deluxe-cycling
katalog_elektrokola

gravel

logo_katalog_detska_kola

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

author_banner_leden_2020

Test, Ridley X-Trail Carbon

Trailová silnička, svět se snad úplně zbláznil? Vždyť donedávna jsme měli silniční, horská a krosová kola, případně ještě závodní „cyklokrosky“. Dnešní uživatel chce skutečně jedno kolo úplně na všechno, nebo se pouze výrobci snaží zaplnit každou sebemenší skulinku na trhu? Možná oboje dohromady, nicméně současně musíme přiznat, že taková kombinace silničního a cyklokrosového kola má skutečně své kouzlo. Nová kategorie souhrnně označovaná jako gravel je zkrátka v kurzu a často dokáže nabídnout až nečekaně funkční spojení toho nejlepšího z obou kategorií. Někdy s preferencí silničního, jindy s lehkou dominancí krosového módu. My jsme otestovali jednu z důležitých novinek belgické značky Ridley, tedy od výrobce známého nejen ze silnice a plnohodnotného terénu, ale rovněž ze závodních CX tratí. Ridley je již mnoho let cyklokrosovou klasikou, takže lze předpokládat, že naladit silniční kolo tak, aby zvládlo i lehčí terén či minimálně nekvalitní asfalt, budou jeho konstruktéři umět. Realita pak více než jen splnila naše očekávání, ale pěkně popořadě.

Model X-Trail je na první pohled klasickým silničním strojem, s krásně tvarovaným karbonovým rámem a závodní geometrií. Až při dalším zkoumání odhalíme znaky prozrazující příslušnost ke skupině gravel, tedy o něco položenější hlavu, mnohem více prostoru okolo plášťů v přední vidlici i zadní stavbě a především pak obutí šíře 36 milimetrů. Tedy v případě sériového osazení – námi testovaný exemplář spoléhal na fantastické 30mm pláště Challenge. Ty sice nebyly určené pro výraznější výlety mimo silnici, zato na nekvalitním asfaltu se chovaly přesně tak, jak bychom si v této kategorii přáli. Při skvělém tlumení otřesů totiž zajistily sebevědomou akceleraci, díky níž jsme během více jak stovky kilometrů měli pocit, že máme obuty mnohem „závodnější“ pětadvacítky. Tento tuning novopečeným majitelem kola tedy naprosto schvalujeme, a budeme-li disponovat dalším párem kol s o něco hrubším a širším obutím, máme v ten okamžik skutečně hodně schopnou silničku a po přehození kol cyklokrosový stroj. Zní to jako reklamní slogan? Možná ano, ale je to skutečně tak.

Teď ale jeden důležitý dodatek. Testovaný X-Trail je podle našeho názoru stále primárně silničním kolem, kterému byla dána do vínku nemalá špetka cyklokrosových genů. Možná byl tento dojem podpořen rovněž dlouhým představcem a především pak větší velikostí rámu (L), adekvátní pro postavu s výškou od 185 centimetrů výše. S kratším představcem by se ještě navýšila ovladatelnost a schopnost vypořádat se s ostrými vracečkami při pomalejší jízdě. Nicméně nabízeným jízdním komfortem je X-Trail mnohem dále než klasické silniční modely – široké pláště a perfektně naladěná zadní stavba logicky udělají své. Pak není na škodu ani robustnější přední vidlice, preferující především precizní vedení směru a tuhost pro optimální rozložení sil od poměrně výkonných kotoučovek.

Bezprostředně po usednutí jezdec registruje dva zásadní parametry, a sice již výše zmíněnou akceleraci a k tomu bezchybnou tuhost rámu, která má samozřejmě ke zrychlení také co říci. Takto k dokonalosti dotaženou imunitu vůči sebemenšímu náznaku kroucení jsme u druhé nejvyšší velikosti nečekali – zvlášť přihlédneme-li k faktu, že výrobce rozhodně nepodcenil ani jízdní komfort, jemuž je sestava sedlové trubky, sedlovky a celé zadní stavby vyloženě nakloněna.

V případě testovaného, na míru osazeného kousku byl preferován závodní silniční posed, který však nijak výrazně neokleštil vrozenou ovladatelnost geometrie. Průjezd zatáčkami byl skoro až návykový, na čemž mělo zásluhu jak vedení směru s příjemnou plynulostí ovládání a ochota položit se do zatáčky bez nutnosti neustálých korekcí řídítky, tak bezvadná adheze plášťů Challenge. Jejich šířka, tvar profilu, tvarová poddajnost konstrukce a v neposlední řadě ideálně zvolená směs měly schopnost posunout jízdní projev ještě o nemalý kus dál. Sériově montované šestatřicítky Clement X'Plor s přípravou na bezdušový systém pak sice maličko otupí ostrost projevu na silnici, ale terénní schopnosti budou o mnoho vyšší. Jemnější dezén s trochu výraznějšími výstupky na krajích běhounu v kombinaci se zmíněnou šířkou skutečně dovolí plnohodnotné výlety mimo asfalt. Takže méně členité lesní a polní cesty, pěšiny či válcované makadamové stezky – tam všude bude X-Trail se sériovým obutím excelovat svou rychlostí a univerzalitou. Užijí jej tedy jak sportovní silničáři, kteří z něj po obutí užších hladších plášťů udělají plnohodnotný závoďák, tak i ti, kdo při preferenci asfaltu začínají tu a tam koketovat s cyklokrosem. Skvělý bude i v okamžiku, patříme-li mezi vysoce zmlsané a majetné cykloturisty či dálkové cestovatele. Užití je totiž skoro neomezené!

V námi zkoušené zakázkové specifikaci jsme navážili velmi příznivých 7,55 kilogramu, což už je samo o sobě záruka velmi svižného projevu. Osazení zde z velké části záleží na vkusu a finančních možnostech konkrétního zákazníka. Zatímco sériová podoba námi zkoušeného modrého X-Trailu spoléhá na sadu Shimano Ultegra a v nabídce je rovněž varianta s osazením Sram Force či Shimano 105, tak současně můžeme zvolit takzvaný Dream Builder, tedy konfigurátor, v němž si můžeme osazení navolit podle našeho vkusu. Ridley nabízí také program Custom Paint, tedy možnost zakázkové úpravy barev a designů. Zajímavostí varianty se sadou Force je sériové použití jednopřevodníku a systému 1x11. Verze se Shimanem však spoléhají na dvojpřevodníkovou klasiku. Nespornou zajímavostí testovaného kousku byly rovněž kotoučové brzdy TRP Hy-Road, kombinující hydrauliku s mechanickým, tedy lankovým ovládáním. Hydraulicky řešený třmen nejenže zajistí rovnoměrný pohyb destiček, ale především skvělý výkon – z našeho pohledu srovnatelný s plně hydraulickými systémy. Oproti nim je zde však možné použít standardní brzdové a řadicí páky, což je nemalá finanční úspora. Brzdám navíc nelze upřít i designovou atraktivitu. Z dalšího osazení nelze nezmínit velmi kvalitní kola DT Swiss RR21, kompletní kokpit Ritchey WCS Carbon a z téže sady pocházející sedlovku, jež si z hlediska pohlcování rázů bezvadně rozuměla s rámem.

Pokud vás překvapuje, že jsme doposud nechali úplně stranou rám a tvarování jeho jednotlivých partií, pak je to z důvodu našeho nadšení z jízdního projevu. Estetika proto až úplně na konec. Světle modrá barva zvýraznila použití opticky hodně mohutných profilů jak u spodní trubky, tak u hlavy a na ni navazující přední vidlici. V případě obloukovitě prohnuté horní trubky je z boku znatelný její minimalismus, ale nenechme se zmást – při pohledu shora zjistíme, že díky jejímu silnému zploštění si svou šířkou nezadá s trubkou spodní. U sedlové trubky je znatelná snaha konstruktérů dostat z rámu maximum, z hlediska tuhosti při záběru i v případě jízdního komfortu. Takže zatímco nahoře je útlá, aby pojala 27,2mm sedlovku, směrem dolů se výrazně rozšiřuje a plynule navazuje na středové pouzdro. Tuhosti nahrávají pevné osy i maximální možný rozestup řetězových vzpěr, komfortu pak minimalismus těch sedlových. Nepřehlédnutelným prvkem je výrazné esovité prohnutí levé sedlové vzpěry, která musí obcházet brzdový kotouč. K velmi čistým detailům patří třeba i provedení pevných os, vnitřního vedení bovdenů či třeba decentního zakomponování závitů do zadních patek a zadní stěny sedlové trubky – pro případnou montáž blatníků. Zde se myslelo na vše.

Cena kola se sadou Shimano Ultegra vychází na 96 900 korun. A pokud by pro vás byla i „sto pětková“ verze příliš luxusní, můžete sáhnout po variantách X-Trail Alloy, opět ve třech modifikacích.

 

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: X-Trail C, Unidirectional carbon

Vidlice: Oryx Disc TA carbon

Kliky: Shimano Ultegra 50/34

Brzdy: Shimano BR-RS805 Hydraulic

Páky: Shimano Ultegra

Přehazovačka: Shimano Ultegra

Přesmykač: Shimano Ultregra

Kola: Fulcrum Racing 5 DB

Kazeta: Shimano 105 11-32 (11)

Pláště: Clement X'Plor MSO, 700x36c

Řídítka: 4ZA Cirrus E.2

Představec: 4ZA Cirrus

Sedlovka: 4ZA Cirrus Carbon

Sedlo: 4ZA Cirrus Dynamic Comfort

Hmotnost testovaného kola: 7,55 kg (vel. L)

Cena: 96 900 Kč (se sériovým osazením sadou Ultegra)

Rámový set: 49 900 Kč

 

 

datum: 29.06.17 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign