cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Unikátní parking na kola v Hradci Králové

Již přibližně dva měsíce probíhá výstavba parkovacího domu na jízdní kola v Hradci Králové. Parking je již před dokončením, pouze dva zahraniční technici dolaďují software a upravuje se okolí.

Cykloservis měl možnost za doprovodu autora projektu Rudolfa Bernarta navštívit vnitřek skleněného domu a podrobně se seznámit s tímto unikátem, který je jediný na světě. Podobný parking je sice například v Japonsku, ale ten skladuje kola v podzemí.

Podívejte se na naši komentovanou foto reportáž a dvě videa.

parking_na kola

Parkovací dům je pěkná skleněná věž, která na velkém náměstí u nádraží zapadá do okolní architektury. Hradec Králové tak zhruba sedmimilionovou investicí jistě udělá radost cyklistům, ale získá tak i skutečnou atrakci. I při naší návštěvě se u věže zastavovali kolemjdoucí a s úžasem sledovali práci zakladače, jehož práci zatím technici ladí. Zaparkování jednoho kola (věž pojme 117 kol) bude stát asi 5,- Kč na den. Parking kol není o byznysu, ale o tom, že cyklisté v Hradci, kde jich je opravdu hodně, si mohou zaparkovat svá kola do sucha a velmi bezpečně. Přijedou například vlakem a zbytek cesty do zaměstnání ve městě cestují na kole, které mají ve věži uskladněné.

parking_kola

Otevřená místnost, kam se postaví kolo a zaplatí u automatu. Na obrazovce cyklista sleduje cestu svého kola až do ukládací lišty nebo z ní k němu. Může tak kontrolovat, že kolo se při zakládání nijak nepoškodí, což je ostatně takřka vyloučené.

kolo_hradec

Když si dáte kolo do běžného stojanu na ulici, tak musíte sundat vše, co je zloděj z kola vám "očesat". Brašny, cyklocomputer atd. I tak si nemůžete být jisti, jestli na kole zůstane vše. Když si kolo zaparkujete do skleněné věže, nejen že si na ní necháte třeba i ty brašny, ale ještě si na řídítka pověsíte přilbu. A necháte kolo zaparkované třeba přes noc. Černé puhy na zdi jsou senzory, které hlídají výšku sedla nebo čehokoliv, co je na kole nejvyšší.

kolo_garaz

Automat na placení, Při vhození obnosu vám vypadne žeton s unikátním kódem. Vše bude probíhat automaticky, bez lidské obsluhy. V době naší návštěvy probíhalo například "počešťování" hlášek na automatu. Můžeme snad prozradit, že okamžikem získání kupónu možná získáte i určitou výhodu. Jakou ale napsat nemůžeme. Jsou oblasti, o kterých se zatím jedná nebo jsou ve stádiu úvah.

mozek_kola

Mozkem celého zařízení je samozřejmě počítač. Samozřejmostí jsou záložní zdroje elektřiny nejen pro počítač, ale i pro motory zakladače. Uvnitř také pracuje vzduchotechnika.

ruda_bernart

Parkovací věž nám předváděl Ruda Bernart, jinak také dovozce kol Wheeler a komponentů Acor. "Jak jsem na to přišel, postavit něco podobného u nás? V Asii jsem se asi před dvěma lety opřel o nějakou věž na náměstí a když jsem se podíval nahoru, s úžasem jsem zjistil, že je plná kol. Cestou v letadle mě jsem na to pořád myslel a rozhodl se. Doma v Hradci Králové jsem několik měsíců studoval, kolik kol je v centru zaparkovaných, pořád je počítal, sledoval provoz ve stojanech. Opravdu denně. Když jsem měl jasno do Asie jsem se vrátil a navštívil firmu, která tam věž postavila."

zakladac_kola

Pohled zevnitř pod střechu. Zakladač je právě v té nejvyšší poloze a chystá se při jedné ze zkoušek uchopit zaparkované kolo.

kola_zakladac_vez

Vypolstrované chňapky ve tvaru rukou uchopí kolo za přední kolo a vtáhnou do drážky zakladače.

 

Na videu je patrná práce zakladače. Vše probíhá zatím pomalu, protože se ladí software. V ostrém provozu se bude doba k uložení kola nebo vyzvednutí bude pohybovat kolem 30 sekund.

V podstatě se jedná o "obyčejný" průmyslový zakladač řízený počítačem, které se běžně používají v automatizovaných provozech.

 

 

datum: 31.10.12 - kategorie: Různé
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign