Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Vautron Progressive - test kola

Výrazný hydroforming a čisté osazení, to jsou typické znaky kol Vautron, a jeden z nejvýše postavených krosů není výjimkou.

Vautron Progressive

Kliďas

Kolo působí na první pohled ostrým dojmem, ovšem opak je pravdou, protože tento model má geometrii nabízející klidný a stabilní projev. Posed dostane jezdce do vyvážené pozice, ruce jsou jen mírně natažené a těžiště je situováno doprostřed rámu. Přesto jezdec nešlape výrazně před, ale spíše pod sebe. Gripy i trochu avantgardně vyhlížející sedlo nabídnou příjemný posed i úchop.

Vautron ProgressiveDíky profilacím disponuje rám dostatečnou torzní tuhostí, takže se ani pod těžším jezdcem výrazněji nekroutí. Proti tvarově masivnějšímu přednímu trojúhelníku působí zadní stavba poněkud subtilně, ovšem to je pouze ku prospěchu celkového komfortu. Rázy od terénu se v zadní stavbě částečně ztratí díky výraznému prohnutí sedlových vzpěr a také sedlovce o průměru 27,2 mm. Jezdec rozhodně nemá pocit, že by byly zadní partie tvrdá a nepohodlná, byť jde o krosový model s odpovídající šířkou plášťů.

Chování kola celkově nahrává spíše začátečníkům než zkušeným jezdcům, vyžadujícím sportovní hravý projev. Akcelerace je spíše průměrná a kolo není přehnaně živé. Výkon je stabilní a kolo zrychluje plynule, totéž platí o celkovém jízdním dojmu, kdy konstantní udržení rychlosti převládá nad hbitou reakcí a snahou okamžitě zrychlit.

Vautron ProgressiveOvladatelnost je na tom podobně jako rychlost, tedy stabilní držení směru, plynulý průjezd zatáčkami, ale současně dostatečně hbitá reakce na povel od řídítek. Těžiště je v rozumné výšce, takže kolo není třeba do zatáčky výrazněji naklápět, přesto ale celkový dojem nenahrává ostřejším zatáčkám. Držení přímého směru zde celkově převládá nad hbitým průjezdem ostrých zatáček.

Co je ovšem zajímavé, tak i přesto, že jde o krosové kolo, tak jsme neměli problém překonat nějakou překážku výskokem do vzduchu. Kolo se velmi lehce odlepí od země, což sice pro tuto kategorii není charakteristické a v podstatě potřebné, ale může se to hodit.

Na polních a lesních cestách, kam kolo díky šířce plášťů a komfortnímu projevu tlumení rozhodně může s klidem zabrousit, jezdec ocení citlivost přední vidlice s lockoutem z řídítek a absorpci rázů zadní stavbou. Neměli jsme dojem, že by kolo na polních cestách nějak ztrácelo nebo nás omezovalo, spíše naopak.Na silnici sice nenabídne velké zrychlení a hbitost, ovšem v lehčím terénu to jezdci dostatečně vynahradí.

Komponentový nadstandard

Vautron ProgressiveUniformní osazení komponenty Shimano se příliš často nevidí, zde je tomu naopak. Kompletní systém pohonu a řazení je zastoupen sadou SLX, k čemuž nelze mít výhrady. Ochranný kryt převodníků sice známe spíše z levnějších kol, ovšem na krosu je to v pořádku. Véčka ze sady LX, která patří vyloženě na krosová kola, ovládají páky Deore a co do komfortu ovládání i design jde o velmi povedený komponent. Výkon brzd jen trochu kazí tvrdší směs špalíků, které i přes větší průměr kol nenabídly tak ostrý výkon. Může to být částečně dáno i absencí broušené boční plochy ráfků. Ty jsou zapleteny do nábojů SLX, což se rovněž často nevidí, protože náboje bývají mnohdy použity z nižších sad.

Příjemně překvapily pláště Maxxis s jemnějším středovým vzorkem a hrubšími profily na bocích. Dobře odvalují a v lehčím terénu měly dostatečnou přilnavost, navíc se slušným tlumením.

I přes vybrané osazení a dobrý jízdní projev nás trochu zarazila absence horního můstku zadní stavby. Případná montáž zadního blatníku se tak omezí pouze na lapač na sedlovku. Závity na bocích, pro případnou montáž nosiče, však rám disponuje. Vzhledem k osazení však kolo počítá spíše se sportovním pojetím jízdy a ne s dostrojením běžnými blatníky. Samozřejmě je u tohoto kola, stejně jako u celé kolekce Vautron, možnost vybrat si jiný typ rámu, vidlice či barvu za příplatek, nebo naopak sníženou cenu.

 

Plusy: tuhost, tlumení, osazení

Minusy: absence můstku

 

Rám: Al 6061

Vidlice: SR Suntour NCX-D-RL

Kliky: Shimano SLX 26-36-48

Kazeta: Shimano SLX HG80 11-32

Řetěz: Shimano HG73

Brzdy: Shimano Deore LX

Brzdové páky: Shimano Deore

Řazení: Shimano SLX

Přehazovačka: Shimano SLX

Přesmykač: Shimano SLX

Náboje: Shimano SLX

Ráfky: Alexrims X2100

Pláště: Maxxis WormDrive 700x42

Sedlo: ACtive

Sedlovka: Zoom

Řídítka: Zoom

Představec: Zoom

Hmotnost: 12,45 kg

Cena: 23 700 Kč

datum: 15.04.11 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign