Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Věstonická Venuše na kole

Kterak cyklista figurku venuše objevil

Ptáte se, co může mít společného 27 tisíc let stará figurka ženy s povislými prsy a obrovskými boky, kterou kdysi někdo vyrobil ze směsi přepálené hlíny, tuku a kostí, a cyklistika? Víc, než si myslíte.

Když v roce 1896 tehdy devítiletý Karel Absolon vyhrál juniorské mistrovství Moravy v cyklistice, nejspíš ještě netušil, že se z něj stane významná osobnost české a moravské archeologie, pravděpodobně snil svůj klukovský sen o vavřínových věncích, ovacích a provoláváních sláva.

venusevelkaJenže opak je pravdou, a tak se tento všestranně vzdělaný sportovec tělem i duší stal uznávaným specialistou na období starší doby kamenné a v roce 1924, tedy dvacet osm let po svém cyklistickém triumfu, zahájil svou první výkopovou sezónu kdesi v Dolních Věstonicích.

O tom, že naleziště je velmi bohaté se přesvědčil celkem brzy, jenže s penězi to bylo stejné i za první republiky, a tak aby měl na další výkopovou sezónu, začal o svých výsledcích psát do zahraničních časopisů, především ve Velké Británii. A nejspíš to nějaké přineslo, protože v roce 1925 měl Karel Absolon dostatek financí na zahájení druhé, naprosto přelomové sezóny a britští gentlemani téma k hovoru.

13. 7. 1925 totiž objevil jeden z jeho spolupracovníků, Eduard Dáňa, 11,5 cm vysokou černou postavičku ženy. Proto se také v Anglii mohli o pár měsíců později dočíst v ranních novinách, že v nějakém tom novém státě, v tom Československu, byla objevena zvláštní pravěká soška ženy kyprých tvarů, Věstonická venuše, někdy také zvaná „Černá venuše“.

A takováhle zpráva zvedá ze židle, takže ti gentlemani neváhali, nasedli na své „singlespeedy“ a odfrčeli si o tom zvláštním nálezu zasvěceně pokecat do svého pánského klubu ke skleničce portského.

A jestli i vy nasednete na svého oře s touhou vidět „kus baby“ můžete si to buď namířit do Národního muzea, kde až do června vystavují originál (v době zveřejnění tohoto článku na cykl.cz již je po výstavě), nebo si zajeďte na jižní Moravu do muzea v Dolních Věstonicích, koneckonců tamější cyklistické stezky a víno jsou přeci vyhlášené.

Ať tedy žije víno, ženy, cyklistika...

(katka)

datum: 23.10.07 - kategorie: Různé
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign