Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Velmi praktická drobnost

Zpětné zrcátko na kolo – pro mnohé cykloturisty či městské jezdce nepostradatelný doplněk, naopak pro závodníky a sportovní cyklisty tak akorát gramy navíc a v extrémním případě snad i určitý terč posměchu. Náš test však ukázal, že tato drobnost může být velmi praktická, zvlášť při jízdě v příměstském provozu. Přiznáváme, že jsme v redakci také zprvu trpěli vůči podobným zpětným zrcátkům předsudky a představa jejich montáže do karbonových řídítek našeho kola byla nemyslitelná. Od značky Author jsme však přesně takové zrcátko získali do testu a po jediné delší silniční vyjížďce s permanentním hlídáním situace za našimi zády si skoro nedovedeme představit, že jej odmontujeme. S přibývajícími roky nejenže pozvolna zvyšujeme pozici řídítek, jež jsou současně stále širšími, ale zároveň máme tendence navyšovat vlastní bezpečnost a komfort – s čímž právě montáž zpětného zrcátka přímo souvisí.

My jsme jej otestovali na silničním kole i v terénu a jsme přesvědčeni, že právě pro silniční použití je skutečně praktickým doplňkem. Jeho konvexní oválný tvar dokáže i přes minimální rozměry v dostatečné velikosti zobrazit vše, co se děje při jízdě za námi. Snad jediné, co lehce rušilo, bylo samotné logo Author, které se však dalo snadno setřít. Instalace do řídítek je otázkou okamžiku a překvapilo nás, jak jistě drželo zrcátko nejen na svém místě, ale i nastavenou pozici - ani projetí nerovností či přeskočení retardéru jej kupodivu nevychýlilo. Řešit hmotnost zrcátka není potřeba, je totiž zcela zanedbatelná. Velmi rychlá instalace i následné nastavení (což nám dohromady zabralo asi třicet sekund) jsou výhodou pro ty jezdce, jež si budou chtít kolo tímto doplňkem vybavit jen přechodně, například plánují-li jízdu po skutečně frekventované silnici, a pro víkendové závody jej logicky odstraní. To je navíc možné pouhým vycvaknutím kloubku ze zátky řídítek, takže není nezbytné instalovat původní „špunt“. Jediné, co při používání zrcátka hrozí, je jeho nežádoucí vycvaknutí ze zátky třeba při nesení kola či při jeho opírání. Z tohoto důvodu není od věci zalepení při nastavení optimální pozice. V takovém případě je však již nutné pro jeho sundávání z kola použít na zajištění silniční omotávky původní zátku.

Nejvíce nás překvapilo, že i miniaturní rozměry zrcátka dokážou zobrazit dostatečný prostor za kolem – konvexní provedení je v tomto směru výhodou. Při jízdě bylo při detailnějším pohledu v zrcátku dobře patrné, zda se nám blížící auto skutečně vyhýbá a objíždí nás. Funkce je tedy perfektní. Cena 109 korun je z našeho pohledu dalším z důvodů, abychom si toto zrcátko pořídili – byť třeba jen na zkoušku.

(kad)

 

datum: 06.10.16 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign