Schindler20_2019

ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

auth2018

Test Rock Machine Adrenaline

Rock Machine Adrenaline 3500

All mountain a enduro biky se v poslední době stávají čím dál více populárnějšími, a tak po testech několika z nich nemůže chybět ani zástupce domácí značky Rock Machine.

Osvědčený systém

Základem rámu je hliníková slitina Alpine 7005 SL s dvojitým zeslabením stěny v místech menšího namáhání. Přední rámový trojúhelník má výrazný sloping pro větší manévrovací možnosti nad rámem a spodní trubka je u hlavy profilována svisle, aby se směrem ke středovému pouzdru rozšiřovala pro zvýšení boční tuhosti. Zajímavostí jsou u tohoto kola otvory pro košík na láhev, kterou lze díky přetlakové nádobce tlumiče zasunout bohužel jen velmi obtížně.

rmcelkovka

Samozřejmostí je výztuha pod hlavou a spojení spodní s horní trubkou podélným svarem. Sedlovou trubku ještě navíc jistí horní navařená výztuha, takže i přes vysoký sloping lze hodně laborovat s výškou sedla podle sklonu a náročnosti terénu. Zadní stavba je svým stylem přepákování v podstatě FSR systémem, tedy využívá čep Horst Link, kdy je osa zadního náboje uchycena až za čepem otáčení.

Hlavní čep spodní kyvky na sedlové trubce je na úrovni nejmenšího převodníku, ovšem při jízdě byl vliv šlapání na pružení cítit jen málo, neboť výrazný sklon horní vzpěry a umístění zadního čepu poměrně nízko tyto negativní vlivy značně eliminovaly. Horní vzpěra zadní stavby pak je zavěšena na vahadle umístěném v horní rámové trubce, které působí jako malé přepákování na tlumič. Pro vyšší pevnost je spojeno kromě ložisek a osy tlumiče ještě imbusovým šroubem. Nabízí dva otvory pro montáž tlumiče, který ve finále poskytne zadní stavbě zdvih 130 mm.rmpruzeni

Výrazně navrch má hned o 30 mm proti zadní stavbě zdvih přední vidlice Marzocchi All Mountain 3, která disponuje lockoutem a nastavením odskoku. Páčka lockoutu je díky svému titěrnému tvaru za jízdy trochu hůře ovladatelná, ovšem chod vidlice je naprosto perfektní a cesta je doslova vyžehlená. Souhru vidlice se zadním tlumičem Manitou Split RPA je třeba nastavit správným natlakováním obou jednotek a nastavením citlivosti tlumiče na záběr od pedálů malou červenou páčkou na přetlakové nádobce.

S vyladěným pružením je pak jízda vyloženě ve stylu all mountain, tedy drsné sjezdy, delší výjezdy a vše samozřejmě s možností přišlápnout si pro svižnější jízdu díky nastavení většího odporu na tlumiči. Ke sportovnějšímu projevu navíc výrazně přispívá rám svojí celkovou tuhostí. Pro jízdu ze sedla bychom uvítali možnost snížení zdvihu vidlice, kdy v ostřejších stoupáních nebo svižnější jízdě působí kolo příliš na zadek posazeným dojmem. Ovšem po rovině to nijak nevadí a v prudkých sjezdech je to naopak výhoda.

rmzadekTrochu by pomohlo i ubrání podložek pod představcem. Díky vyššímu zdvihu je vidlice více položená, takže kolo při zatáčení působí trochu „sjezdovějším“ dojmem a není tak hbité, ovšem kratší posed a rám jsou naopak hravější, takže jezdec si na souhru těchto dvou protikladů chvilku zvyká. Jakmile se s kolem sžije, není problém jet z kopce hodně rychle, smět si na skocích dovolit parádičky, ale zároveň se spolehnout na dobré vedení stopy. V těžkých pasážích bychom uvítali širší řídítka, byť jsou vlaštovky Easton EA 50 poměrně pohodlné, pro vyšší jistotu jim ale pár centimetrů chybí. Představec je ze stejné sady a celkově je kokpitu nutno přiznat solidní tuhost.

Brzdy Hayes Sole jsou i přes jednopístové provedení poměrně ostrým kouskem a jejich páky jsou velmi příjemné rmvidledo rukou. Nebyl problém postavit kolo jedním prstem na předek. Jistotu v terénu podpořily i pláště WTB Moto Raptor, jejich vysoký ostrý vzorek na trávě nebo jehličí zanechal zřetelné otisky. Pláště byly v blátě a na měkčím podkladu hodně jisté, tvrdší povrch a třeba asfalt už jim příliš nevoněl.

Kokpit jsme již zmínili, takže jen chvála komfortnímu sedlu WTB Pure V, opět se sedlovkou od Eastonu. Posed je pak celkově vzpřímenější a více vzad, gripy WTB s pojistkou jsou velmi dobře přilnavé a k rukavicím se doslova lepí. K funkci řazení Rapidfire v provedení Deore LX v kombinaci s přehazovačkou Deore XT a klikami Truvativ Stylo GXP nemáme výhrady.

 

 

Kdo rozpumpuje Adrenaline

Určitě jezdec hledající vyšší zdvihy pro náročnější terén, spíše milovník sjezdu než stoupání a také jezdec hledající tuhý rám s dobře fungujícím odpružením a možností zasunout sedlovku až na doraz.


 

Plus tuhost, hravost

Mínus užší řídítka

Technická specifikace

Rám: Alpine 7005 D.B. SL

Tlumič: Manitou Split RPA 130 mm

Vidlice: Marzocchi AM3 160 mm

Brzdy: Hayes Sole

Kliky: Truvativ Stylo GXP

Řazení: Shimano Deore LX

Přehazovačka: Shimano Deore XT

Přesmykač: Shimano Deore LX

Náboje: Shimano M 475

Ráfky: Ritchey Disc OCR Pro

Pláště: WTB Moto Raptor 26x2,24‘‘

Řídítka: Easton EA 50

Představec: Easton Vice

Sedlovka: Easton EA 50

Sedlo: WTB Pure V

Pedály: Shimano PDM 520

Hmotnost: 14,4 kg

Cena: 47 990 Kč

Geometrie

Úhel hlavy 69,5°

Úhel sedlové trubky 74°

Horní rámová trubka 580mm

Horní trubka vodorovně 595mm

Délka sedlové trubky 475mm

Délka zadní stavby 430 mm

Rozvor 1 130 mm

Hlavová trubka 110 mm

datum: 24.10.07 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign