Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test Rocky Mountain Blizzard

Rocky Mountain Blizzard

Rámy z oceli se dnes již moc nevidí, ačkoliv dříve byla ušlechtilá ocel nejrozšířenějším materiálem pro stavbu kol. Její hlavní devizou je pružnost a snadná svařitelnost i opravitelnost. Při prasknutí se ocel trhá pomaleji než hliník a tak má jezdec šanci kritické místo včas objevit. Na rozdíl od dnes již rozšířenějšího hliníku je však bohužel těžší a pro získání stejné hmotnosti trubek by bylo potřeba použít stěny s mikromilimetrovou tloušťkou.

rmoumt

Vzhled kol z oceli je však zcela jiný, tenké trubky vytváří subtilní dojem a také připomínají klasický tvar kol z devadesátých let. Ovšem i přes nesporné výrobní i hmotnostní výhody hliníku jsou dnes stále mezi námi i zastánci klasiky, kteří si místo tlustých trubek radši pořídí nestárnoucí ocelový rám. Jedna z možností se nabízí u kanadské značky Rocky Mountain, která má v nabídce model Blizzard.

Rocky Mountain patřil k prvním firmám, které představily rámy se slopingem. Ten umožnil daleko lepší ovladatelnost kola ve sjezdu. Rám Blizzard je ručně svařen z chrommolybdenových trubek slavné anglické firmy Reynolds, jejíž jméno má dodnes mezi bikery dobrý zvuk a nejeden z nás při vzpomínce na kola s tímto nápisem na trubkách zatlačí slzu. Blizzard má přesně podle pravidel klasické ocelové rámařské školy úzké trubky s tenkou vnitřní stěnou z materiálu Reynolds 853. Žádnou navářku pod spodní trubkou u hlavy nehledejme, tam je vnitřní rmhlavastěna nejsilnější, takže by kolo mělo bezproblému vydržet terénní zatížení. Trubky jsou k sobě svařeny čistými svary a všechny mají konstantní vnější průměr, takže žádné extravagance zde nehledejme. Horní vzpěry zadní stavby jsou k sedlové trubce navařeny až nad sedlovou trubkou, která je vytažena kvůli co největšímu prostoru nad rámem co nejvýš. Jediné řetězové vzpěry mají proměnlivý průřez, neboť v místech, kudy prochází zadní kolo, je bylo třeba zploštit. Patky jsou velmi minimalistické a bez jakýchkoli designových vychytávek. Nezvyklé je na nich samostatné očko se závitem pro nosič či blatník. To se na tak vysoce postavených modelech dnes již nevidí. Novodobým prvkem je však navářka na kotoučovku s vlastní vzpěrou a absence čepů pro ráfkové brzdy.

Za povšimnutí jistě stojí velmi pěkný design, kdy bílá přechází do šedé metalízy díky malým lístečkům javoru. To je běžný designový prvek této kanadské značky a jako známka vysoké kvality platí i nápis „Postaveno v Kanadě“.  Na tom si jistě bude nový majitel blizardu v době, kdy prakticky snad všechna kola pochází z Asie, určitě dost zakládat. Netřeba snad připomínat, že tento rám Rocky Mountain Blizzard byl postaven ručně, tedy bez přítomnosti robotů.

Rocky Mountain Blizzard se prodává pouze jako samostatný rám, a tak jsme jej do testu získali osazený na přání jednoho zákazníka. Sada Shimano LX s hydraulickými brzdami a řazením dual control byla plně funkční, stejně tak rmtrubkajako vidlice Marzocchi MX Comp se systémem snížení ETA. Kolo bylo osazeno hladkými plášti Continental průměru 1,5““, které jsme si vyměnili za novinku Crossmark značky Maxxis v průměru 2,1““. Závodní sedlo SLR spolu s rovnými řidítky a osmicentimetrovým představcem Race Face udělá krátký polozávodní posed. Kliky s integrovanou osou pochází také od kanadské značky Race Face, která je nerozlučně spjata s firmou Rocky Mountain.

Jízda

Rám ve velikosti 18 palců má odpovídající horní rámovou trubku 560 mm dlouhou, která kolu spolu s klasickou délkou zadní stavby 425 mm a kratším představcem propůjčuje výborný XC posed. Kolo vyniká absolutním snoubením klidného jízdního projevu s dokonalou ovladatelností. Sloping horní trubky je dostatečně nízký pro kvalitní prostupnost terénem, jediné, co se změnilo proti starším modelům, je úprava geometrie pro vyšší zdvih vidlice.

Asfalt

Kolo jsme nejprve prověřili s původními plášti na třicetikilometrovém rychlém okruhu po silničkách a polních cestách s hrubým asfaltem. Největší přednost materiálu oproti hliníku se v takových podmínkách projevila vrchovatě – absorbce nerovností je exkluzivní, zvlášť s přihlédnutím k tvrdému sedlu i plášťům. Akcelerace je odpovídající tuhosti rámu a ovladatelnost ve výjezdu i sjezdu příkladná.

Terén

Do terénu jsme obuli pláště Maxxis Crossmark, které jsou určeny do rychlého terénu a vynikají rychlým odvalováním. Blizzard se projevil jako dokonalý vrchař, vyvážený posed umožňoval jak dlouhodobé šlapání v táhlém kopci, tak i balancování na hraně výjezdnosti. Pro snížení přední části je vhodné také použít systém ETA na vidlici, jenž sníží zdvih vidlice o 40 mm a přitvrdí její chod.

V Českém ráji jsme projeli skvělý trail z Mužského na Drábské světničky, který se klikatí na hraně srázu po příčnách kořenech a kluzkých kamenech. Opět rocky projevil svou dospělost a zralý pohled na svět, když umožnil komfortní jízdu i v náročném terénu bez vyklepanosti.

Ve sjezdu je kolo přesně na pomezí mezi obratností a klidem a nebylo úseku, který bychom nezdolali. Velkou měrou se na větší jistotě ovládání podepsaly také skvělé kotoučovky.

Pro koho

Rocky Mountain Blizzard je dnes, v době duralu a karbonu, svěžím závanem retro pojetí cyklistiky. Ladné klasickérmkotouc tvary rámu potěší oko každého milovníka starých časů, subtilní trubky potěší v záplavě všech hydroformingů a moderních tvarů svou elegancí a kolo rozhodně nezklame svým ovládáním. Jedinou daní je o něco vyšší hmotnost rámu 2,0 kg, která u testovaného modelu způsobila celkovou váhu kola 12,5 kg. Cena rámu na našem trhu je 24 990 Kč.

 

 

 

 

rmpeta

datum: 28.10.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign