cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, Spirit Bohemian, Pod jednou vlajkou

Česká vlajka, trikolóra a možná trochu i národní hrdost, tohle všechno v sobě spojuje hodně originální novinka domácí značky Spirit, pojmenovaná výstižně Bohemian. Jde o elektrokola s dámským rámem, integrovanou baterií a červeným, modrým nebo bílým provedením, doplněným stylizovanou podobiznou českého lva za hlavovou trubkou.

 

 

Komfortně a dostupně

Přestože jde o kola odkazující na naši vlajku, což by se dalo využít jako nějaká limitovaná edice za peprnější cenu, výrobce vsadil na pravý opak, jde o cenově příznivější modely pro rekreační jízdu či každodenní využití. Na pohled masivní hliníkový rám v dámském provedení disponuje mohutnou hlavní trubkou, která ukrývá nejen kompletní vedení bovdenů, ale i shora nasazenou baterii, jež perfektně lícuje s profilem trubky. Přechod do zadní stavby je u řetězových vzpěr vyřešen klasicky za středovým pouzdrem, které je díky profilu spodní trubky lehce upozaděno a na sedlovou trubku míří od té spodní nízko posazená výztuha. Zadní stavba spoléhá na o poznání štíhlejší průřezy trubek, ovšem nechybí montážní závity na blatníky či nosič. Ten je z pohledově silnějších trubek, unese 25 kilogramů a k designu kola skvěle pasuje, navíc jeho delší a dozadu posazená nosná plocha určitě pojme hodně velký košík na náklad. Pohon je s ohledem na cenu svěřen zadnímu nábojovému motoru, jenž je napájen 13Ah baterií, což byl i případ námi testované verze Bohemian Sport, případně lze zvolit jen nepatrně dražší variantu se 17Ah baterií, umožňující delší dojezd. S ohledem na ceny pod a lehce přes třicet tisíc korun to vůbec nezní špatně, zvlášť když přihlédneme i k osazení kola. Nechybí pružinová vidlice SR Suntour NEX s velice citlivým kopírováním nerovností, mechanické kotoučové brzdy Tektro pak dovolí poměrně slušné seřízení kroku destiček. Navíc jim nechybí propojení pák s řídicí jednotkou, takže v případě stisku brzdové páky senzory okamžitě vypnou pohon. Zadní sedmikolečko trochu potvrzuje příslušnost k nižší cenové hladině, ale to je asi jediný prvek, jinak se nikde zbytečně nešetřilo.

 

 

Každodenní společník

Přesně takové je zaměření tohoto elektrokola, které necílí na extrémy v podobě kopců nebo extra dlouhých dojezdů. Jeho prioritou je pohodlí uživatele, což je dáno hlavně nízkým nástupem. Výztuha mezi spodní a sedlovou trubkou má horní hranu ve výšce 46 cm nad zemí, což nenutí ani méně pohyblivé uživatele nadměrně zvedat nohu při nastupování. Jistě, není to extrém jako v případě jediné trubky pod středovým pouzdrem, ale i tak je to hodně pohodlné. Posed pak na testovaném sportovním provedení s delším představcem a vlaštovkami mixuje komfort s lehce nataženýma rukama a dle nás bude městská varianta se stavitelným představcem a vyššími řídítky asi oblíbenější. Nicméně vyšší pozice řídítek, hodně široké pohodlné sedlo, navíc s madlem pro lepší manipulaci s kolem, odpružená sedlovka a ergonomické gripy. Majitelka tohoto kola si asi na dyskomfort nebude stěžovat.

Pohon se zapíná jednoduše na větším displeji bez externího tlačítka s ovladači, takže jak volba režimů výkonu, tak zobrazení informací probíhá přepínáním tlačítek na straně displeje. Ten ukazuje jak aktuální stav baterie symbolem s pěti dílky, tak okamžitou rychlost nebo zvolený stupeň výkonu. Dále displej zobrazuje i cyklistické údaje nebo okamžitý výkon motoru ve wattech. Přidržením tlačítka minus se pak aktivuje walk assistant, tedy záběr motoru při tlačení kola. Přidržením tlačítka plus se naopak rozsvítí přední a zadní světlo, tedy žádné přehmatávání ke spínači někde dole na světle. Volíme tedy první z devíti úrovní výkonu a motor nás jen slabě postrčí, abychom následně jeli víceméně za svoje, nakonec se proklikáváme až na nejsilnější devítku, protože pětka je už sice dostatečně aktivní, ale proč se namáhat, že.

 

Motor je svým projevem, jak zvukovým, tak výkonem, hodně podobný zadním motorům Bafang a snímač otáčení klik v misce středové osy jen s minimální prodlevou aktivuje pohon při zhruba čtvrtotáčce klikami. Plynulý náběh síly motoru určitě nevykolejí starší uživatele zbytečně ostrou akcelerací, na povel od brzdových pák naopak reaguje pohon vypnutím doslova bleskově. Výkon brzd nás navíc docela příjemně překvapil, dobře se dávkuje jejich účinek a vůbec nepatří mezi nějaké „gumové“ kousky bez výkonu. Řazení funguje plynule, a zatímco na rovině nebo z kopce rozhodně nebude problém se zbytečně vysokou frekvencí šlapání, kombinace sedmikolečka a 48 zubů převodníku byla do ostřejších výjezdů občas už trochu na hraně. Tam přišel ke slovu většinou vždy nejsilnější stupeň výkonu motoru a nejlehčí převod. Na roviny, do města nebo do mírně zvlněného terénu jsou ale převody dostatečné a vypnutí pohonu při překonání 25km maxima neprovází žádné ostré cuknutí. Co se týká nájezdu, první z pětice dílků baterie zmizel po pěti kilometrech, kdy většina byla do táhlého stoupání a jezdec měl 95 kilogramů. Následně už byl úbytek pomalejší a po dvaceti kilometrech nám zbývaly ještě dva dílky, a to byl v permanenci stále nejsilnější devátý stupeň výkonu. Pětatřicet kilometrů s takto těžkým jezdcem a na nejvyšší výkon pohonu, to byl výsledek našeho testu, což není vůbec špatné.

K celkovému projevu kola se pak sluší dodat, že velice ochotně poslouchá povely od řídítek, jde krásně do zatáčky a přitom není vrtkavé. Ani konstrukce rámu s jedinou trubkou nezklamala nějakou nižší mírou torzní tuhosti, vše je v odpovídající normě a troufneme si tvrdit, že i s těžším nákladem na nosiči nebudou jízdní vlastnosti nijak zhoršené. Spirit Bohemian tak ve výsledku odpovídá takovému tomu „českému“ ježdění na pohodový výlet, na nákup, za povinnostmi, tohle bude jeho parketa, žádné extrémy, prostě taková ta naše česká pohoda.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technické specifikace:

Rám: Al 6061

Vidlice: SR Suntour NEX

Kliky: Lasco, 48 z.

Brzdy: Tektro Aries, 160 mm

Řazení: Shimano Acera, 1x7

Přehazovačka: Shimano Acera

Ráfky: Al

Pláště:  Kenda, 40-622

Náboje: Al / Xofo

Sedlovka: Promax

Řídítka: Promax

Představec: Promax

Motor: Xofo, 36V/250W

Baterie: Li-ion, 36V / 13Ah

Displej: KD21C, LCD

Hmotnost: 25,4 kg

Cena: 27 990 Kč

 

 

 

datum: 25.05.20 - kategorie: Elektrokola (i testy)
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign