cyklopoint
gravel

katalog_elektrokola

logo_katalog_detska_kola

deluxepoutak

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

pellsbanner2022.png

Test, RB RX – hodně zábavný gravel

Kategorie gravelů se neustále rozrůstá a stejně tak skupina jejich uživatelů nabývá dále početně na objemu. Dá se říci, že právě gravely postupně vytlačují z výsluní standardní silniční modely středních cenových pater, oproti nimž nabídnou nesrovnatelně vyšší univerzalitu, na což mnozí hobby jezdci slyší. Nyní zde ovšem máme jednoho z nejpříjemnějších gravelů, který doposud prošel naším testem, a sice model RX, jakožto novinku naší domácí značky RB. Nejenže nadchne nabízenou geometrií a zcela nekompromisním přenosem energie, ale i poměrem cena/výkon nebo širokou možností individualizace. Což jsou vlastně typické benefity značky RB jako takové. Jak už jsme si u malosériového výrobce z Jezdkovic u Opavy zvykli, také zde bylo vsazeno vše na čistou funkci bez zbytečných designových příkras, což v praxi zkrátka funguje.

 

 

Pojetí rámu RX, jehož cena je velmi příznivých 7490 korun, ctí designový purismus a každý sebemenší detail svědčí o promyšlenosti konstrukce. Dané tvrzení vyzařuje třeba z řetězových vzpěr zadní stavby, které byly na středové pouzdro navařeny s maximálním možným rozestupem. To je prvek logicky nabízející více prostoru pro šířku zadního pláště, ale především navyšující boční tuhost středové partie rámu při záběru. Podobně promyšlené je ale i snížené napojení sedlových vzpěr a řada dalších, více či méně viditelných detailů. Radost nám udělal pro RB typický čistě kruhový profil všech tří hlavních rámových trubek. Sice se dnes mnozí výrobci navzájem předhánějí, který z nich udělá zploštělejší horní nebo spodní trubku, ale kruh má jednoduše nejlepší pevnostní parametry ve všech směrech – čehož si je Roman Bartosz jakožto bývalý motocyklový konstruktér evidentně vědom a na tomto přesvědčení nehodlá nic měnit. Což je samozřejmě dobře.

 

Jenže rám není jen o profilacích, ale také o materiálu, úhlech, výztuhách a podobně. Z hlediska materiálu se RB také drží osvědčené slitiny 7020 s následnou tepelnou úpravou. Nechybí efektní navařená výztuha zespodu, ve spoji dolní a hlavové trubky, dále 1,5“ spodní ložisko hlavy, dnes již nezbytný Flat Mount úchyt brzd nebo efektní vnitřní vedení bovdenů řazení i hydrauliky zadní brzdy. A nakonec samozřejmě také pevné osy, vzadu standardu X12. RB je vyhlášeno rovněž frézovanými dílci, které najdeme na již zmíněné kónické hlavě či na doslova minimalistickém horním můstku zadní stavby. Krásná práce! Vše pak podtrhuje velmi odolný práškový lak, v případě námi testovaného stroje s hodně efektním hrubě matovým povrchem, doplněným pouze o lesklá loga na spodní trubce. Nicméně v případě laku lze vybírat z nepřeberné řady odstínů a možností jsou také úpravy laku na přání. Tudíž si své RX můžeme odlišit od ostatních majitelů téhož stroje.

A zmíněná geometrie? Erbéčko se zde trochu nechalo inspirovat současnými konstrukčními trendy z MTB segmentu, ovšem jen do té míry, aby to bylo jen a pouze přínosné. Určitě proto nelze přehlédnout delší přední trojúhelník s vyšší, opticky výrazněji skloněnou hlavou. Dále použitý sloping a nepříliš dlouhou zadní stavbu. Vše je spojeno, opět po vzoru současného XC, s krátkým představcem – ten na testovaném kole velikosti L měřil totiž pouhých osmdesát milimetrů. Jasně patrná biková inspirace.

 

 

Osazení sériové i zakázkové

Námi testovaná výchozí konfigurace nazvaná Base, se sadou Shimano GRX (převážně ve specifikaci RX400) a výslednou cenovkou 35 597 korun, se zdá být ideálem. Využívá celokarbonovou přední vidlici, zapletená kola Shimano WH-RS370 a dokonale fungující sestavu řazení a brzd. Z našeho pohledu zde nebyl učiněn jediný kompromis, což platí rovněž u dílů s logem Race Face, které najdeme na sedlovce nebo představci. Hodně se nám zamlouval tvar řídítek s hloubkou oblouku odpovídajícím standardu Compact, ovšem s mírným gravelovým roztažením konců a především se zahnutím horní úchopové části směrem k jezdci. Také průřez řídítek padne dobře do ruky, stejně jako pod zadek sedlo WTB Volt Sport, které je přímo vzorem komfortu a z našeho pohledu právě na gravel ideální volbou. Od shodné značky pochází pláště nazvané Venture o šířce rovných čtyřicet milimetrů. Velmi jemný středový vzorek se výborně lepí i ke kluzkému hladkému povrchu, naopak maličko výraznější výstupky na krajích běhounu ochotně podrží při naklopení do zatáčky mimo asfalt. Dostatek prostoru okolo plášťů dovoluje nazutí ještě širšího modelu někde na pomezí gravelu a biku, případně i nabalení bláta či instalaci velkoplošných blatníků, které se mohou hodit v případě, kdy z RX uděláme takzvaného „zimáka“ či kolo pro každodenní dojíždění do práce.

 

 

Hurá mimo asfalt!

Nyní už ale do sedla. Prvním, čím RX zaujme hned během úvodních metrů, je solidní akcelerace a pocit dokonalé odezvy na naše podněty. To se týká jak záběru do pedálů, tak reakcí řízení. Tenhle gravel na jednu stranu působí velmi klidným dojmem s doslova příkladným vedením přímého směru, a to i při jízdě ze sedla, na druhou stranu dostaneme-li se do zatáček, je pocitově nečekaně blízko cyklokrosovým speciálům. Ostré vracečky sice nemiluje, ale rychle projížděné zatáčky nebo klikaté pěšiny s ujetým hliněným povrchem – všude tam je RX doma a působí zábavně a suverénně. Větší sloping s poměrně vysokou hlavou a sestavou podložek dostávají řídítka v sériovém nastavení nečekaně vysoko, což však není na škodu, protože se tím navyšuje komfort jezdce a hlavně jistota ve sjezdech. Právě zde RX hodně překvapil, neboť jsme se s ním automaticky pustili i do skutečně hodně prudkých terénních klesání.

 

 

Posed je pohodlný, ovšem nikoli v rozporu s vrozenou sportovností kola. Z našeho pohledu je však zásadní kombinace solidní točivosti a příkladné ochoty držet přímý směr, kterou jistě uvítají i vyznavači gravel-bikepackingu. U erbéčka umí naladit geometrii přesně tak, aby nabízela optimální poměr mezi živostí a stabilitou. Jinými slovy, RX zatáčí přesně tak, jak po něm chceme, přitom pro jízdu přímo nemusíme křečovitě svírat řídítka a soustředit se na řízení. Takhle naladěnou geometrii máme rádi. Navíc v zatáčkách také oceníme celkovou torzní tuhost konstrukce, podpořenou mimo jiné i zmíněnými pevnými osami.

 

 

 

Prostupností terénem odpovídá testovaný model klasické řadě gravelů s obdobně širokými plášti, nicméně ani v prudších výjezdech netrpěl tendencemi k odlehčování předku. Jízdní pozice je situována přímo do středu těžiště kola. A jak je na tom jízdní komfort, přece jen od duralu jsme moc pohodlí nečekali? Vpředu má lví podíl na schopnosti pohlcovat otřesy celokarbonová vidlice, ale i přes její přítomnost nepůsobila zadní partie kola vyloženě tvrdě. Sice by nebyla od věci instalace karbonové sedlovky, nicméně snížené napojení sedlových vzpěr zde evidentně není jen pro parádu, byť u duralu bývá funkce podobných řešení mnohdy spíše jen teoretická.

Čistě gravelová prvotina domácího erbéčka se z našeho pohledu hodně povedla. Vše je maximálně promyšleno a dotaženo, což platí třeba také o skladbě převodníků 46/30 nebo o výkonu brzd. Za nás tedy RB RX bez ztráty jediného bodu!

 

 

 

Technické specifikace

(sériové osazení varianty Base)

Rám: AL 7020 T6

Vidlice: Gravel full Carbon

Kliky: Shimano GRX - RX600, 46/30

Řazení: Shimano GRX - RX400

Přehazovačka: Shimano GRX - RX400

Přesmykač: Shimano GRX - RX400

Brzdy: Shimano GRX - RX400

Kola: Shimano WH-RS370

Pláště: WTB Venture 700x40C, TCS

Kazeta: Shimano GRX, HG50 11-36 (10)

Řídítka: Gravel, 460 mm

Představec: Race Face Ride

Sedlovka: Race Face Ride

Sedlo: WTB Volt Sport

Hmotnost: 10,05 kg (vel. L)

Cena: 35 597 Kč

Rám: 7490 Kč

 

 

datum: 07.03.20 - kategorie: Testy kol
id

id

id

bafang_7_22.jpg bafang
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign