Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Vanish – a překážek se zbavíš

Tomac Vanish

Johnny Tomac si zprvu nebyl zcela jist, zda chce do rodiny kol Tomac přidat i enduro model se zdvihem 160 mm. Vždyť jeho filozofií jsou kola pro jakýkoliv terén, která však umožní také svižnou jízdu vzhůru. Jenže poptávka amerického trhu je neúprosná a limity zdvihů pro XC a allmountain se neustále posouvají dál. Agresivněji jezdící příznivci značky si tak regulérně vyžádali i vysokozdvihový trail bike, který by neztratil nic z lehkosti jízdy modelu Snyper (testovali jsme v čísle 6/2009 a videotest najdete v archívu na www.cykl.cz). Při navrhování nového vysokozdvihového kola byly stanoveny dva hlavní cíle – rám může být maximálně o půl kila těžší než rám Snyper se 140 mm zdvihu, ale přitom musí být dostatečně odolný, aby snesl jakékoli enduro zatížení. Zároveň ale nesmí ztratit nic z hbitosti a lehkosti jízdy snypera.

Tomac Vanish

Nové odpružení

Tomac VanishZadní stavba byla vyvinuta zcela nově v zájmu co největší jednoduchosti a tuhosti pod záběrem. Vysoká aktivita odpružení Instant Active Suspension je zajištěna použitím 215 mm dlouhého tlumiče Fox RP23 s externí vyrovnávací nádržkou, který nabízí vysokou variabilitu nastavení chodu dle nároků jezdce, včetně možnosti tlumič zcela přitvrdit. Tlumič je přesně vyladěn pro charakteristiku zadní stavby přímo od Foxu, neboť u této značky je dobrým zvykem ladit chod rámům na míru. Během vývoje Johnny T. spolu s dalšími testovacími jezdci značky vyzkoušeli deset různých variant průběhu chodu, aby nakonec spolu s inženýry Foxu vyladili ideální kompromis mezi výkonem pod záběrem a aktivitou v terénu.

Co je u Tomacu nové, je samostatný blok mezi horními vzpěrami zadní stavby a pístnicí tlumiče, jenž nahrazuje spodní čep nad patkami, používaný třeba u značek Kona a Merida. Přesunutím čepu nahoru k tlumiči se podařilo elegantně vyřešit odvěký problém jednočepové zadní stavby s přepákováním – nižší tuhost. Celá kyvka tak může být v jednom kuse, tudíž pevnější a zároveň lehčí. Celkovou tuhost kompletu ještě posílí zadní rychloupínací osa Maxle Lite.

Jak ale říká John Tomac, je potřeba přehodit nohu přes rám a na vlastní kůži vyzkoušet, jak si Vanish poradí s vrchařinou i sjezdováním. Rám zatím ještě není na našem trhu, takže jakmile jej získáme k otestování, podělíme se s vámi o dojmy.

(mig)

Tomac Vanish

datum: 03.05.10 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign