Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

vrátit v srpnu author_duben_2019.jpg

Tiso pro gramhoniče a požitkáře

Komponenty Tiso

Komponenty italské značky Tiso patří již řadu let k oblíbeným tuningovým dílům a představují nejen možnost, jak zredukovat hmotnost, ale rovněž jsou prostředkem ke zvýšení designové atraktivity kola. Tiso na našem trhu zastupuje společnost Airoo, která nám ochotně zapůjčila kompletní silniční sadu Drive Train, obsahující přehazovačku, přesmykač, kazetu a převodníky, vše určené pro kombinaci s pákami Dual Control Shimano Dura-Ace 7900. Značka Tiso si doslova libuje v superlehkých konstrukcích a dokonalém designu. Na karbon zde ovšem zapomeňte, charakteristické jsou především precizně ofrézované duralové díly s nepostradatelným barevným eloxem, což je dobře patrné na všech komponentech dané sady. Ta má nejen luxusní cenovku 27 729 korun, ale rovněž je luxusně zabalená v pevném, matně černém kufříku – podobně jako šperky u klenotníka.

Přehazovačka vážící 162 gramů vsadila na klasickou konstrukci, na rozdíl od konfekce značek Shimano, Campagnolo či Sram je ovšem kompletně rozebíratelná. Jednotlivé čepy jsou totiž jištěny miniaturními červíky a totožné provedení s vnitřním imbusovým osazením je typické rovněž pro dorazové šroubky. Nádherně propracované detaily nalezneme jak u předpětí lanka, tak u kladek s odfrézovanou zadní částí pro maximální odlehčení. Barevně anodizovaný povrch vnějšího ramene paralelogramu doplňuje tatáž povrchová úprava hlavního čepu nebo šroubků držících kladky i lanko.

Přesmykač s hmotností 59 gramů má shodné provedení všech detailů jako přehazovačka, i zde je tedy možná kompletní rozborka. Celková konstrukce ale i přes velice nízkou hmotnost nabídne nadstandardní tuhost, vše je zde dokonale promyšlené. Zajímavostí je použití zapuštěných šroubků s osazením pro křížový šroubovák, tímto způsobem je upevněno vodítko řetězu i jeho zadní spojovací váleček. K přesmykači je dodávána také shodně barevná objímka pro montáž na rámy bez navářky, samozřejmě nechybí redukce pro různé průměry sedlové trubky.

V případě kazety s jedenácti pastorky výrobce vsadil na kombinaci materiálů, osm větších pastorků je duralových a tři nejmenší jsou z důvodu vyšší životnosti titanové. Hmotnost kazety je 140 gramů (11-25 zubů), a to včetně závěrné duralové matice. V sadě Tiso Drive Train nalezneme ale i další sestavy pastorků, aby si majitel mohl „namíchat" třeba i vyloženě horské převody, přičemž největší pastorek má 29 zubů.

U převodníků bylo u této konkrétní sady vsazeno na Compact provedení, tedy na rozsah 50/34. Z hlediska konstrukce je již na první pohled zřetelný požadavek co nejvyšší tuhosti, ovšem i po stránce hmotnosti na tom nejsou převodníky rozhodně špatně, velký (50 z) váží 105 gramů a malý (34 z) 46 gramů. Odlehčení velkého převodníku má na starosti výrazné odfrézování zadní partie. Náběhy na zubech nehledejme, nanýtované „zvedače" řetězu ovšem na velkém převodníku nechybí. Lze tedy očekávat o něco tvrdší a především ostřejší řazení, než je tomu třeba u Shimano Dura-Ace, z hlediska životnosti by na tom ale měly být převodníky velice dobře. Nechybí černý elox, doplněný o gravírované nápisy a k převodníkům jsou samozřejmě přiloženy také duralové šroubky, a to v odstínu, do nějž je celá sada laděna, v našem případě tedy v červené barvě.

Najdeme zde dokonce i speciální mazivo na komponenty. Jejich kompletně rozebíratelné provedení si totiž přímo říká o mazlení se s každým dílem, nejen tedy o běžné čištění a údržbu. A nemusí to být pouze jednou do roka nebo v případě silného zašpinění, ale vždycky, když si člověk bude chtít vzít do ruky dokonale propracovanou věc. O tom je zkrátka Tiso...

(kad)

datum: 08.08.13 - kategorie: Technika
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign