deluxe-cycling
ekola_banner

Nabídky maloobchodů

Navigace

RSS exporty sekce

Zprávy

Partneři

Související články

Článek

eurobike2019

Test, RB RX Base

Domácí „erbéčko“ si rozhodně nemůže stěžovat na nedostatek tvůrčí invence a jednou ze zajímavých novinek je silniční model RX. No tedy silniční, to není úplně vystihující – jedná se totiž o jakýsi hybrid spojující v sobě akceleraci silničního kola s univerzalitou cyklokrosového speciálu. Živá geometrie, fantastická tuhost při záběru a nadstandardní míra jízdního komfortu jsou pak dalšími devizy modelu RX. V nabídce je samozřejmě jak samostatný rám (s hmotností 1390 gramů a cenou 6480 korun), tak i kompletně osazené varianty Base a Race, lišící se od sebe primárně použitím mechanických či hydraulických kotoučovek. My jsme otestovali verzi s dodatkem Base a cenovkou 31 185 korun. Hned na začátku vám prozradíme, že je to fantastické kolo spojující několik kategorií do funkčního celku.

Základem novinky se stal duralový rám ze slitiny 7020 a jak jsme RB už řadu let zvyklí, můžeme hovořit o čisté funkci. Kruhové průřezy trubek bez zbytečných profilací a výsledná torzní tuhost dokazují, že jakékoli designové „kudrlinky“ by byly zbytečné či dokonce nežádoucí. Hodně výrazný sloping ctí bikovou rámovou školu, která je pro RB po dlouhé roky typická. A to samé platí o přiznaných hrubých svarech, navařené výztuze vpředu pod hlavou, dále o přesazení sedlové trubky a nakonec také o mohutných zadních patkách. Zkrátka biková konstrukce v silniční podobě. Puristicky působí absence můstků zadní stavby a v době minimalizace sedlových vzpěr jakoby šlo RB s jejich mohutností záměrně proti proudu, což je nám velmi sympatické. Úchyt zadního brzdového třmenu standardem IS může vypadat přežitě, ale konstrukce samotného rámu s ním působí kompaktněji. Dalším z MTB prvků je vedení nepřerušených bovdenů zespodu dolní trubky a tak nějak bikově působil i šedý lak námi zkoušené verze. My osobně bychom si z široké nabídky odstínů od RB asi vybrali třeba bílou, „Kawa“ zelenou nebo oranžovou, ale jak se říká, proti gustu...

Přední vidlice je vyrobena kompletně z duralu a svým tvarem i provedením korunky je někde mezi MTB konstrukcí a silniční klasikou. Nemůže chybět Post Mount úchyt brzdy a samozřejmě lakování v barvě rámu. Nebo vlastně v jakékoli barvě si vymyslíte – jak je u RB dobrým zvykem.

Osazení námi zkoušené varianty vsadilo na sadu Shimano 105, tedy s jedenácti pastorky, skvěle ergonomicky provedenými pákami a lehce chodícím přesmykačem. Poslední generace stopětky je prostě výborná. Mechanické brzdy se 160mm kotouči sice nenabídnou ostrost projevu kapalinových verzí, ale aspoň je jejich účinek plynulý s pozvolným nástupem, což je určitě lepší, než kdyby byly bůhvíjak jedovaté. Alespoň pro někoho, kdo doposud na silnici brzdil jen standardními ráfkovými čelistmi.

RX - dokonalý univerzál

Jestliže má být model RX vyloženě silničním strojem, pak poskytne takovou porci jízdního komfortu, že jste ji ještě v podobné míře ve světě úzkých plášťů nejspíš nezažili. A k tomu nabídne skvělou ovladatelnost, díky níž je i jinak „nudná“ jízda po asfaltu najednou zábavná. Pakliže si však RX postavíte spíše jako krosku, neboť zadní stavba i přední vidlice bez problémů pojmou pláště šířky 40 mm, bude vás toto kolo bavit možná ještě více. Na jednu stranu totiž okamžitě padne do ruky a třeba při jízdě se sedla je až nečekaně stabilní, takže si není potřeba na cokoli zvykat, a přitom v zatáčkách působí velmi hbitě a jeho ovladatelnost je přímo ukázková. Nemalou zásluhu na pocitu vedení do zatáček, které probíhá téměř s přesností chirurgického skalpelu, má samozřejmě i výše zmíněná celková torzní tuhost. Tu by mohly testovanému „erbéčku“ závidět i čistokrevné závodní speciály s mnohonásobně vyšší cenovkou.

Pokud bychom měli shrnout jízdní projev jako takový, pak kolo působí současně stabilně i obratně. Zatímco pří jízdě ze sedla jede rovně jako po kolejích a není potřeba se ani náznakem přetahovat s řídítky, pokud jej vezmeme na přeplněnou cyklostezku nebo dokonce do lehčího terénu, překvapí nás ochotou kličkovat mezi překážkami. A dokonce ani ostré vracečky nejsou problémem, takže zmíněné cyklokrosové použití je skutečně reálné. Jakási obojživelnost proto z kola doslova čiší, jelikož je prakticky imunní vůči stavu asfaltu a přiznáme se, že sotva jsme viděli nějakou sjízdnější polní cestu či lesní pěšinku, už jsme si jí užívali plnými doušky. Samozřejmě nesmí být na cestě větší kameny, případně by nebylo od věci nazout 40mm pláště se vzorkem. Sériově jsou na kole totiž silniční, zcela hladké pláště o šířce 25 mm a pouze naše testovačka měla obuty 32mm Schwalbe. A ty nám rozhodně nebyly překážkou, abychom kolo trochu nepotrápili mimo asfalt. Celkový komfort jízdy navyšovaly třeba i širší ráfky, které podpořily lepší pohlcování otřesů.

RB RX se zkrátka jeví jako ideální městská a příměstská silnice. Svou akcelerací, stále ještě celkem přijatelnou hmotností 10,2 kilo a především rychlostí se jedná o téměř standardní silniční model, ovšem celkovou robustností a nabízeným pohodlím splní podstatně větší nároky. A hlavně dovolí jezdit mimo asfalt, což je třeba nemalou výhodou, dojíždíte-li denně do zaměstnání a cyklostezky ve vašem regionu vznikají teprve pozvolna. Zkrátka, pokud se střídá asfalt s uježděnou či dokonce válcovanou „polní“ cestou, bude RX skvělým společníkem. Stejně tak si jej dokážeme představit jako ideální celoroční tréninkové kolo (kdy bude trochu problém pouze s uchycením blatníků) a líbilo by se nám i v roli cesťáku pro dlouhé putování, třeba kolem světa. Jen málokteré kolo je totiž takto univerzální a současně robustní, navíc s vyloženě lákavou cenovkou. V případě barevných variant nebo designů se u RB meze nekladou, stejně jako u možnosti přizpůsobení geometrie nebo osazení přání zákazníka. Což rozhodně nahrává současnému trendu – pokud možno se odlišit od mainstreamu. S RX se vám to rozhodně povede, ostatně jako s každým jiným modelem od značky RB.

Fotogalerie kola ZDE

 

Technická specifikace

Rám: Alu 7020 T6

Vidlice: RX Al Disc

Kliky: Shimano 105 50/34

Brzdy: Shimano BR-R517, 160 mm

Řazení: Shimano 105

Přehazovačka: Shimano 105

Přesmykač: Shimano 105

Kola: WTB Frequency i19 + Novatec

Kazeta: Shimano 105 11-28 (11)

Pláště: Rubena Cobra 35

Řídítka: RB Road

Představec: Race Face Ride

Sedlovka: Race Face Ride

Sedlo: WTB Volt

Hmotnost: 10,2 kg (vel. 58, bez pedálů)

Cena: 31 185 Kč

datum: 05.08.15 - kategorie: Testy kol
id

id

id

id

id

merida.gif merida.gif merida.gif merida
Copyright (C) 2012 Cykloservis. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu vydavatele časopisu Cykloservis zakázáno.
Provozovatel webu: cyklo@volny.cz | webdesign