katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Univerzální Duplex

Japonská značka Cateye si pro svou zatím poslední kolekci přichystala celou řadu úplně nových světel a blikaček. My jsme otestovali praktický model Duplex SL-LD400, který můžeme během okamžiku upnout jak na přilbu, tak třeba na nohy přední vidlice kola. Jeho minimalistické rozměry, srovnatelné s dvojicí standardních tužkových baterií, a především zdvojená funkce nabízející přední světlo i zadní blikačku v jednom – to je zkrátka ideál. Přitom se nejedná o pouhé „nouzové“ světlo, ale o celkem plnohodnotného pomocníka, jenž dokáže nasvětlit cestu před kolem a řidiče aut za námi informuje o naší přítomnosti.

Základem světla je tělo z odolného plastu, doplněné o chytrý otočný systém uchycení. Ten dovoluje, za pomoci gumového pásku a plastové koncové spony, upevnění prakticky kamkoli, kam nás napadne. Středová příčka přilby mezi jednotlivými průduchy se pak doslova nabízí a také upínací systém s hodně dlouhou gumičkou právě s tímto místem upnutí primárně počítá. Dobrou zprávou je, že se nám mezi běžnými bikovými i silničními přilbami nepovedlo nalézt model, na nějž by toto světlo nešlo upnout. Pokud však přemýšlíte o klasické montáži na řídítka, rovnou na ni zapomeňte. Ne že by sem světlo nešlo uchytit, za prvé by ale nebyla vidět zadní blikačka a za druhé by nás právě zadní červené světlo oslňovalo. Oba módy od sebe totiž nelze zcela záměrně oddělit, a pokud nám svítí či bliká přední bílé světlo, současně je aktivována i zadní červená blikačka. Ostatně pro montáž na řídítka má Cateye celou řadu daleko vhodnějších a podstatně výkonnějších modelů.

Pro aktivaci i přepínání módů slouží zadní sklíčko, které je současně jednoduchou optikou červené blikačky s jednou LED „chip“ diodou. Trochu propracovanější optiku OptiCube pak najdeme u výrazně výkonnější přední diody, byť na parabolu zesilující světelný tok nezbylo místo. Přesto je výkon světla dostatečný pro jízdu po asfaltu i za úplné tmy, pouze je nutné počítat s ne dokonale celistvým světelným kuželem. Hlavní úlohou testovaného světla je však praktická čelovka a zadní blikačka v jednom, jež si přímo říká o uchycení na přilbu. V takovém případě je výkon přední diody zcela dostatečný, neboť většinou představuje sekundární zdroj světla – vedle toho primárního na řídítkách. Perfektně se nám Duplex SL-LD400 osvědčil při městských jízdách v roli jediného osvětlení. Pouze je v takovém případě nutné „vychytat“ ideální umístění na přilbě. Pokud jej totiž situujeme příliš nad čelo, svítíme si zbytečně blízko před sebe a zadní blikačka může být v takovém případě v lehkém zákrytu zadní partie přilby. Na to je nutné dát pozor.

Světlo napájí dvojice standardních mikrotužkových baterií AAA, jež jsou přiloženy v balení. Dvojice nabízených módů představuje oboustrannou blikačku nebo zadní blikačku v kombinaci s předním konstantním svícením. Jak již bylo řečeno výše, samostatně nelze aktivovat přední či zadní světlo. Výdrž baterií záleží na konkrétním módu a pohybuje se až okolo sta hodin, při konstantním svícení předního světla je lepší počítat s poloviční výdrží. Pochvalu zasluhuje spínání i přepínání podržením či zmačknutím zadního červeného sklíčka - vše lze dělat pouhým hmatem, kdy necháme přilbu se světlem na hlavě.

Cena modelu Cateye Duplex SL-LD400 je 799 korun.

(kad)

 

 

datum: 11.03.18 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign