deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

V noci jako ve dne, Lezyne (test)

S příchodem podzimu a se zkracujícími se dny nechceme omezovat naše navyklé tréninkové dávky a noční bikové vyjížďky navíc bývají vítaným zpestřením pobytu v terénu. Takže na řídítka nasadit co nejvýkonnější model světla, ideálně jej ještě doplnit schopnou čelovkou, a hurá se západem slunce mimo asfalt! Pakliže se poohlížíte po výkonné a současně co nejspolehlivější přední svítilně, máme pro vás spolehlivý tip. Deca Drive 1500i americké značky Lezyne je každopádně jedním z nejlepších modelů kompaktní kategorie, jaké jsme doposud testovali, přičemž přívlastkem „kompaktní“ máme na mysli provedení s integrovaným, nikoli externím, akumulátorem. Nicméně právě v tomto ohledu nabízí testované světlo nemalou přidanou hodnotu, protože umožňuje dodatečné propojení s přídavným „battery packem“, určeným třeba pro montáž pod představec či kamkoli jinam. V takovém případě se výdrž světla na jediné nabití přibližně zdvojnásobí.

Z hlediska konstrukce vsadil výrobce na vlastní osvědčenou klasiku, tedy na velmi odolný plášť ze slitiny hliníku s řadou chladicích žeber po obou stranách. Shora najdeme ideálně přístupné spínací tlačítko, fungující současně jako indikátor nabíjení a aktuálního stavu baterie. Vzadu se pak nalézá dobíjecí micro-USB port s velmi precizním vodotěsným překrytím, zespodu najdeme podobně utěsněný konektor pro případné napojení externího akumulátoru. To nejdůležitější se ovšem nalézá vpředu, a sice trojice extrémně účinných „chip“ LED diod společně s výborně zpracovanou krycí optikou. Výkon 1500 lumenů odpovídá podstatně rozměrnějším modelům, sázejícím zpravidla na externí baterii. Značce Lezyne se přitom tento ideální výkon s naprosto dostačující výdrží na jedno nabití podařilo vměstnat do poměrně kompaktního těla, byť svou délkou 115 milimetrů přece jen patří mezi řídítkovými konkurenty k menším obříkům. Aspoň ostatní vidí, že si jedeme užívat plnohodnotného nočního bikingu. Uchycení na řídítka představuje klasiku s gumovým páskem, ovšem výrazně dimenzovanou. Pevnost uchycení a imunita vůči vibracím jsou příkladné – perfekcionismus Lezyne vlastní!

Nyní už k výkonu a režimům stálého svícení, jichž je celkem pět. Vedle toho zde nalezneme dva módy blikačky, které využijeme v šeru či při městském pouličním osvětlení. Totéž platí o nejslabším ekonomickém módu stálého svícení, který však při pouhých patnácti lumenech vydrží na jedno nabití neskutečných 148 hodin a při použití externí baterie dokonce téměř dvojnásobek. Bezvadně se ale hodí třeba při kempování ve stanu, takže se z testované svítilny stává hodně univerzální pomocník. Nás však více zajímají silnější módy, především ten nazvaný Overdrive se zmíněnými 1500 lumeny. V něm sice baterie vydržela přibližně hodinu a půl (s externím „battery packem“ téměř dvojnásobek, ale vězte, že nějakých dvacet metrů před kolem máme prakticky tolik světla jako ve dne a nočním terénem, i techničtějším, můžeme letět prakticky neomezenou rychlostí. Obrovskou výhodu spatřujeme v hodně nadstandardní šířce světelného kužele a především v jeho dokonalé jednolitosti, bez jakýchkoli odlesků, přechodů či dokonce hluchých míst. Trojice čoček, ve spojení s výkonem použitých bílých LED diod, je skutečně ke tmě zcela nekompromisní.

Důležité však je, že i všechny následující módy stálého svícení jsou k jízdě terénem více než jen použitelné. Druhý nejsilnější s rovnou tisícovkou lumenů a námi naměřenou výdrží dvě a čtvrt hodiny (přes čtyři hodiny s externí baterií) je stále dokonalým společníkem pro plnohodnotný let lesní tmou a ani ten následující se šesti sty lumeny na tom není o mnoho hůře, navíc nabídne výdrž na jediné nabití hodně přes tři hodiny (asi šest a půl hodiny naměřeno s externí baterkou). Dokonce i čtvrtý nejsilnější, neboli druhý nejslabší mód s 250 lumeny byl stále celkem použitelný pro jízdu mimo asfalt a skvěle se hodil pro lehčí vykreslení terénu před kolem v okamžiku, kdy se již šeřilo. Výdrž téměř deset (případně dvacet) hodin na jedno nabití je pak hodně solidní. Co je však úplně nejdůležitější, budeme-li aspoň trochu přemýšlet a střídat jednotlivé režimy, můžeme naprosto bez problémů, i bez externí baterie, absolvovat tří až čtyřhodinovou vyjížďku, se startem těsně před setměním, a to v terénu a možná i tempu, které běžně zvládáme za dne.

Cena 4290 korun je logicky vyšší, ale naprosto odpovídá kvalitám světla. Lezyne Deca Drive 1500i rozhodně doporučujeme, pouze dodatečnou investici do externího akumulátoru nepovažujeme za nezbytnou.Toto rozhodnutí bychom nechali až na později – v závislosti na osobních zkušenostech každého nočního jezdce.

(kad)

 

datum: 03.12.18 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign