Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Ukázka z Cykloservisu č. 4

Heyerdal by zíral

Jméno voru tohoto legendárního mořeplavce zná hodně lidí.

Firma Remerx vytvořila nový model ráfku, který se jmenuje stejně, jen má číselný přívlastek. Takže jsme se plavili na RA 7310. Dvoustěnný ráfek určený pro MTB a trekking má profil se zpevňující středovou „ostruhou“ na vrchní straně. Je vyroben z duralu 6082-T6 a určen je pouze pro kotoučové brzdy nebo brzdy v náboji. Středová ostruha vytváří nosný profil, jenž ráfek zpevňuje. Díky tomu jsou otvory pro dráty vyvrtány dál od sebe, blíž k bokům ráfku. Navíc nejsou odvrtány rovnoměrně po obvodu, ale vždy po dvou pro protilehlé dráty. Ráfek je vyráběn pro 28, 32 i 36 drátů, s černou nebo stříbrnou anodizací. Umístění děr ke stěnám nutí k výběru kvalitní ráfkové vložky. Musí být pevná a hlavně široká natolik, aby dosáhla přesně k oběma bočním stěnám ráfku. V opačném případě by byla vyjížďka plná defektů o otvory pro niple. Vložka ovšem nesmí být široká příliš, aby se u okrajů nezvedala a nebránila tak přesnému usazení pláště. Díky otvorům na bocích jsou dráty vedeny od náboje více kolmo. Ráfek by tudíž neměl být tolik namáhán. Snad díky tomu postrádá kalíšky pro niple. V MTB verzi váží přibližně 460 gramů. Cena by se měla pohybovat kolem částky 320 korun za jeden ráfek.

Plavba v terénu

Ráfky jsme obdrželi zapletené do diskových nábojů Shimano. Standardně však Remerx nabízí tyto ráfky samostatně nebo jako zapletená kola na diskových nábojích Novatec. Cena páru zapletených kol se pohybuje kolem částky 4500 korun. Díky kolmějšímu vedení se dráty neopíraly o přírubu a nebyly proto tolik namáhány. Široká vložka dobře sedla a pláště také nebylo třeba nasazovat nijak extra velkou silou. Otvor pro ventilek je dostatečně široký i pro moto ventilek. Výplet v terénu dobře držel a byl poměrně tuhý. Čekali jsme, že se bude při ostrém brzdění trochu kroutit, ale přesně usazené niple dovolily kvalitní napnutí drátů. Takže držel dobře. Díky výztuze vydržel i několik skoků, aniž by se to výrazně projevilo házivostí na výšku. Docentrování nebylo problémem. I při absenci kalíšků bylo možno niplemi dobře otáčet. Diskové brzdy naštěstí nejsou tak citlivé na přesné docentrování, takže větší vzdálenost drátů od sebe není na překážku a nějaká desetinka do stran nehraje roli. Jedinou nevýhodu má RA 7310 při čištění. Díky excentrickému umístění drátů, nelze kolo jen roztočit a otřít hadrem. Musí se pěkně kousek po kousku. To je daň za designově zajímavý profil. Takže příjemnou plavbu.

Jirka

 

 

datum: 21.02.06 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign