katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

VIP - Rock Machine Whizz 90

Tentokrát jsme si do naší rubriky, zaměřené primárně na ty majetnější čtenáře, vybrali čistokrevný sjezďák. Pokud máte pocit, že na tuto kategorii není cenovka lehce přes sto tisíc úplně závratná, máte jistě pravdu – současně však mezi domácími značkami budeme jen těžko hledat takto nekompromisní stroj na to nejtvrdší zacházení. Proto model Rock Machine Whizz 90 do VIP sekce právem patří.

V podstatě „motocyklový“ zadní zdvih 210 milimetrů je doplněn propracovaným systémem odpružení nazvaným FSS. Zavěšení, v maximální možné míře eliminující vliv brzdění a šlapání na průběh pružení, spoléhá na velice masivní zadní stavbu s nezaměnitelným horním vahadlem situujícím svisle orientovaný tlumič do prostoru mezi sedlovou trubku a zadní kolo. Toto řešení opticky nejen prodlužuje samotnou zadní stavbu, ale především zkracuje přední trojúhelník, což je vykompenzováno položenější sedlovou trubkou. A i když na první pohled může použitá geometrie působit o něco freeridověji, rozvor okolo sto dvaceti centimetrů a úhel hlavy ihned ujistí, že před sebou máme opravdu čistokrevný sjezďák. Požadavkem zde bylo nabídnout precizní stabilitu ve vyšších rychlostech, současně však byla žádoucí rovněž ovladatelnost v zatáčkách. Skvělou prostupnost členitými pasážemi pak zajišťuje poměrně vysoko umístěný střed, který se i při většinovém zanoření obou pružících jednotek jen těžko dostane do kontaktu s terénem, což se samozřejmě hodí i při tvrdých dopadech ze skoků.

Pokud se zaměříme na samotnou konstrukci, tak rám s označením Custom Alu 7005 DH působí na jednu stranu velmi robustně – zásluhou použité profilace trubek velkých průměrů či řady propracovaných CNC prvků, na druhou stranu však i na čistokrevnou DH „mašinu“ nepříliš rozměrně – díky krátkému přednímu trojúhelníku s maximálním možným slopingem. Nechybí zde pryžové dorazy pro nohy dvoukorunkové vidlice a především robustní čepy dimenzované pro dlouhodobé vysoké zatížení. Pastvou pro oko je pak modře anodizované rameno přepákování nebo třeba provedení patek. Pružinový tlumič Rock Shox Vivid R2C s expanzní nádobkou zajišťuje zadní zdvih s hodnotou 210 mm, jenž je vpředu doplněn dvěma sty milimetry zdvihu vidlice Rock Shox Boxxer RC.

Maximální odolnost vyzařuje z kol, jež vsadila na bytelný profil ráfků WTB ST a odolných nábojů, vpředu s 20mm a vzadu s 12mm průměrem osy. Sázkou na jistotu, která je zde nezbytná, představují dráty Sapim, a především osvědčené obutí Schwalbe Wicked Will DH v šíři 2,5 palce. Podobná robustnost ovšem vyzařuje také z dalších komponentů – například z klik Truvativ Descendant. O velmi účinné zpomalení se starají brzdy Avid Code, a to s kotouči průměru 203 mm vpředu i vzadu. Řazení má na starosti přehazovačka Sram X.9, s nejkratším nabízeným ramínkem, spolupracující s dvojpáčkou Trigger z téže sady. Z koncernu Sram pocházejí rovněž další díly, například komponenty kokpitu či sedlovka, přičemž na všech těchto dílech najdeme logo Truvativ. Řídítka Boobar o šířce 780 mm jsou upnuta v nezničitelně působícím představci Holzfeller. Určitou zajímavostí použitého osazení je špičkový řetěz FSA, naopak klasikou hlavové složení od téže značky. Pohlazením pro všechny české patrioty je jistě napínák a vodítko řetězu Shaman Drake.

Sjezdová řada Rock Machine Whizz obsahuje dvojici modelů, vedle výše představené devadesátky je v nabídce také o něco dostupnější padesátka. S o rovných deseti tisíc korun nižší cenovkou je pak jen lehce pozměněnou alternativou topmodelu, přičemž rozdíly jsou pouze v detailech, nikoli v tom zásadním, jako je rám, pružící jednotky, kola nebo brzdy. Odlišnosti najdeme třeba v řazení, kombinujícím díly X.7 a X.5, nebo v klikách Truvativ Howitzer. Ale to jsou skutečně pouze detaily – klidně i model Whizz 50 by si zasloužil zařazení do naší prestižní rubriky.

(kad)

datum: 28.11.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign