katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Test, Tern Verge P10

Pokud jste až doposud brali skládačky spíše jako něco kompromisního, kde je praktičnost daná samotnou skládací koncepcí mnohdy vykoupena nijak zázračným jízdním projevem, tak vás modely značky Tern rychle přesvědčí o opaku. Zvlášť se to týká námi testovaného typu Verge P10, nabízejícího jízdní vlastnosti nepříliš vzdálené klasickým silničním strojům. Vedle fantastické tuhosti a akcelerace, dané již samotnými koly průměru dvaadvacet palců, má hlavní zásluhu na velmi kultivované jízdě především propracovaná geometrie nazvaná T-Tuned. Ta se postarala o velmi dobrou směrovou stabilitu při zachování ideální ovladatelnosti, což jsou právě ty vlastnosti, jejichž namíchání nebývá u stroje s malými koly vůbec jednoduché. Verge P10 je však důkazem, že to jde.

S cenovkou 36 990 korun patří tato silniční skládačka k těm luxusním, o čemž vypovídá přítomnost hydraulických kotoučovek, dále příznivá hmotnost 11,75 kilogramu a hlavně celá řada promyšlených a propracovaných prvků. Jedná se primárně o provedení skládacích/překlápěcích mechanismů, ale také o řadu dalších prvků, včetně kol s vysokým profilem ráfku a párovým výpletem nebo  atypického zdvojeného představce Syntace s vysokým kónickým sloupkem. K zajímavostem patří výsuvná osa pravého pedálu, jenž se – aby nepřekážel – při skládání kola nacvakne zespodu pod sedlo do speciálního držáku. Vše promyšleno do posledního detailu, takový je zkrátka Tern.

 

 

Ačkoli se v sériové podobě Verge P10 s plášti Schwalbe Durano šířky 28 milimetrů tváří čistě silničně, jeho rám i vidlice dovolují nazutí podstatně širšího obutí či instalaci blatníků. A přestože nás s úzkými a rychlými plášti hodně bavil, jejich záměna za širší provedení nejenže přinese větší univerzalitu, ale také pohodlí na nekvalitním asfaltu při dlouhých jízdách. To už je ale na prioritách každého majitele. Každopádně právě úzké 28mm pláště jsou společně s průměrem kol tím, co je zásadní pro okamžitou akceleraci, především tu z pomalé rychlosti. Minimalizace obvodové hmotnosti totiž zajistila pocitovou výbušnost podobnou lehkým silničním závodním strojům – přesně to nás na testovaném modelu bavilo nejvíce, neboť i jízdní pozice je spíše sportovní nežli vyloženě turistická. I ve vyšších rychlostech navíc Verge P10 působí až nečekaně plnohodnotně, byť ochota držet přímý směr nemůže být logicky taková jako u velkých 28“ kol. Ale ať už jedeme po rovině dvacítkou či třicítkou, případně z mírného klesání více jak čtyřicítkou, máme pod sebou stále spíše sportovní silniční kolo než „jen“ skládačku. Pocitová lehkost projevu a schopnost rychlé jízdy je na asfaltu hodně blízko třeba kvalitnějšímu gravelu.

 

Hydroforming na mnoho způsobů

Duralový rám ze slitiny 7005 je z hlediska konstrukce skládání osvědčenou klasikou Ternu – překlápěcí mechanismus je nejen velmi snadno ovladatelný, ale především neskutečně tuhý, což se týká také sklopného systému sloupku představce. Pakliže je kolo složeno do jízdního stavu, překvapí právě svou fantastickou tuhostí, ať už při záběru či při naklopení do zatáčky. Jakoby zde ani žádný skládací mechanismus nebyl přítomen a totéž platí o nulové tendenci k jakémukoli nežádoucímu zvukovému doprovodu. Žádné cvakání při záběru ani nic podobného, Tern má své skládací mechanismy doladěny k dokonalosti. Přitom jejich obsluhu, s jednoduchým odjištěním pojistky a povolením páčky, zvládne i malé dítě. Samotné složení zabere sotva deset sekund, pakliže již máme celý proces osvojený. Mimochodem, u bytelného sklápěcího sloupku představce využívá Tern hned pět vlastních patentovaných technologií.

 

 

Zpět ale k rámu samotnému, jenž na první pohled zaujme elegantním hydroformním vytvarováním hlavní nosné trubky i na ní opticky navazujících sedlových vzpěr zadní stavby. Zajímavý průřez trubek zde nehraje jen roli designovou, ale především pevnostní, přičemž hydroforming se opakuje také u ramen přední vidlice, jež je pro změnu ze slitiny 6061. Nemůže chybět mohutná sedlová trubka s obřím profilem sedlovky (délky necelých 60 cm), jejíž spodní konec se po úplném zasunutí sedlovky změní v opěrný bod, na nějž skládačku při transportu postavíme bez obav z toho, že bychom jakkoli ublížili převodníku. Zásadní je předsazení středového pouzdra před sedlovou trubku, čímž se jízdní pozice blíží sportovnějším modelům. Důležité je rovněž snížené napojení řetězových vzpěr na patky, předcházející nežádoucímu kontaktu řetězu a laku rámu.

Z detailů zaslouží zmínku zúžená hlavová trubka, dále bytelné můstky zadní stavby nebo integrované úchyty pro stojánek, který je standardní výbavou kola. Pokud by někomu vrtal hlavou zdvojený představec Syntace, tak ten je zde použit pro možnost nastavení pozice řídítek, výškové i předozadní. Výhodou je také přítomnost řady závitů na rámu i vidlici, takže není problém kolo ověsit brašnami či blatníky. Výrobce zde uvádí maximální povolenou hmotnost jezdce 105 kilogramů, z čehož opět vyplývá spíše sportovnější zaměření modelu. Naopak hodně nadstandardní je rozsah možné tělesné výšky jezdce, a to od pouhých 142 až do 190 centimetrů. Náš tester ovšem měřil 193 centimetrů a Verge P10 mu padnul zcela bez problémů.

Rozkládáme, skládáme, jedeme

Složení kola spojené s překlopením rámu, řídítek, zasunutím sedlovky a vycvaknutím pedálu je záležitostí okamžiku a ve složeném stavu vše drží také plochý magnet s adekvátně tvarovaným protikusem, jež jsou přítomny na přední a zadní patce. Chytré řešení představuje gumový řemínek zespodu dolní trubky, jímž se napevno zajistí sklopený sloupek představce. Pedál se z kliky vysouvá po zmáčknutí dvojice žlutých tlačítek a i tento spoj je velmi tuhý, srovnatelně s klasickými pedály.

Nyní už ale k jízdě jako takové, na níž mají vliv jak pláště s osvědčeným silničním minimalistickým dezénem, tak provedení kol. Vyšší profil ráfku, lehké náboje a především průměr 22 palců – to vše nahrává rychlosti. Zmíněný párový výplet dává kolu designově „šťávu“, prostě jako celek to vypadá hodně dobře.

 

 

Ještě se musíme zastavit u průměru kol, tedy u udávaných dvaadvaceti palců. Průměrem samotných ráfků jde totiž překvapivě oficiálně o dvacítky, ale ne ty běžného rozměru 406, jak je známe z jiných skládaček či z dětských kol. V tomto případě jde o rozměr 451, který je téměř o dva palce větší, a který se používá právě pro rychlejší stroje s malými koly. Pláště mají označení 28-451. Aby nedocházelo k nechtěnému objednávání chybné velikosti náhradních duší či blatníků, sám dovozce uvádí, že jde o rozměr kol 22“. No, čert, aby se v tom vyznal, že?! 

Samotná jízda je plnohodnotná z hlediska přenosu energie, rychlosti, reakcí v zatáčkách, ale i z hlediska brzdného výkonu či přesnosti řazení. Určitá vrozená nervozita řízení je zcela v normě a přestože zpočátku vyžaduje trochu pevnější sevření řídítek při jízdě přímo, jde hlavně o zvyk. Rozhodně to však není tak, že by musel jezdec neustále korigovat směr, ani v tomto ohledu při jízdě skoro nevíme o tom, že pod sebou máme skládačku. Líbilo se nám také, že střed je o něco výše nad zemí, takže se při jízdě v běžné zatáčce nemusíme bát šlapat. Jízdu bychom se vůbec nebáli označit za sportovní. Ostatně i dvojice závitů pro montáž košíku na láhev jasně vypovídá o tom, že testovaná skládačka nemá určit sloužit jen pro kratší městské jízdy.

Máme-li zmínit alespoň vybrané komponenty, pak to bude řazení a přehazovačka Deore či „OEM“ brzdy Shimano se 160mm kotouči. Luxusním prvkem jsou anatomicky tvarované gripy BioLogic nebo hodně pohodlné gelové sedlo Tern, byť nám by se zde líbil o něco sportovnější model. Vtipným detailem je třeba plastové vodítko řetězu na sedlové trubce. Kliky FSA Vero s vnějším krytem převodníku jsou díky čtyřhranné ose možná lehce retro, ale ničemu to nevadí, navíc převodník s 53 zuby v kombinaci s průměrem kol a s desítkovou kazetou (s rozsahem 11-40) nabídl dostačující převodový rozsah. Úplně na konec pak jeden číselný údaj – velikost složeného kola je 38 x 80 x 74 cm.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

 

Technická specifikace 

Rám: TERN Verge, 7005-AL

Vidlice: Tern Tarsus, 6061-Al

Kliky: FSA Vero, 53

Brzdy: Shimano hydr. disc, 160 mm

Řazení: Shimano Deore

Přehazovačka: Shimano Deore

Kazeta: Shimano Deore 11-40 (10)

Kola: Kinetix Pro Disc 22“

Pláště: Schwalbe Durano 28-451

Představec Syntace VRO

Trubka řízení: Physis 3D, 3D forged

Řídítka: Kinetix Comp VRO

Sedlovka: Tern Strut, 2014-AL, 33,9 mm

Sedlo: Tern Porter+, GripPad

Hmotnost: 11,75 kg (jediná velikost)

Cena: 36 990 Kč

 

 

datum: 13.03.20 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign