vnitřního kloubu prstů, ale nečekaně i v případě špičky. Ta je sice na jednu stranu zesílena a je předejito jejímu nevzhlednému okopání, současně však dokáže být částečně poddajná. Budeme se proto možná opakovat ve shodě s nedávným testem silničních treter Vittoria, ale model Absolute jakoby vůbec nevyžadoval jakékoli prvotní vyšlápnutí – od první vyjížďky seděl na noze naprosto perfektně.

Co všechno mělo vliv na naši maximální spokojenost? Jsou to detaily, které však v součtu mohou znamenat hodně. Anatomické provedení stélky, ideální vytvarování špičky a v neposlední řadě dvojice výrazných měkčených výstelek v oblasti achilovky, jejichž povrch je z jednosměrně protiskluzového materiálu. Neméně důležitá byla také již zmíněná vyšší pata a současně možnost nadstandardního rozevření tretry při obouvání. Systém Boa zde není pro jednoduché rozevření boty překážkou, což u jeho prvních generací neplatilo.

Takže za nás dostávají bikové tretry Vittoria Absolute za jedna, a to i z hlediska sklonů k opotřebení. Vyjma lehce ošlapaného vzorku a pár zářezů ve svršku, způsobených naší nešetrností, vypadaly po důkladné očistě skoro jako nové.

(kad)

 

 

datum: 06.02.19 - kategorie: Oblečení na kolo
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign