katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Tlouštík od DT Swiss

Tlouštík od DT Swiss

Když se v loňském roce objevilo pár nových kousků vidlice Rock Shox RS-1 na kolech vybraných závodníků, každý si kladl otázku, kdy se tahle vidlice dočká masivnějšího rozšíření, a kdo se k novému standardu uchycení přední osy přidá.

Netrvalo to dlouho, a zatímco Sram samozřejmě přišel současně s vidlicí s nábojem odpovídajících parametrů, švýcarská nábojová legenda DT Swiss následovala vzápětí. Zatímco Rock Shox vytvořil nový standard s vnitřní 27mm osou, kvůli zajištění maximální tuhosti, s níž bývá upside down konstrukce dost často na štíru, stejně muselo přijít řešení vhodné i pro další výrobce. Nakonec je vnitřní osa velkého průměru jen jakousi vymezovací vložkou s velkými dosedacími plochami a vše se stahuje 15mm pevnou osou. Cesta tedy byla volná a DT Swiss tak svůj náboj řady 240 přinesli i ve verzi 240S Predictive Steering Straightpull – DB IS pro tuto vidlici.

Zatímco náboje řady 240 sázely na zahnuté dráty v kombinaci se šestiděrovým uchycením kotouče a přímé dráty pro Centerclok, verze pro RS-1 skombinovala přímé dráty se šestiděrovým uchycením kotouče. Logicky, protože Centerlock má vnitřní průměr dost malý a obtížně by se to kombinovalo s velkým průměrem osy a dosedacích ploch, takže šest děr přineslo zjednodušení a navíc větší kompatibilitu s kotouči mnoha výrobců. Náboj samotný váží 178 gramů, což je o 46 gramů víc než ve standardní verzi téhož modelu a rozteč do vidlice je 110 mm, což je hlavní rozdíl proti 100mm standardu. Nárůst tuhosti a průměr osy prostě nutí přinášet oběti na oltář digitální váhy. Osmadvacet přímých drátů lze zaplést do odpovídajícího ráfku, a pokud tedy tuhle vidlici pořizujete a nehodláte v ní vozit náboj stejné značky, ale spoléháte na švýcarského výrobce, připravte si částku 6900 korun.

Nebyla by to ovšem firma DT Swiss, aby nepřišla rovnou i s výplety na tento standard, takže přináší i tuto alternativu v podobě zapletených kol XR/XM Spline One 29. Konkrétně typ XM 1501 Spline 29 za 25 700 korun nabídne přední kolo s nábojem pro vidlici RS-1 a zadní kolo s nábojem ve standardu 142x12 s konverzním kitem pro systém RWS na běžné patky. Hmotnost páru je 1700 gramů, přímé dráty a šestiděrové uchycení jsou standardem, stejně jako čelní rohatky v ořechu zadního náboje. Ráfek s vnější šířkou 26 mm řadí tyto výplety do kategorie trail a all mountain, samozřejmě s možností volby zadního kola s ořechem XD pro jedenáctkovou kazetu Sram.

Kola XR 1501 Spline 29 pro RS-1 spoléhají na 24mm vnější šíři ráfku a jsou zaměřena více na XC, což potvrzuje i hmotnost 1540 gramů. Počet drátů je stejný a zadní náboj je rovněž v provedení 142x12 mm s konverzním kitem na RWS nebo ořechem XD. Cena je nepatrně nižší, konkrétně 25 100 korun. Lahůdkový kousek RS-1 tedy lze doplnit výplety nebo jen náboji DT Swiss dle libosti a uvidíme, zda přijde totéž třeba v kompletu s karbonovým ráfkem téže značky.

(už)

datum: 09.06.15 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign