Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

VIP kola - 4EVER Virus SXC X.0

4Ever Virus SXC X.0, cena 124 990 Kč

Domácí 4Ever se již poměrně dávno zařadil mezi výrobce nabízející stroje s lehkými karbonovými rámy a výraznými designy. Sází na propracovanost detailů a v případě jeho topmodelů by mohl být kterýkoli směle zařazen do naší VIP sekce. A přestože v aktuální kolekci najdeme ještě dražší a luxusněji vybavený bike, než je ten námi představený, dali jsme záměrně přednost kompletnímu odpružení a především standardu 27,5“. 4Ever Virus SXC X.0 je totiž přesně tím kolem, které v sobě spojuje vše potřebné pro maratonské zápolení – tedy nízkou hmotnost, tuhost při záběru, jízdní komfort a především rychlost. A pokud máte fyzicky na to, abyste vyhrávali, zde představené kolo vám to umožní a především usnadní. Na rozdíl od nejluxusnějších modelů mnoha jiných značek, sloužících často jen pro prezentaci dovedností výrobce a zvýšení image, jsou nejdražší 4Every v praxi skutečně vidět pod řadou hobby jezdců i závodníků, což je dokladem jejich funkčnosti.

Sedmadvacítkové karbonové fully po konstrukční stránce vsadily na to, na co jsme u 4Everu již nějakou dobu zvyklí – nechybí karbonový monokokový rám (High Modulus Carbon) s velkým slopingem a typickou vzpěrou mezi horní a sedlovou trubkou. Tím hlavním znakem je však čtyřčepová zadní stavba pracující na bázi jednočepu s přepákováním tlumiče. Mohutné profily karbonových trubek vpředu doplňuje dnes již nepostradatelná kónická hlava s 1,5“ spodním ložiskem. Samozřejmě nechybí moderní prvky jako pevné osy či montážní úchyt pro „bezobjímkový“ přesmykač na sedlové trubce. Na druhou stranu je pro 4Ever zásadní i snadná servisovatelnost, takže se hadice zadní brzdy vyhnula integraci do útrob trubek.

Systém odpružení spoléhá na masivní kyvnou vidlici s lehce asymetrickou konstrukcí a Post Mount uchycením zadní brzdy, situovaným před osu kola. Umístění hlavního čepu do výšky zubů menšího převodníku předchází vlivu silového záběru na pružení. Provedení vzpěr a minimalistického karbonového pomocného ramínka ctí co nejnižší hmotnost při zachování tuhosti. Dalším z typických znaků celoodpružených 4Everů je umístění vzduchového tlumiče pod horní trubku a i v menších velikostech rámu může majitel kola počítat s dostatkem prostoru pro košík s lahví. Stodvacítkový zdvih je pak přesně tím, co dnes maratonci chtějí, respektive tato hodnota zaručí jak dostatek sportovnosti a pohodlí, tak určitou zdvihovou rezervu v náročnějším terénu. Závody cross-country i maratony s sebou totiž stále častěji přinášejí techničtější tratě a tento trend posledních let jasně ukazuje, že zdvih 120 mm je optimální, zvlášť v případě jeho kombinace s průměrem kol 27,5“. Tato kombinace se ve spojení s nízkou hmotností postará o vysoký uživatelský standard a univerzalitu kola.

Obě vzduchové jednotky dodal Rock Shox – tlumič i přední vidlice RS SID shodně využívají ovládání lockoutu z řídítek. V tomto ohledu není představenému fullu co vytknout, závodník i výkonnostně zaměřený jezdec zde naleznou prakticky vše, co by se jim na trati mohlo hodit, řazením Sram X.0 počínaje a skvělými koly Mavic CrossMax SLR konče. Právě tato kola jsou tím, co biku uděluje skvělou akceleraci, zvlášť po doplnění rychlými plášti Schwalbe Racing Ralph. Karbonové komponenty s logem FSA SL-K do celkového konceptu rovněž skvěle zapadají a totéž platí o superlehkém sedlu Selle Italia SLS Carbon. Použití dvojpřevodníku 39/26 ctí závodní určení kola, naopak brzdy X.0 se 180mm předním kotoučem budou dostatečně dimenzované i v tvrdém terénu a dlouhých sjezdech.

Pokud vás celoodpružená karbonová „sedmadvacítka“ 4Ever SXC zaujala, ale nemůžete si dovolit investovat přes sto tisíc, pak vás bude jistě zajímat, že je v nabídce čtveřice verzí se zcela totožným rámem. Základní Virus SXC3 vyjde na podstatně dostupnějších 71 990 korun.

(kad)

datum: 26.04.14 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign