penco_unor_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

VIP KOLO, Author A-Ray 29 Team (test)

Když jsme na loňských prezentacích modelové kolekce Author 2018 poprvé uviděli kompletní řadu nových celoodpružených modelů A-Ray, byli jsme z nich nadšeni a těšili se na první praktický test. Ten zde pro vás zatím ještě nemáme, ale v naší rubrice „VIP“ strojů vám chceme představit to úplně nejlepší, co Author nabídne závodním maratoncům. Model A-Ray 29 Team se stotisícovou cenovkou, stejně tak stovkovým zdvihem a hmotností jen lehce přesahující desetikilovou hranici by zkrátka měl být trefou do černého, pakliže máme ambice vyhrávat závody a současně se nepřipravit ani o píď jízdního komfortu.

 

Celokarbonový rám z materiálu High Modulus Carbon T-800 prošel hodně dlouhým vývojem a náročným testováním a výsledek je velmi přesvědčivý. Nejen designově či precizním zpracováním, ale na základě prvotních zkušeností také nabízenou torzní tuhostí. Kvalita přenosu energie je zkrátka pro náročné XC jezdce a maratonce vždy zásadní a karbonová konstrukce rámu se zdá být oním ideálem nabízejícím gramovou redukci při současném důrazu na výkon. Základní profilace ovšem vychází z osvědčeného konceptu známého z elitních karbonových hardtailů Author posledních sezón a mohutné profily hlavních trubek obohacuje výrazně zploštělý průřez té horní, doplněné o decentní vzpěru rozkládající tlak nad tlumičem. Pastvou pro oko je provedení zadní stavby, sázející na téměř symetrickou konstrukci a výrazně dimenzované partie ložisek.

Tím se dostáváme k použité koncepci, kdy konstruktéři upřednostnili zadní čep před patkou, na řetězové vzpěře, takže se jedná o klasický čtyřčep. Jsou zde ale především krásně provedené detaily – ať už svou pozornost zaměříme třeba na kompletní vnitřní vedení, nebo na minimalistické ramínko usměrňující chod tlumiče při stlačení (záměrně nehovoříme o „ramínku přepákování“). Zmíněné pomocné ramínko zde má za úkol ještě navýšit už tak vysokou tuhost mezi hlavním trojúhelníkem a zadní stavbou. Ostatně, daný požadavek čiší rovněž z provedení sedlové trubky, jež se ve své spodní půlce extrémně rozšiřuje, a to prakticky na šíři celého středového pouzdra využívajícího integrovaná ložiska. Mezi praktické detaily patří koncepce s přesmykačem Side Swing. Kdo jednou přišel do styku s tímto současným řešením, nešetří slovy chvály.

Z hlediska geometrie Author příliš neexperimentoval a snažil se naplno zužitkovat to, čím je dlouhá léta vyhlášený, tedy zkušenosti ze závodního segmentu. Výsledkem by měla být „chrtí“ povaha lehkého karbonového fullu, ovšem současně s důrazem na ovladatelnost a univerzalitu. Přestože od desetikilového stroje zatím stále chceme primárně rychlost, stále složitější tratě vyžadují schopnosti popasovat se i s náročným terénem, v ideálním případě se při tom ještě královsky pobavit. Přesně tyto aspekty byly tím, co konstruktéry od počátku zajímalo, a suverenita v prudkých stoupáních byla stejně zásadní jako projev v technických sjezdech. Univerzalita byla klíčovou, což ostatně dokládá také volba skvělých plášťů Vittoria Barzo.

Vzduchové jednotky pružení dodal Fox, a to vidlici Float SC a tlumič Float DPS. Sjednocený dálkový lockout pro obě jednotky zároveň je pádnou odpovědí na otázku, proč dát při výběru přednost právě modelu A-Ray 29 Team. Ano, jediný sdružený lockout je pro závodní nasazení skutečně tím pravým řešením. Neméně důležité je však také finální osazení, sestávající z lehoučkých a velmi tuhých kol Mavic CrossMax Pro s Boostovými osami a kompletní sady Shimano Deore XT. Palec nahoru od nás získává preference dvojpřevodníku (38 – 28), za nějž budou především mnozí nároční hobby jezdci Authoru blahořečit, ať už si vyznavači trendů říkají, co chtějí. Jen více výrobců, kteří i na závodních modelech nabídnou „dvojplacku“, alespoň jako alternativu…

Ani zbylé osazení rozhodně nepatří do nějaké obyčejné střední třídy, což platí o velmi lehkých komponentech Ritchey WCS, včetně karbonové sedlovky, nebo o luxusním sedle Prologo X Zero II Tirax. Pokud sečteme a podtrhneme všechny zmíněné komponenty, působí stotisícová cenovka jako velmi příznivá. Nový topmodel mezi závodně laděnými XC a maratonskými fully se zkrátka povedl.

Ceny produktu Author A-Ray srovnáte na Zboží.cz

(kad)

datum: 21.05.18 - kategorie: Technika
id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign